Pasaulio šachmatų taurė

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigacija, paiešką

Pasaulio šachmatų Taurė – tai aukščiausiojo lygio šachmatų varžybos, kur galima ne tik galima iškovoti Pasaulio Taurę, bet ir patekti į pasaulio čempionato Kandidatų turnyrą ir 4-iems dalyviams į Didžiojo prizo varžybas iš kur vėl galima patekti į Kandidatų turnyrą. Einant metams, Pasaulio šachmatų Taurės vardu buvo vadinami skirtingi turnyrai. Nuo 2005 metų – pasaulio čempionato ciklo dalis. Taurės varžybos vyksta, kas dveji metai. Jas rengia FIDE.

Istorija[taisyti | redaguoti kodą]

1988/9 m. Didmeistrių Asociacija surengė seriją iš šešių aukšto lygio turnyrų Pasaulio šachmatų Taurei laimėti. Tačiau vėliau tokio pobūdžio turnyrai nebebuvo rengiami. [1]

2000 ir 2002 metais FIDE pravedė savo „Pirmąją Pasaulio šachmatų Taurę“ ir „Antrąją Pasaulio šachmatų Taurę“. Tai buvo kito formato turnyrai, bet jie irgi su Pasaulio šachmatų čempionatu dar nebuvo tiesiogiai susieti.

Nuo 2005 Pasaulio Taurės varžybų formatas vėl buvo pakeistas ir jos buvo įtrauktos į Pasaulio čempionato ciklą.

1988/9 metų pasaulio Taurės turnyras[taisyti | redaguoti kodą]

Pasaulio šachmatų Taurės turnyras buvo numatytas, kaip serija varžybų, kuriose dalyvaudamas aukšto lygio žaidėjas gali laimėti pasaulio Taurę ir solidų prizą. Jį vykdė Didmeistrių Asociacija.

Taurės varžybos susidėjo šešių turnyrų, per du metus vykusių įvairiose šalyse: Briuselyje (Belgija; 1988.3.31-4,24), Belfore (Prancūzija; 1988.6-14-7.4). Reikjavike (Islandija; 1988.10.1-26) Barselonoje (Ispanija; 1989.4.1-27), Roterdame (Nyderlandai; 1989.6.1-27), Šeleftėjoje (Švedija; 1989.8.1-9.4)

Turnyruose turėjo dalyvauti 25 stipriausi 12-kos šalių pasaulio didmeistriai, atrinkti pagal jų pasiekimus 19861987 pasaulio čempionate: Dž. Nanas, Dž. Spilmenas, N. Šortas (visi iš Jungtinės Karalystės), L. Portišas, Z. Riblis, D. Saksas (visi iš Vengrijos), I. Hjartarsonas (Islandija), X. Nogeira (Kuba), J. Timanas (Nyderlandai), G. Kasparovas, A. Karpovas, M. Talis, A. Beliavskis, R. Vaganianas, V. Salovas, A. Sokolovas, J. Elvestas, A. Jusupovas (visi iš SSRS), J. Seiravanas (JAV), B. Spaskis (Prancūzija). R. Hiubneris (Vokietija), V. Korčnojus (Šveicarija), U. Andersonas (Švedija), L. Liubojevičius ir P. Nikoličius (abu iš Jugoslavijos). Be to organizatoriai galėjo pakviesti savo šalies šachmatininką, bet jis galėjo žaisti be konkurencijos. Daugiausia šachmatininkų iš SSRS (9) bei Anglijos ir Vengrija | Vengrijos]] (po 3).

Taurės laimėtojas buvo nustatomas pagal didžiausią balų, surinktų taurės turnyruose, kiekį. Kiekvienas dalyvis galėjo dalyvauti tik 4 Taurės turnyruose, o į įskaitą ėjo 3 geriausi rezultatai. Kiekviename turnyre gaunami balai priklausė nuo surinktų taškų sumos ir užimtos vietos tame turnyre. [1]

Susumavus balus iš 3 turnyrų paaiškėjo Taurės laimėtojas. Taurę laimėjo G. Kasparovas, antras buvo A. Karpovas.

