Aukštoji dinizija

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Dinizia excelsa
AMAZONAS ARBÓL.jpg
Aukštoji dinizija
Aukštoji dinizija (Dinizia excelsa)
Nesaugoma rūšis - nėra išnykimo grėsmės
Mokslinė klasifikacija
Karalystė: Augalai
(Wikispecies-logo.svg Plantae)
Skyrius: Magnolijūnai
(Wikispecies-logo.svg Magnoliophyta)
Klasė: Magnolijainiai
(Wikispecies-logo.svg Magnoliopsida)
Poklasis: Erškėčiažiedžiai
(Wikispecies-logo.svg Rosidae)
Eilė: Pupiečiai
(Wikispecies-logo.svg Fabales)
Šeima: Pupiniai
(Wikispecies-logo.svg Fabaceae)
Pošeimis: Mimosoideae
(Wikispecies-logo.svg Mimosoideae)
Triba: Mimoseae
(Wikispecies-logo.svg Mimoseae)
Gentis: Dinizija
(Wikispecies-logo.svg Dinizia)
Rūšis: Aukštoji dinizija
(Wikispecies-logo.svg Dinizia excelsa)
Binomas
Dinizia excelsa
Ducke

Aukštoji dinizija (Dinizia excelsa) – magnolijūnų (Magnoliophyta) skyriaus, pupinių (Fabaceae) šeimos, dinizijų (Dinizia) genties aukštų arba labai aukštų medžių rūšis. Tai dalinai lapus metantys medžiai.

Paplitimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Paplitusi labai plačiai. Natūraliai auga Pietų Amerikos šiaurės rytuose - atogrąžų zonoje esančiuose drėgnuosiuose atogrąžų miškuose, tai yra Gvianos regione ir šiaurinėje bei vakarų centrinėje Brazilijoje, jos septyniose - Amapos, Paros, Tokantinso, Amazonės, Roraimos, Rondonijos, Mato Groso valstijose. Taip pat yra užregistruota Akrėje.

Augavietės[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Tai miško skliauto viršutinės dalies medžių rūšis. Mėgsta molingą dirvožemį, bet atvirai netoleruoja nuolat patvinkusių ar užsemiamų vandenių vietovių, tad auga 50-490 m aukščio aukštumose. Jauniems medžiams reikalinga miško paunksmė, nors auga į šviesą, o toleruoja atvirą šviesą tik kada daugiau subręsta.

Matmenys[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Ši rūšis perauga 60 m aukštį. Stambesnių individų kamienas 15-22,5 m, ir iki 3 m skersmens[1]. Atraminės šaknys iškilę 4-5 m aukščio, vidutiniškai arba ryškiai išsiskiriančios iš bendro kamieno pamato.

Rekordinio aukščio medis[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Ekspedicija ištyrinėjo artimas vietoves tarp Brazilijos Amapos ir Paros valstijų ir nustatė, kad septyniose vietovėse, tarp jų šešios vietovės Žari upės regione, auga ir daugiau šios rūšies medžių, kurių aukštis viršija 80 m aukščio ribą, o tarp jų aukščiausias Pietų Amerikoje - 88,5 m aukščio, 5,50 m apimties ir kaip manoma 400 metų individas augantis netoli Inipuku vietovės (Paros valstija, Almeirimo savivaldybėje)[2]. Apie 2019 m. rugpjūčio 21 d. atradimą, pirmiausiai buvo aprašyta 2019 m. rugpjūčio mėn. „Frontiers in Ecology and the Environment“ mokslo žurnale. Anot įvairių šaltinių, Brazilijoje siautėjantys Amazonijos miškų gaisrai šiam medžiui negresia, kadangi randasi toli nuo gaisraviečių zonų. Iki šio atradimo, buvo manyta, kad Pietų Amerikoje tokio aukščio arba peraugančių 80 m ribą medžių nėra, kaip yra kitose pasaulio vietovėse (aukščiausių pasaulio medžių sąrašas), o aukščiausi šio žemyno medžiai yra tik kiparisinės ficrojos (Fitzroya cupressoides) ir tikrieji kapokmedžiai (Ceiba pentandra), kurie maksimaliai gali pasiekti 70 m aukštį.

Kita[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Aukštosios dinizijos lapai yra plunksniškos formos, panašūs į paukščio plunksną, prie bendro lapkočio iš priešingų jo pusių poromis prisitvirtinę daug nedidelių, kiaušinio formos žalių lapelių. Brazilijos daugumoje valstijų žydi liepos-rugpjūčio mėn.

mediena sunkiai apdirbama, kadangi kieta ir patvari. Kada apdorojama šviežia mediena, skleidžia nemalonų, aštrų kvapą[3].

Savaiminio paplitimo areale, šis medis turi šiuos pavadinimus: Angelim vermelho, Angelim pedra.

Taip pat skaityti[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. plantsoftheworldonline.org / Dinizia excelsa Ducke
  2. mongabay.com / LIDAR technology leads Brazilian team to 30 story tall Amazon tree, by Jenny Gonzales on 11 November 2019
  3. wood-database.com / Angelim vermelho

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Commons-logo.svg

Vikiteka

Dendrologija
Botanika · Augalija · Flora · Augalai · Sumedėjęs augalas · Liana · Puskrūmis · Krūmokšnis · Krūmas · Krūmedis · Medis · Vaismedis

Iliustruotas Lietuvos augalų genčių vardynas · Lietuvos vietinės medžių ir krūmų rūšys · Lietuvos išskirtiniai medžiai · Lietuvos svetimžemė dendroflora · Pasaulio išskirtiniai medžiai

Miškas · Miško skliautas · Lietuvos miškai · Pasaulio miškai (šalys pagal miškų plotą) · Miškų nykimas (neteisėtas miško kirtimas)

Miškininkystė (ekologinė miškininkystė) · Miško atkūrimas · Įveisimas · Miškų ūkis · Miškų urėdija · Girininkija · Eiguva · Lietuvos miškų institutas