2014 m. Kandidatų turnyras

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

2014 m. Kandidatų turnyras – finalinis atrankos turnyras, kuris išaiškino šachmatininką, 2014 metais žaisiantį mačą dėl pasaulio šachmatų čempiono vardo su Magnusu Karlsenu. Turnyras vyko 2014 m. kovo 1331 d. Chanty Mansijske. Nugalėjo Višvanatanas Anandas, surinkęs 8½ taško iš 14 galimų. Jis iškovojo teisę žaisti 2014 m. pasaulio šachmatų čempionato mačą su pasaulio čempionu.

Turnyras[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuostatai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Dalyvių atranka[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kandidatų turnyre dalyvauja aštuoni žaidėjai, kurie atrenkami laikantis šių taisyklių:

1. Paskutiniojo pasaulio čempionato mačą pralaimėjęs žaidėjas

2. Du 2013 m. pasaulio šachmatų taurės varžybų finalininkai.

3. Du žaidėjai, kurių priešpaskutinių metų iki turnyro antrojo pusmečio vidutinis reitingas geriausias (išskyrus žaidėjus, kurie patenka pagal 1. ir 2. punktus)

Vidutinis reitingas apskaičiuojamas priešpaskutinių metų liepos mėn reitingą sudedant su paskutinių metų sausio mėn. reitingu ir dalijant iš dviejų. Jei reitingai vienodi reitingai apskaičiuojami dviejų ženklų po kablelio tikslumu. Jei vis dar lygu žiūrima, kiek žaidėjai per dvylika priešpaskutinių metų mėnesių yra sužaidę reitinguojamų partijų. Patenka žaidėjas sužaidęs didesnį partijų skaičių.

4. Du geriausi 2012-13 m. FIDE Didžiojo prizo varžybų žaidėjai.

5. Vienas organizatorių pakviestas žaidėjas, kurio reitingas praėjusių metų sausio mėn ne mažesnis kaip 2700.

2014 m. Kandidatų turnyro dalyvių sąrašas.

Dalyvis Elo reitingas
1. Iš 2013 metų pasaulio čempionato mačo
Indija Višvanatanas Anandas 2770
2. Iš 2013 metų pasaulio šachmatų taurės varžybų
Rusija Vladimiras Kramnikas 2787
Rusija Dmitrijus Andreikinas 2709
3. Pagal (20122013) m. vidutinį reitingą
Armėnija Levonas Aronianas 2830
Rusija Sergejus Karjakinas 2766
4. Iš 2012–2013 m. FIDE Didžiojo prizo varžybų.
Bulgarija Veselinas Topalovas 2785
Azerbaidžanas Šahrijaras Mamedjarovas 2757
5. Organizatorių pakviestas žaidėjas
Rusija Piotras Svidleris 2758

Žaidėjo sutikimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

FIDE svetainėje paskelbus patenkančių į Kandidatų turnyrą žaidėjų sąrašą, žaidėjai per mėnesį, po to, kai gavo iš FIDE nutarimo kopiją turi pasirašyti atitinkamą sutartį ir faksu ir registruotu laišku. Žaidėjas neatsiuntęs laiku pasirašytos sutarties pakeičiamas žaidėju iš aukščiausiąją reitingą turinčių žaidėjų sąrašo. Tik dėl rimtų priežasčių FIDE gali priimti ne daugiau, kaip 10 dienų pavėluotą sutartį. Žaidėjai, kurie nebuvo patekę į kandidatų turnyrą, dėl keitimų įgiję teisę žaisti Kandidatų turnyre skelbiami FIDE svetainėje. Šie žaidėjai turi per vieną savaitę pasirašytą sutartį pasiųsti į FIDE sekretoriatą.

Žaidėjų pakeitimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Tuo atveju, kai žaidėjas negali dalyvauti, jis pakeičiamas iš geriausių žaidėjų 2011 m. liepos – 2012 m. sausio mėn Elo reitingo sąrašo. Žaidėjas, kuris atsisako dalyvauti likus daugiau, kaip mėnesiui iki pirmojo rato, jis keičiamas žaidėju iš geriausių žaidėjų 2011 m. liepos – 2012 m. sausio Elo reitingo sąrašo. Žaidėjas, kuris atsisako dalyvauti likus mažiau, kaip mėnesiui iki pirmojo rato kitu žaidėju nekeičiamas.

Žaidėjų atsakomybė[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Žaidėjas, kuris pasitraukia iš Kandidatų turnyro, bet kuriuo metu po jo sutarties su FIDE pasirašymo, ir kuris nepateikia pateisinamos pasitraukimo priežasties, šalinamas iš sekančio pasaulio čempionato ciklo.