Nors, kai Janas Timanas ir Beselis Kokas sumanė rengti pasaulio taurės turnyrus, buvo planuota padaryti juos kasmetiniais. Tačiau netrukus po Pasaulio Taurės turnyrų pabaigos, Koko ir Kasparovo, kuris buvo vienas iš Didmeistrių Asociacijos kūrėjų, bendradarbiavimas suiro. Pasaulio Taurės turnyrai tokia forma daugiau nebuvo tęsiami. [2]

Pirmosios FIDE taurės[taisyti | redaguoti kodą]

2000 metai[taisyti | redaguoti kodą]

Pirmasis FIDE organizuotas Pasaulio Taurės turnyras vyko 2000 metų rugsėjo 1-13 d. Šenjango mieste Kinijoje. Varžybos vyko tokia tvarka:

24 dalyviai po 6 žaidėjus buvo paskirstyti į 4 pogrupius, kuriuose 2000.09.1-5 ratų sistema sužaidė pogrupio susitikimus. Iš kiekvienos grupės dvi aukščiausias vietas užėmę žaidėjai pateko į aštuntfinalį, kur buvo žaidžiami atkrentamieji mačai. Laimėjusieji mačus pateko į ketvirtfinalį, kuris buvo žaidžiamas rugsėjo 7-8 dienomis. Pusfinaliai vyko rugsėjo 9-10 d., Finalas vyko rugsėjo 12-13 d. Kiekvienas atkrentamasis mačas buvo žaidžiamas iš 2 partijų, lygiųjų atveju – žaidžiamos papildomos partijos su trumpesne laiko kontrole. [3]

Taurę laimėjo Višvanatanas Anandas, laimėjęs finalinį mačą prieš Jevgenijų Barejevą santykiu 1½:½.

2002 metai[taisyti | redaguoti kodą]

2002 metų Taurės varžybos vyko 2002.10.9-22 d.d. Haidarabade (Indija). Jų vykdymo tvarka buvo analogiška, kaip 2000. Ją laimėjo Višvanatanas Anandas finale įveikęs Rustamą Kasimdžanovą.

Pasaulio šachmatų taurė 2002, ketvirtfinaliai-finalas. [4]

Ketvirtfinaliai Pusfinaliai Finalas
                   
2002-10-15/16 Haidarabadas        
  SlovėnijaAleksandras Beliavskis  
2002-10-17/18 Haidarabadas
  RusijaSergejus Rublevskis  ½  
  SlovėnijaAleksandras Beliavskis  ½
2002-10-15/16 Haidarabadas
    Uzbekija Rustamas Kasimdžanovas    
  Kinijos LR Ye Jiangchuanas  ½
2002-10-19/20Haidarabadas
  Uzbekija Rustamas Kasimdžanovas    
  Uzbekija Rustamas Kasimdžanovas  ½
2002-10-15/16 Haidarabadas
    Indija Višvanatanas Anandas  
  Anglija Naidželas Šortas  1
2002-10-17/18 Haidarabadas
  Rusija Aleksejus Drejevas   2  
  Rusija Aleksejus Drejevas  2½
2002-10-15/16 Haidarabadas
    Indija Višvanatanas Anandas    
  Rusija Vladimiras Malakhovas   ½
  Indija Višvanatanas Anandas    

Tolesnės Taurės varžybos[taisyti | redaguoti kodą]

Nuo 2005 metų FIDE nusprendė vėl keisti pasaulio čempionatų tvarką: atgaivinti kandidatų turnyrą ir mačą dėl pasaulio čempiono vardo, kuriame pretendentas turi įveikti tuometinį pasaulio čempioną. FIDE nusprendė išlaikyti iki to naudotą pasaulio čempionate atkrintamųjų mačų tvarką ir pasaulio Taurės turnyruose. Pasaulio Taurės turnyras buvo įtrauktas į pasaulio čempionato ciklą. Iš jos žaidėjai gali patekti į Kandidatų turnyrą. Nuo to laiko Taurės turnyras vyksta kas dveji metai.

2005 metų Taurės varžybos jau vyko pagal naują tvarką. Beto,11 geriausiai pasirodžiusių žaidėjų pateko į 2007 Kandidatų turnyrą. Kai 2007 ir 2009 metais iš Taurės varžybų į kandidatų turnyrą pateko tik po vieną žaidėją, susidomėjimas Taurės turnyru šiek tiek sumenko. Jis vėl padidėjo, kai nuo 2011 į Kandidatų turnyrą gali patekti po tris žaidėjus. [5]

Nuostatai[taisyti | redaguoti kodą]

Nuo 2005 Taurės varžybų tvarka nežymiai kito. Toliau pateikta 2013 tvarka (nuostatai).[6]

Dalyvių atranka[taisyti | redaguoti kodą]

Taurėje gali dalyvauti 128 žaidėjai:

pasaulio čempionas, keturi (4) pusfinalininkai iš praėjusios Pasaulio Taurės varžybų, moterų pasaulio čempionė, du žaidėjai – dviejų paskutinių pasaulio jaunimo J20 čempionatų nugalėtojai, aštuoniolika (18) turinčių aukščiausius reitingus žaidėjų, devyniasdešimt (90) žaidėjų iš žemynų čempionatų ir zoninių turnyrų (kai jie rengiami), šeši (6) FIDE prezidento pakviesti žaidėjai ir keturi (4) Taurės organizatorių pakviesti žaidėjai.

