2011 m. Kandidatų mačai

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

2011 m. Kandidatų mačai – finalinės pasaulio šachmatų čempionato varžybos, kurios išaiškino šachmatininką, kuris 2012 m. žaidė mačą dėl šachmatų pasaulio čempiono vardo su Višvanatanu Anandu. Juo tapo Borisas Gelfandas.

Varžybos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kandidatų mačų nuostatai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Atrankos taisyklės[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kandidatų turnyre dalyvauja aštuoni žaidėjai, kurie atrenkami laikantis šių taisyklių:

1. Paskutiniojo pasaulio čempionato 2009 m. kandidatų mačą pralaimėjęs žaidėjas

2. 2009 m. pasaulio šachmatų taurės varžybų nugalėtojas.

3. 2010 m. Pasaulio čempionato mačą pralaimėjęs žaidėjas.

4. Du geriausi 2008–2010 Didžiojo prizo žaidėjai.

5. Du žaidėjai (be žaidėjų, kurie jau pateko pagal 1-4 punktus) , kurių 2009 m. liepos ir 2010 metų sausio mėn vidutinis reitingas geriausias. Vidutinis reitingas apskaičiuojamas 2009 metų liepos mėn reitingą sudedant su 2010 metų sausio mėn. reitingu ir dalijant iš 2. Jei reitingai vienodi, jie apskaičiuojami dviejų ženklų po kablelio tikslumu. Jei vis dar lygu, žiūrima, kiek žaidėjai per dvylika 2009 metų mėnesių yra sužaidę reitinguojamų partijų. Patenka žaidėjas sužaidęs didesnį partijų skaičių. Jei dar lygu, lyginami 2010 kovo mėn. reitingai. Jei ir jie lygūs, patenka žaidėjas turintis didesnį reitinguojamų partijų skaičių. Žaidėjai, kurie patenka į FIDE 2009 m. liepos ir 2010 sausio neaktyviųjų sąrašus, negali patekti, kaip reitinguoti žaidėjai. Jei žaidėjas neaktyvus viename sąraše, o aktyvus kitame, palyginimui vietoj vidutinio, imamas reitingas iš aktyviojo sąrašo.

6. Vienas organizatorių pakviestas žaidėjas, kurio reitingas 2010 metų sausio mėn. Sąraše yra ne mažesnis, kaip 2700. Pasitraukus žaidėjui jis pakeičiamas geriausiu iš 2008–2009 m. Didžiojo prizo varžybų. [1]

Atrinktų dalyvių sąrašas.

Dalyviai
1. Iš praėjusio pasaulio čempionato mačų
Bulgarija Veselinas Topalovas
Jungtinės Amerikos Valstijos Gata Kamskis
2. Iš pasaulio šachmatų taurės varžybų
Izraelis Borisas Gelfandas
3. Pagal vidutinį reitingą
Rusija Vladimiras Kramnikas
4. Iš 2008–2010 metų Didžiojo prizo varžybų.
Armėnija Levonas Aronianas
Azerbaidžanas Teimuras Radžabovas
Rusija Aleksandras Griščiukas
5.Organizatorių kviestas žaidėjas.
Rusija Šahrijaras Mamedjarovas

Atsisakius Magnus Karlsenui dalyvauti jį pakeitė Aleksandras Griščiukas (iš 2008–2009 m. Didžiojo prizo varžybų).

Žaidėjo sutikimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

FIDE svetainėje paskelbus patenkančių į Kandidatų turnyrą žaidėjų sąrašą, iki 2010 m. gruodžio 22 d. turi pasirašyti atitinkamą sutartį ir pasiusti į FIDE faksu ir registruotu laišku. Žaidėjas neatsiuntęs laiku pasirašytos sutarties pakeičiamas žaidėju geriausiu iš 2008–2009 m Didžiojo prizo varžybų. Tik dėl rimtų priežasčių FIDE gali priimti ne daugiau, kaip 10 dienų pavėluotą sutartį. Žaidėjai, kurie nepateko į kandidatų mačus, bet turi teisę žaisti Kandidatų mačuose, jei reiktų keisti žaidėjus, skelbiami FIDE svetainėje. Šie žaidėjai turi per vieną savaitę pasiųsti į FIDE sekretoriatą pasirašytą sutartį.

