Tikrasis kapokmedis
Ceiba pentandra |
---|
![]() Tikrasis kapokmedis (Ceiba pentandra) augantis Panamos Bokas del Toro provincijos Kolono saloje |
Mokslinė klasifikacija |
Binomas |
Ceiba pentandra (L.) Gaertn., 1791 |
Tikrasis kapokmedis (lot. Ceiba pentandra) – magnolijūnų (Magnoliophyta) skyriaus, dedešvinių (Malvaceae) šeimos tropinių medžių rūšis.





Paplitimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]
Natūraliai paplitusi Meksikoje, Centrinėje Amerikoje, Karibuose, šiaurinėje Pietų Amerikos dalyje bei tropinėje Vakarų Afrikoje.
Introdukuoti ir Pietų Amerikos bei Afrikos dalyse ir už natūralaus arealo ribų, kur anksčiau savaime neaugo. Taip pat introdukuoti dar tolimesniuose nuo pagrindinio arealo Žemės atogrąžų dalyse – Indijoje, Šri Lankoje, Filipinuose, Indonezijoje, dalyje Kinijos, Havajuose.
Apibūdinimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]
Stambus medis. Tikrieji kapokmedžiai užauga iki 60–70 m aukščio, o kamieno skersmuo gali siekti 3 m. Amazonijos regione ir Pietų Amerikos šiaurinėje dalyje tai stambiausia ir aukščiausia medžių rūšis. Nors Pietų Amerikos pietvakariuose, tai yra toli už jų natūralios paplitimo ribos augančios kiparisinės ficrojos šiek tiek aukštesnės. Meksikoje ir Centrinėje Amerikoje už juos aukštesnės gali užaugti tik meksikinės guobos. Visame Afrikos žemyne tai antra pagal aukštį medžių rūšis, kurie nežymiai nusileidžia tik Baillonella toxisperma medžiams.
Turi plačiai išsirangiusias antžemines šaknis. Kamieno ir didesnių šakų žievė kartais padengta tankiais ir aštriais dygliais. Lapai sudėtiniai, plunksniški, ~20 cm skersmens, sudaryti iš 5–9 lapelių. Vaisius – stambi, pailga dėžutė, pilna gelsvo pluošto, tarp kurio įsiterpusios sėklos.
Kiti duomenys[redaguoti | redaguoti vikitekstą]
Tikrieji kapokmedžiai greitai augantys medžiai. Jų laja nuo saulės 88 % suteikia pavėsį. Sausrų sezonu meta ar iš dalies meta lapus.
Ceiba pentandra var. guineensis[redaguoti | redaguoti vikitekstą]
Iki šiol tarp botanikų ir kitų šio medžio tyrinėtojų vyksta nesutarimai, kaip jie pateko į Afrikos žemyną, bet kad juos šiame žemyne išplatino žmonės, nėra jokių įrodymų. Jų vaisių viduje esantis pluoštas labai degus, bet neskęstantis vandenyje, kuriame gali ilgai plūduriuoti. Manoma, kad dėl pastarosios savybės, dėka Atlanto vandenyno srovių, jie pasiekė vakarų Afrikos krantus ir taip ten savaime išplito. Afrikoje augantys tikrieji kapokmedžiai laikomi atskiru porūšiu – Ceiba pentandra var. guineensis.
Panaudojimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]
Tikrojo kapokmedžio vaisių pluoštas, vadinamas kapoku, panaudojamas tekstilės pramonėje. Jis labai lengvas, plūdrus, atsparus vandeniui. Tiesa, kapokas gaunamas tik rankų darbu, jį sunku suverpti. Kapokas naudojamas kaip pūkų pakaitalas užpildant čiužinius, pagalves, baldus, pliušinius žaislus, naudojamas kaip šilumos izoliatorius. Seniau kapokas buvo plačiai naudojamas gelbėjimosi liemenių gamyboje, bet dabar pakeistas sintetiniais pakaitalais. Iš medžio sėklų gaunamas aliejus, kuris panaudojamas muilo bei trąšų gamyboje. Tikrojo kapokmedžio mediena vertinga, todėl šis medis pramoniniais tikslais auginamas Pietryčių Azijoje, Kinijoje. Medžio žievė turi diuretinių, afrodiziakinių savybių, kartais dedama į ajahuaską. Augalo žiedai yra svarbus nektaro ir žiedadulkių šaltinis mednešėms bitėms (Apis).
Simbolika[redaguoti | redaguoti vikitekstą]
Tikrasis kapokmedis yra Gvatemalos ir Puerto Riko nacionalinis medis. Didžiausias žinomas kapokmedis auga Lal Bage, Indijoje (Karnataka).
Pavadinimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]
Anglų kalba vadinamas „kapok“ arba „kapok tree“, Peru Amazonijoje vadinamas „ceiba“, „lupuna“, Kolumbijos ispanų kalbos tarme „bonga“, Meksikoje ispanų tarme – „pochote“.
Tikrojo kapokmedžio sinonimai:
|
|
Galerija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]
Tikriesiems kapokmedžiams, kaip ir daugumai kitų stambių magnolijūnų augančių tropikų kraštuose, būdingos antžeminės šaknys
Tikrojo kapokmedžio žiedas
Taip pat skaityti[redaguoti | redaguoti vikitekstą]
Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]
- theplantlist.org / Ceiba pentandra (L.) Gaertn., anglų kalba
- database.prota.org / Ceiba pentandra (L.) Gaertn. Archyvuota kopija 2017-04-28 iš Wayback Machine projekto., anglų k.
- ceiba.org / The Ceiba Tree Archyvuota kopija 2009-03-08 iš Wayback Machine projekto., anglų k.
- rainforest-alliance.org / Kapok Tree (Ceiba pentandra) Archyvuota kopija 2015-07-22 iš Wayback Machine projekto., anglų k.
- yucatanadventure.com.mx / Welcome to the Hacienda Chichen Resort’s Flora Guide: Kapok – Sacred Ceiba Tree, anglų k.
- worldagroforestry.org / Ceiba pentandra, anglų k.
- blueplanetbiomes.org / Kapok Tree, anglų k.
- maya-archaeology.org / Ceiba pentandra. Sacred tree for Classic Maya, national tree for Guatemala today, anglų k.
- ntbg.org / Ceiba pentandra[neveikianti nuoroda], anglų k.
- youtube.com / The Great Kapok Tree (Ceiba pentandra) from the Yasuni (video), anglų k.
- google.co.uk / Kapok tree, anglų k.