Puma

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Puma concolor
Puma (Puma concolor)
Puma (Puma concolor)
Apsaugos būklė

Nekeliantys susirūpinimo (IUCN 3.1), [1]
Mokslinė klasifikacija
Karalystė: Gyvūnai
(Wikispecies-logo.svg Animalia)
Tipas: Chordiniai
(Wikispecies-logo.svg Chordata)
Klasė: Žinduoliai
(Wikispecies-logo.svg Mammalia)
Būrys: Plėšrieji žinduoliai
(Wikispecies-logo.svg Carnivora)
Šeima: Katiniai
(Wikispecies-logo.svg Felidae)
Pošeimis: Mažosios katės
(Wikispecies-logo.svg Felinae)
Gentis: Pumos
(Wikispecies-logo.svg Puma)
Rūšis: Puma
(Wikispecies-logo.svg Puma concolor)
Binomas
Puma concolor
Linnaeus, 1771
Paplitimas
Paplitimas

Puma (Puma concolor) – antras pagal dydį katinių šeimos plėšrus žinduolis, paplitęs Amerikoje.

Aprašymas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kūno ilgis svyruoja nuo 100 iki 180 cm, uodegos ilgis iki 75 cm, sveria apie 100 kg. Kailis rausvai geltonas (jauniklių būna su tamsiomis dėmėmis); nugara tamsesnė, pasmakrė beveik balta, uodega tamsi. Pumos snukis iš priekio baltas, tai ją daro dar panašesnę į naminę katę.

Gyvena miškų pakraščiuose, kalnuose, rečiau stepėse. Aktyvi prieblandoje ir naktį. Minta dažniausiai vidutinio dydžio ir smulkiais stuburiniais gyvūnais. Veda 2-3 jauniklius.

Apsauga[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Buvo labai išnaikinta, 2002 m. Įtraukta į Tarptautinę raudoną knygą kaip beveik nykstanti (Near Threatened) rūšis. Tačiau populiacija atsigauna, 2008 m. Pasaulinė gamtos apsaugos organizacija (IUCN) išbraukė pumas iš beveik nykstančių kategorijos ir šiuo metu išnykimas negresia.[1]

Santykis su žmonėmis[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Puma labai retai puola žmones. Iš visų plėšrių katininių, šis žvėris ko gero yra pats taikiausias[reikalingas šaltinis]. Indėnai nemedžiodavo pumų – jie jas garbindavo. Jei tikėtume indėnų pasakojimais, pumos anksčiau buvo tokios taikios ir patiklios, kad, būdavo, susitikusios su žmogumi, prišokdavo prie jo siūlydamos pažaisti[reikalingas šaltinis]. Į Ameriką atvykę baltieji žmonės ėmė pumas naikinti. Pagrindinė priežastis – kartais jos pjauna naminius gyvulius, ypač avis.

Taksonomija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Puma priklauso tam pačiam mažųjų kačių (Felinae) pošeimiui kaip ir lūšis, karakalas ir naminė katė. Pati stambiausia iš mažųjų kačių. Rūšies pavadinimas Puma concolor, išvertus iš lotynų kalbos, reiškia „vienaspalvė katė“.

Gyvenimo būdas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pumos gyvena pavieniui. Pirmenybę teikia laukinėms vietovėms su tankiais brūzgynais, olomis ir kanjonais, kur yra daug natūralių kliūčių, padedančių medžioklėje. Kiekvienas žvėris saugo nuo 20 iki 70 kvadratinių kilometrų ploto savo medžioklės teritoriją, neįsileisdamas ten varžovų, išskyrus partnerį poravimosi metu. Šiaurės Amerikoje puma neturi natūralių priešų, nebent kartais susigrumia su grizliais dėl medžioklės laimikio.

Jaunikliai

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]


Commons-logo.svg

Vikiteka