Žaidėjų pakeitimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Tuo atveju, kai žaidėjas negali dalyvauti ir praneša apie tai FIDE iki 2011 m. vasario 3 d. , jis pakeičiamas geriausiu žaidėju iš 2008–2009 m. Didžiojo prizo varžybų. Jei žaidėjas atsisakė dalyvauti po 2011 m. vasario 3 d. jis kitu žaidėju nekeičiamas, o jo varžovas pirmajame rate patenka į sekantį etapą be žaidimo.

Žaidėjų atsakomybė[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Žaidėjas, kuris pasitraukia iš Kandidatų mačų, bet kuriuo metu po jo sutarties su FIDE pasirašymo, ir kuris nepateikia pateisinamos pasitraukimo priežasties, šalinamas iš sekančio pasaulio čempionato ciklo.

Kandidatų mačų taisyklės[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Ketvirtfinalyje žaidžia 8 žaidėjai. Žaidėjai suskirstomi šitaip: žaidėjas pralaimėjęs 2010 m. pasaulio čempionato mačą gauna 1-ą numerį. Kiti žaidėjai gauna numerius pagal jų eilę 2010 m. sausio mėn. reitingo sąraše. Žaidėjai sodinami tokia tvarka: 1 numeris prieš 8, (1-as mačas) 2 prieš 7 (2-as mačas), 3 prieš 6 (3-ias mačas), 4 prieš 5 (4-as mačas). Kievieną mačą sudaro 4-ios partijos. 4-ių mačų nugalėtojai patenka į pusfinalį.

Pusfinalis prasideda po dviejų dienų pasibaigus ketvirtfinaliui. Jei kas nors iš pusfinalių dalyvių pasitraukia jis gali būti pakeistas varžovu iš praėjusio mačo. Žaidėjai gauna numerius pagal tai kokiame mače žaidė: 1-ojo mačo nugalėtojas gauna 1-ą numerį, 2-o – 2-ą, 3-1o – 3-ią, 4-o – 4-ą. Žaidėjai suporuojami šitaip: 1-as prieš 4-ą, 2-as prieš 3-ią. Mačą sudaro 4-ios partijos. Mačų nugalėtojai patenka į finalą

Finalas prasideda po dviejų dienų pasibaigus pusfinaliui. Jei kas nors iš finalo dalyvių pasitraukia jis gali būti pakeistas tik varžovu iš pusfinalio. Mačą sudaro 6-ios partijos. Finalinio mačo nugalėtojas įgyja teisę 2012 m. žaisti mačą su pasaulio čempionu.

Laiko kontrolė[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kiekvienam žaidėjui partijai skiriama laiko: 120 min. pirmiesiems 40 ėjimų, 60 min sekantiems 20 ėjimų ir po antros laiko kontrolės – 15 min. iki partijos pabaigos bei nuo 61 ėjimo, po kiekvieno ėjimo, pridedama po 30 sek. >

Kandidatų mačų nugalėtojo nustatymas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

4-ių partijų mačo nugalėtoju tampa žaidėjas, kuris pirmas surenka 2½, ar daugiau taškų. Finalinio mačo, kuris susideda iš 6 partijų, nugalėtoju tampa žaidėjas pirmas surinkęs 3½ ir daugiau taškų.

Kai mačas baigiasi lygiosiomis, traukiami dėl spalvų burtai ir nugalėtojo nustatymui žaidžiamos 4 papildomos partijos. Kiekvienas žaidėjas gauna po 25 min. iki partijos pabaigos +10 sek. po kiekvieno ėjimo. Žaidėjams nereikia rašyti ėjimų – juos rašo teisėjas. Žaidėjas, kurio ėjimas, gali sustabdyti laikrodį ir kreiptis į teisėją su prašymu fiksuoti lygiąsias, kai jo sekantis ėjimas triskart kartoja padėtį, ar atitinka 50 ėjimų taisyklę ir pats partijos lape užrašyti numatytą ėjimą. Teisėjas patikrinęs kreipimasi, ir nustatęs, kad prašymas pagrįstas, nutraukia partiją ir fiksuoja lygiąsias. Jei prašymas nepagrįstas, teisėjas prideda varžovui prie likusio laiko 3 min. ir partija tęsiasi su užrašytu ėjimu. Kiekvienas žaidėjas gali pateikti ne daugiau kaip du nepagrįstus prašymus. Jei žaidėjas pateikia trečią nepagrįstą prašymą, teisėjas skelbia varžovo pergalę.