Vietos dalyviams iš žemynų čempionatų paskirstos, atsižvelgus į atskiruose žemynuose registruotų FIDE šachmatininkų skaičių, sekančiai: Europa – 46, Amerika – 20, Azija – 20, Afrika – 6.

Žaidėjų pakeitimas[taisyti | redaguoti kodą]

Tuo atveju, kai Taurėje atsisako dalyvauti:

pasaulio čempionas, pusfinalininkai iš praėjusios pasaulio Taurės varžybų, moterų pasaulio čempionė, pasaulio jaunimo J20 čempionatų nugalėtojai, žaidėjai pakviesti pagal vidutinį aukščiausiąjį reitingą, jie gali būti pakeisti tik žaidėjais iš vidutiniojo aukščiausiojo Elo reitingo sąrašo.

Žaidėjai iš žemynų čempionato, ar zoninių turnyrų, pakeičiami žaidėjais iš atitinkamų turnyrų.

Varžybų tvarka[taisyti | redaguoti kodą]

Visi dalyviai pradeda žaisti nuo pirmojo turo. Varžybos vyksta žaidžiant atkrentamuosius mačus iš dviejų partijų: 1/64; 1/32; 1/16; ketvirtfinalis, pusfinalis ir finalas. Mačų nugalėtojai patenka į sekantį turą. Finale Taurės laimėtojo išaiškinimui, žaidžiamas keturių (4) partijų mačas. Taip pat keturios partijos žaidžiamos, kai reikia išaiškinti, kas užima trečiąją vietą.

Varžovų parinkimas[taisyti | redaguoti kodą]

Prieš pradedant parinkti varžovus sudaromas, pagal paskutinį Elo reitingą, dalyvių sąrašas mažėjančia tvarka. Jei dalyvių reitingas lygus, aukščiau įrašomas žaidėjas, kuris, reitingo apimamu laikotarpiu, yra sužaidęs daugiau reitinguojamų partijų. Jei po tiek pat, tai aukštesnė vietos savininkas nustatomas traukiant burtus.

Žaidėjai suporuojami pagal principą: viršutinės sąrašo pusės žaidėjas žaidžia su apatinės pusės žaidėju (1-128, 2-127 ir t. t.). Sekančiame rate poros parenkamos pagal tą patį principą. Jei žemesnį reitingą turintis žaidėjas laimėjo mačą, jis užimą pralaimėjusiojo vietą viršutinėje sąrašo pusėje.

Figūrų spalvos parinkimas[taisyti | redaguoti kodą]

Figūrų spalvos parenkamos tokia tvarka:

a) Pirmąjame ture viršutinysis žaidėjas, priklausomai nuo burtų traukimo per atidarymo ceremoniją, pirmąją partiją žaidžia baltaisiais arba juodaisiais. Antrojoje partijoje figūrų spalvos priešingos. Antrasis nuo viršaus žaidėjas pirmąją partiją žaidžia priešinga spalva nei viršutinysis žaidėjas. Tokiu principu figūrų spalvos nustatomos einant žemyn per visą žaidėjų sąrašą. Sekančioje to paties mačo partijoje žaidžiama priešinga spalva.

b) Antrajame ture 1-ojo mačo laimėtojas pirmąją partiją žaidžia priešinga spalva nei žaidė 1-ajame ture, pirmojoje partijoje aukščiau pasodintas žaidėjas. Antroje partijoje spalvos keičiamos į priešingą.

c) Ši tvarka taikoma iki finalo. Jei žemesnio reitingo žaidėjas laimi, jis užima aukštesnį reitingą turėjusio vietą sąraše.

d) Kas pirmojoje finalo mačo partijoje žais baltaisiais, nustatoma traukiant burtus.

e) Jei mačas baigiasi lygiosiomis, prieš žaidžiant greitųjų šachmatų mačus, dėl figūrų spalvos, traukiami nauji burtai.

Mačo nugalėtojo nustatymas[taisyti | redaguoti kodą]

Esant lygiam mačo rezultatui, žaidžiami greitųjų šachmatų mačai iš dviejų partijų po 25 min pridedant po kiekvieno ėjimo po 10 sek. Dėl figūrų spalvos pirmoje partijoje traukiami burtai. Sekanti partija žaidžiama priešinga spalva.