Turnyro formatas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Turnyre 8 žaidėjai žaidžia du ratus ratų sistemos turnyrą (14 turų). Jei dalyviai yra iš vienos šalies federacijos, tarpusavyje jie žaidžia 1 ir 8 ratuose. Jei tokių daugiau (iki keturių) jie tarpusavyje žaidžia 1, 2, 3 ir 8, 9, 10 ratuose.

Jei žaidėjas pasitraukia iš turnyro sužaidęs 50 ٪ ir daugiau partijų, likusioms partijoms užskaitomas pralaimėjimas.

Kai žaidėjas pasitraukia iš turnyro nesužaidęs 50 ٪, visi jo rezultatai yra anuliuojami.

Laiko kontrolė[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kiekvienam žaidėjui partijai skiriama laiko: 120 min. pirmiesiems 40 ėjimų, 60 min sekantiems 20 ėjimų ir po antros laiko kontrolės 15 min kur nuo 61 ėjimo pridedama po kiekvieno ėjimo po 30 sek.

Kandidatų turnyro nugalėtojo nustatymas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Žaidėjas surinkęs daugiausia taškų (už pergalę – 1 taškas už lygiąsias – ½ , už pralaimėjimą – 0 taškų) tampa nugalėtoju ir tampa pretendentu žaisti mačą su pasaulio šachmatų čempionu. Kai du, ar daugiau žaidėjų surenka po lygiai taškų, nugalėtojo nustatymui eilės tvarka lyginami jų turnyro rodikliai:

1. Tarpusavio susitikimo rezultatas. Jei lygu, tai

2. Pergalių skaičius turnyre. Jei vis dar lygu, tai

3. Soneborno – Bergerio koeficientas

Jei pritaikius visas tris sąlygas, vis dar lygu, tai rengiamos varžybos tarp žaidėjų, kurių rezultatai vis dar lygūs. Traukiami burtai dėl spalvų ir žaidžiamos dvi greitosios partijos, po 25 min, pridedant po kiekvieno ėjimo po 10 sek.

Jei pabaigus dvi partijas vis dar lygu, dėl spalvų traukiami burtai ir žaidžiamos dvi žaibo partijos po 5 min., pridedant po kiekvieno ėjimo po 3 sek. Jei pasibaigus dviem žaibo partijoms – lygu, tai dar kartą, bet ne daugiau, kaip du kartus, tomis pat sąlygomis, žaidžiamos dvi žaibo partijos.

Jei ir vėl mačas baigiasi lygiosiomis, tai žaidžiama paskutinė žaibo partija. Traukiami burtai ir žaidėjas, kuris laimėjo burtų traukimą, gali pasirinkti figūrų spalvą. Baltieji žaidimui gauna – 5 min, juodieji – 4 min, be to, nuo 61 ėjimo, po kiekvieno ėjimo, abiem žaidėjams pridedama po 3 sek. Jei partija baigiasi lygiosiomis, mačo nugalėtoju skelbiami juodieji.

Paskutinės žaibo partijos nugalėtojas galutinėje lentelės rikiuotėje užima pirmąją vietą, o jo varžovas – antrąją vietą.[1]

Turnyro eiga[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pirmoji pusė[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Po trečio turo Višvanatanas Anandas, nugalėjęs Šakhrijarą Mamedjarovą, o kitoms partijoms pasibaigus lygiosiomis. tampa vienvaldžiu lyderiu. Antra – trečia vieta dalijasi P. Svidleris ir V. Kramnikas – po 2 taškus.

Ketvirtajame ture V. Anandas po debiuto pozicinės persvaros neįgijo, tad partija netrukus baigėsi lygiosiomis. Kituose mačuose L. Aronianas apžaidė P. Svidlerį. Likusios partijos baigėsi lygiosiomis. V. Anandas, kaip ir anksčiau – pirmas (3 iš 4), o netoliese – V. Kramnikas ir L. Aronianas (po 2½ iš 4). V. Topalovas ir P. Svidleris dalijasi 4-5 vietas (2 iš 4).

Penktajame ture P. Svidleris, nugalėjęs V. Topalovą, grįžta į persekiotojų grupę, bet V. Anandas, baigęs lygiosiomis su D. Andreikinu, išlieka lyderiu (3½ iš 5). Persekiotojų grupė padidėjo: V. Kramnikas, L. Atronianas ir P. Svidleris turi po 3 taškus iš 5 galimų.