Pasibaigus lygiosiomis – vėl traukiami burtai ir žaidžiamas naujas mačas iš dviejų partijų po 10 min pridedant po kiekvieno ėjimo po 10 sek.

Jei vėl mačas baigtusi lygiosiomis – vėl traukiami burtai ir dvi žaibo partijos po 5 min. pridedant po kiekvieno ėjimo po 3 sek.

Jei ir vėl mačas baigiasi lygiosiomis, tai žaidžiama paskutinė žaibo partija. Traukiami burtai ir žaidėjas, kuris laimėjo burtų traukimą, gali pasirinkti figūrų spalvą. Baltieji žaidimui gauna – 5 min, juodieji – 4 min, beto, nuo 61 ėjimo, po kiekvieno ėjimo abiem žaidėjams pridedama po 3 sek. Jei partija baigiasi lygiosiomis mačo nugalėtoju skelbiami juodieji.

Taurių laimėtojai[taisyti | redaguoti kodą]

2005 metai[taisyti | redaguoti kodą]

Pasaulio Taurės varžybos vyko 2005.11.27-12.17 Chanty Mansijske. Pasaulio šachmatų Taurę laimėjo Armėnijos didmeistris Levonas Aronianas. Beto, 11 geriausiai pasirodžiųsių žaidėjų pateko į 2007 m. pasaulio čempionato ciklo Kandidatų turnyrą.

Pasaulio šachmatų taurė 2005, ketvirtfinaliai-finalas.

Ketvirtfinaliai Pusfinaliai Finalas
                   
2005-12-8/10 Chanty Mansijskas        
  Izraelis Borisas Gelfandas   2
2005-12-11/13 Chanty Mansijskas
  RusijaAleksandras Griščiukas  4  
  RusijaAleksandras Griščiukas  1
2005-12-8/10 Chanty Mansijskas
    UkrainaRuslanas Ponomariovas   3  
  RusijaJevgenijus Barejevas  ½
2005-12-14/17 Chanty Mansijskas
  UkrainaRuslanas Ponomariovas    
  UkrainaRuslanas Ponomariovas   1
2005-12-8/10 Chanty Mansijskas
    ArmėnijaLevonas Aronianas   3
  RusijaSergejus Rublevskis   ½
2005-12-11/13 Chanty Mansijskas
  PrancūzijaEtjenas Bakrotas    
  PrancūzijaEtjenas Bakrotas  ½
2005-12-8/10 Chanty Mansijskas
    ArmėnijaLevonas Aronianas    
  ArmėnijaLevonas Aronianas  
  TurkijaMichailas Gurevičius   ½  

2007 metai[taisyti | redaguoti kodą]

Pasaulio Taurės varžybos vyko 2007.11.24-12.16 Chanty Mansijske. Taurę laimėjo JAV didmeistris Gata Kamskis.

2007 Pasaulio šachmatų Taurės ketvirtfinaliai-finalas. [7]

Ketvirtfinaliai Pusfinaliai Finalas
                   
2007-12-7/9 Chanty Mansijskas        
  UkrainaSergejus Karjakinas  
2007-12-10/12 Chanty Mansijskas
  RusijaJevgenijus Aleksejevas  1½  
  UkrainaSergejus Karjakinas  1½
2007-12-7/9 Chanty Mansijskas
    Ispanija Aleksejus Širovas    
  Rusija Dmitrijus Jakovenko  0
2007-12-13/16 Chanty Mansijskas
  Ispanija Aleksejus Širovas   2  
  Ispanija Aleksejus Širovas  1½
2007-12-7/9 Chanty Mansijskas
    Jungtinės Amerikos ValstijosGata Kamskis  
  Rusija Ivanas Cheparinovas   ½
2007-12-10/12 Chanty Mansijskas
  Norvegija Magnus Karlsenas    
  Norvegija Magnus Karlsenas  ½
2007-12-7/9 Chanty Mansijskas
    Jungtinės Amerikos ValstijosGata Kamskis    
  UkrainaRuslanas Ponomariovas   ½
  Jungtinės Amerikos ValstijosGata Kamskis    

2009 metai[taisyti | redaguoti kodą]

Pasaulio Taurės varžybos vyko 2009.11.20-12.14 Chanty Mansijske. Taurę laimėjo Izraelio didmeistris Borisas Gelfandas. Jis ir pateko į 2011 m. Kandidatų mačus.