Šeštajame ture Š. Mamedjarovas laimi prieš P. Svidlerį, V. Topalovas – prieš V. Kramniką. Likusios dvi partijos baigėsi lygiosiomis: vienoje jų, L. Aronianas išleido pergalę prieš D. Andreikiną. Tad V. Anandas išliko vienvaldžiu lyderiu (4 iš 6). Už jo – L. Aronianas (3½ iš 6), toliau seka 4-ių žaidėjų grupė: V. Kramnikas, P. Svidleris, Š. Mamedjarovas ir V. Topalovas (po 3 iš 6).

Septintame ture L. Aronianas, nugalėjęs S. Karjakiną paveja V. Anandą. Gi buvęs pasaulio čempionas, nors ir turėjęs nežymią persvarą prieš P. Svidlerį, nieko daugiau, kaip lygiųjų, neišspaudė. D. Andreikinas, nubaudęs V. Topalovą už per daug ambicingą žaidimą, pakilo iš paskutinės vietos. Po septynių turų lyderiai V. Anandas ir L. Aronianas turi po 4½ taško, V. Kramnikas – 4, o P. Svidleris – 3½ taško.

Turnyro lentelė

Pasaulio šachmatų čempionato Kandidatų turnyras, Chanty Mansijskas 2014 m. kovo 1331 d.[2]
Vieta Dalyviai Reitingas 1 2 3 4 5 6 7 8 Taškai Tarp.rez. Pergalės SB koef*.
1 Indija Višvanatanas Anandas 2770 ½ ½ ½ ½ 1 ½ ½ ½ 1 ½ ½ ½ ½ 1 0 3 57,25
2 Rusija Sergejus Karjakinas 2766 ½ ½ 0 1 ½ ½ ½ ½ 0 1 ½ 1 ½ ½ 0 3 51,75
3 Rusija Vladimiras Kramnikas 2787 ½ ½ 1 0 1 ½ ½ ½ ½ ½ ½ 0 0 1 7 3 49,25
4 Azerbaidžanas Šahrijaras Mamedjarovas 2757 0 ½ ½ ½ 0 ½ 1 ½ 0 1 1 ½ ½ ½ 7 2 3 48,00
5 Rusija Dmitrijus Andreikinas 2709 ½ ½ ½ ½ ½ ½ 0 ½ ½ 1 0 ½ 1 ½ 7 2 48,50
6 Armėnija Levonas Aronianas 2830 0 ½ 1 0 ½ ½ 1 0 ½ 0 1 ½ ½ ½ 3 45,00
7 Rusija Piotras Svidleris 2758 ½ ½ ½ 0 ½ 1 0 ½ 1 ½ 0 ½ 1 0 ½ 3 46,0
8 Bulgarija Veselinas Topalovas 2785 ½ 0 ½ ½ 1 0 ½ ½ 0 ½ ½ ½ 0 1 6 0 2 42,25

Antroji pusė[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Aštuntas turas. Abu lyderiai L. Aronianas ir V. Anandas žaidė tarpusavyje ir pasidalino po pustaškį. Šis rezultatas, jei varžybų pabaigoje abu turėtų po lygiai taškų, naudingesnis V. Anandui (tarpusavio santykis 1½ : ½). V. Kramnikas turėjo šansų pavyti lyderius, bet D. Andreikinas, gynėsi nepriekaištingai. S. Karjakinas, po ilgos kovos, įveikė P. Svidlerį. Tad, po 8-turų priekyje V. Anandas ir L. Aronianas – po 5 taškus, po jų V. Kramnikas – 4½. Toliau seka penkių žaidėjų grupė, turinčių po 3½ taško.

Devintajame ture vyko mūšis tarp dviejų buvusių pasaulio čempionų. Jame V. Anandas įveikė V. Topalovą ir vėl tapo vienvaldžiu lyderiu, nes L. Aronianas pralaimėjo Š. Mamedjarovui. S. Karjakinas nugalėjo V. Kramniką, o D. Andreikinas su P. Svidleriu baigė lygiosiomis. Po 9 turų pirmauja Anandas – 6 taškai, lenkdamas tašku antroje vietoje esantį L. Aronianą, toliau seka V. Kramnikas, S. Karjakinas ir Š. Mamedjarovas – po 4½ taško.

10-ajame ture, V. Anandas baigė lygiosiomis su Š. Mamedjarovu. Artimiausias jo varžovas L.Aronianas taip pat sužaidė lygiosiomis su V. Topalovu. Tik P. Svidleris gavo tašką, laimėjęs prieš V. Kramniką po varžovo grubios klaidos. Lygiosios S. Karjakino – D. Andreikino partijoje. V. Anandas su 6½ taško antroje vietoje esantį L. Aronianą lenkia tašku. Toliau seka Š. Mamedjarovas, S. Karjakinas ir P. Svidleris turintys po 5 taškus.

11-asis turas. Visos partijos baigėsi lygiosiomis. V. Anandas žaidė juodaisiais prieš V. Kramniką, kuris pasirinko Kataloniškąją partiją. V. Anandas, stumdamas pirmyn c pėstininką, išlaisvino vertikales ir, suteikęs erdvės sunkiosioms figūroms, įgijo kontržaidimą. Po to, laikinai paaukojęs pėstininką, nesunkiai pasiekė lygiąsias. V. Anandas prieš artimiausią varžovą tebepirmauja tašku (7 iš 11), L. Aronianas- 2-as (6), P. Svidleris, Š. Mamedjarovas ir S. Karjakinas dalijasi 3-5 vietas (po 5½).

12-asis turas. V. Anandas priima praktinį sprendimą, sutikdamas baigti lygiosiomis su D. Andreikinu, nors ir geresnėje, bet sudėtingoje pozicijoje. Tai, atsižvelgus į kitus turo rezultatus, jį priartino link mačo su pasaulio čempionu M. Karlsenu. Partijos L. Aronianas – V. Kramnikas ir Š. Mamedjarovas – S. Karjakinas baigėsi lygiosiomis, o V. Topalovas laimėjo prieš P. Svidlerį. Po 12 turų V. Anandas tebepirmauja tašku – 7½ taško, L. Aronianas -6½, Š. Mamedjarovas ir S. Karjakinas dalijasi 3-ą vietą – po 6 taškus.

13-as kandidatų turnyro turas buvo lemiamas. Višvanatanui Anandui reikėjo lygiųjų, kad būtų arti bendros pergalės. Sumaišyti planus galėjo tik jo varžovas Sergejus Karjakinas ir Levonas Aronianas, jei laimėtų prieš D. Andreikiną. Partija S. Karjakinas – V. Anandas tęsėsi 6 val. ir 91 ėjime baigėsi lygiosiomis, o D. Andreikinas įveikė L. Aronianą, kuriam, norint kovoti dėl pirmos vietos, būtina buvo tik pergalė. Kitose partijose V. Kramnikas nugalėjo V. Topalovą, o P. Svidleris su Š. Mamedjarovu baigė lygiosiomis. Tad V. Anandas turėdamas 8 taškus jau užsitikrino 1-ąją vietą. D. Andreikinas, V. Kramnikas, L. Aronianas, Š. Mamedjarovas ir S. Karjakinas turi po 6½ taško.

14-ame ture sprendėsi, kas užims 2-3 vietas. Partija tarp L. Aroniano ir S. Karjakino tesėsi septynias valandas ir baigėsi S. Karjakino pergale. Jis ir užėmė 2-ąją vietą. 3-5 vietoje pagal surinktus taškus – V. Kramnikas, Š. Mamedjarovas, D. Andreikinas. Pagal papildomus rodiklius V. Kramnikui – 3-ioji vieta. L. Aronianas 6-as, P. Svidleris pasidalijo 7-as vietas, o V. Topalovas – 8-tas.[3]

Turnyre pelnytai nugalėjo Višvanatanas Anandas, kuris visą turnyrą buvo lyderis, arba trumpam dalijosi pirmą vietą su L. Aronianu (7-8 turai), o nuo 9-to turo iki pabaigos pirmavo tašku prieš antroje vietoje, iki 13-ojo turo, buvusį L. Aronianą. Jis tolygiai žaidė abu ratus: 1-ame surinko 4½ taško, 2-ame – 4.

L. Aronianui, lyderio persekiotojui, nesėkmingai susiklostė turnyro pabaiga: jis po 1-o rato, kartu su V. Anandu, dalijosi 1-ąją vietą (po 4½ iš 7), ilgą laiką buvo 2-oje vietoje (iki 13-ojo turo), bet pralaimėjęs paskutiniąsias dvi partijas D. Andreikinui ir S. Karjakinui, nukrito į 6-ąją vietą.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. „FIDE pasaulio čempionato 2012–2014 m. ciklo Kandidatų turnyro Nuostatai ir taisyklės“ (PDF) (anglų). Archived from the original on 2020-05-10. Nuoroda tikrinta 2020 geg. 10 d. 
  2. „FIDE pasaulio Kandidatų turnyras 2014“ (anglų). Suarchyvuotas originalas 2014-03-10. Nuoroda tikrinta 2017 rugp. 11 d. 
  3. „2014 m. FIDE Kandidatų turnyras.“ (anglų). Nuoroda tikrinta 2018 vas. 25 d. 

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]