Pasaulio šachmatų taurė 2009, ketvirtfinaliai-finalas. [8]

Ketvirtfinaliai Pusfinaliai Finalas
                   
2009-11-03/055 Chanty Mansijskas        
  IzraelisBorisas Gelfandas  
2009-11-06/08 Chanty Mansijskas
  Rusija Dmitrijus Jakovenko  1½  
  Izraelis Borisas Gelfandas   2
2009-11-03/05 Chanty Mansijskas
    Ukraina Sergejus Karjakinas   0  
  AzerbaidžanasŠakhirijaras Mamesjarovas  ½
2009-11-10/13 Chanty Mansijskas
  UkrainaSergejus Karjakinas    
  IzraelisBorisas Gelfandas  7
2009-11-03/05 Chanty Mansijskas
    Ukraina Ruslanas Ponomariovas  5
  AzerbaidžanasVugaras Kašimovas   1½
2009-11-06/08 Chanty Mansijskas
  UkrainaRuslanas Ponomariovas    
  Ukraina Ruslanas Ponomariovas  4
2009-11-03/05 Chanty Mansijskas
    RusijaVladimiras Malakhovas  2  
  RusijaPiotras Svidleris   ½
  RusijaVladimiras Malakhovas    

2011 metai[taisyti | redaguoti kodą]

Pasaulio Taurės varžybos vyko 2011.08.26-09.21 Chanty Mansijske. Taurę laimėjo Rusijos didmeistris Piotras Svidleris. Trys žaidėjai pateko į 2013 m. pasaulio čempionato ciklo Kandidatų turnyrą: be nugalėtojo Piotro Svidlerio dar pateko Aleksandras Griščiukas ir Vasilijus Ivančiukas.

Pasaulio šachmatų taurė 2011, ketvirtfinaliai-finalas.

Ketvirtfinaliai Pusfinaliai Finalas
                   
2011-09-9/11 Chanty Mansijskas        
  VengrijaJudita Polgar   ½
2011-09-12/14 Chanty Mansijskas
  RusijaPiotras Svidleris    
  Rusija Piotras Svidleris  
2011-09-9/11 Chanty Mansijskas
    Ukraina Ruslanas Ponomariovas   ½  
  UkrainaRuslanas Ponomariovas  
2011-09-16/20 Chanty Mansijskas
  AzerbaidžanasVugaras Gašimovas   ½  
  RusijaPiotras Svidleris  
2011-09-9/11 Chanty Mansijskas
    RusijaAleksandras Griščiukas   1½
  UkrainaVasilijus Ivančiukas  
2011-09-12/14 Chanty Mansijskas
  AzerbaidžanasTeimuras Radžabovas  1½  
  UkrainaVasilijus Ivančiukas   2½ Dėl 3-os vietos
2011-09-9/11 Chanty Mansijskas
    RusijaAleksandras Griščiukas    
  ČekijaDavidas Navara   1½   UkrainaRuslanas Ponomariovas  1½
  RusijaAleksandras Griščiukas       UkrainaVasilijus Ivančiukas  
2011-09-16/20 Chanty Mansijskas


2013 metai[taisyti | redaguoti kodą]

Pasaulio Taurės varžybos vyko 2013.08.10-09.03 Tromsėje. Taurę laimėjo Rusijos didmeistris Vladimiras Kramnikas. Du žaidėjai pateko į 2014 m. pasaulio čempionato ciklo 2014 m. Kandidatų turnyrą: be nugalėtojo Vladimiro Kramniko taip pat pateko finalininkas Dmitrijus Andreikinas.

Pasaulio šachmatų taurė 2013, ketvirtfinaliai-finalas.[9]

Ketvirtfinaliai Pusfinaliai Finalas
                   
2013-08-23/25 Trumsė        
  RusijaVladimiras Kramnikas  
2013-08-26/28 Trumsė
  UkrainaVladimiras Korobovas  ½  
  Prancūzija Maksimas Vachier-Lagreivas   1½
2013-08-23/25 Trumsė
    RusijaVladimiras Kramnikas    
  Prancūzija Maksimas Vachier-Lagreivas  
2013-08-30/31 - 09-01/03 Trumsė
  ItalijaFabiano Karuana   1½  
  RusijaVladimiras Kramnikas  
2013-08-23/25 Trumsė
    Rusija Dmitrijus Andreikinas   1½
  Rusija Dmitrijus Andreikinas  
2013-08-26/28 Trumsė
  Rusija Piotras Svidleris  1½  
  Rusija Dmitrijus Andreikinas  
2013-08-23/25 Trumsė
    Rusija Jevgenijus Tomaševskis   1½  
  Rusija Jevgenijus Tomaševskis  
  Jungtinės Amerikos ValstijosGata Kamskis   ½  

Šaltiniai[taisyti | redaguoti kodą]

Išorinės nuorodos[taisyti | redaguoti kodą]