Jei pabaigus keturias partijas vis dar lygu, traukiami dėl spalvų burtai ir žaidžiamas dviejų žaibo partijų mikromačas, kiekvienai partijai skiriant po 5 min, pridedant po kievieno ėjimo po 3 sek. Jei pasibaigus dviem žaibo partijoms – lygu, tai vėl dėl figūrų spalvos traukiami burtai ir žaidžiamos dar dvi žaibo partijos. Jei nėra nugalėtojo, sužaidus 5 mikromačus, žaidžiama Armagedono partija.

Traukiami burtai ir žaidėjas, laimėjęs burtų traukimą, gali rinktis figūrų spalvą. Baltieji žaidimui gauna – 5 min, juodieji – 4 min. Nuo 61 ėjimo žaidėjui atlikus ėjimą jam pridedama po 3 sek laiko. Jei ši partija baigiasi lygiosiomis mačo nugalėtoju skelbiami juodieji. Tarp partijų turi būti 10 min. pertrauka.[2]

Mačai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Ketvirtfinaliai Pusfinaliai Finalas
                   
2011 gegužės 5 – 9 d., Kazanė        
  Izraelis Borisas Gelfandas   2½
2011 gegužės 12 – 16 d., Kazanė
  Azerbaidžanas Šahrijaras Mamedjarovas  1½  
  Izraelis Borisas Gelfandas   6
2011 gegužės 5 – 9 d., Kazanė
    Jungtinės Amerikos Valstijos Gata Kamskis   4  
  Jungtinės Amerikos Valstijos Gata Kamskis   2½
2011 gegužės 19 – 26 d., Kazanė
  Bulgarija Veselinas Topalovas  1½  
  Izraelis Borisas Gelfandas  3½
2011 gegužės 5 – 9 d., Kazanė
    Rusija Aleksandras Griščiukas  2½
  Rusija Aleksandras Griščiukas  4½
2011 gegužės 12 – 16 d., Kazanė
  Armėnija Levonas Aronianas   3½  
  Rusija Aleksandras Griščiukas  5½
2011 gegužės 5 – 9 d., Kazanė
    Rusija Vladimiras Kramnikas  4½  
  Rusija Vladimiras Kramnikas  6½
  Azerbaidžanas Teimuras Radžabovas  5½  

Ketvirtfinaliai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Visi ketvirtfinalio 4-ių partijų mačai vyko |2011 m. gegužės 5 – 9 d. Kazanėje.

Mačas tarp Boriso Gelfando ir Šakhrijaro Mamedjarovo baigėsi B. Gelfando pergale. Po dviejų lygiųjų mačo pradžioje jis laimėjo trečiąją partiją. Š. Mamedjarovui nepavyko laimėti paskutiniosios partijos ir mačas baigėsi B. Gelfando naudai. Jis ir pateko į pusfinalį.

Vieta Žaidėjai Partijos Mačo rez. Papild. part. Galutinis rez.
01 02 03 04
Standartinės
1 Izraelis B. Gelfandas ½ ½ 1 ½ -
2 Azerbaidžanas Š. Mamedjarovas ½ ½ 0 ½ -
Mačo partijos Game # 1 on chessgames.com Game # 2 on chessgames.com Game # 3 on chessgames.com Game # 4 on chessgames.com

Pastaba. Dalyvio, žaidusio juodosiomis figūromis, rezultatas įrašomas lentelės pilkajame laukelyje. Konkrečią mačo partiją galima peržiūrėti paspaudus pele atitinkamą klavišą, pav. nuspaudus 3-ią klavišą atsivers trečioji partija ir t. t.

Mačas tarp Aleksandro Griščiuko ir Levono Aroniano baigėsi lygiosiomis: visos 4 partijos pasibaigė taikiai. Kas pateks į pusfinalį sprendėsi žaidžiant ketverių partijų sutrumpintos kontrolės (25 min.) partijas. Jas varžovai žaidė rezultatyviai: pirmąją laimėjęs A. Griščiukas išsiveržia į priekį, tačiau antrojoje varžovas išlygina, po to abu varžovai pasidalija po pustaškiu. Mačo rezultatą nulėmė paskutinioji pridėta partija – ją laimėjo A. Griščiukas ir pateko į pusfinalį.

Vieta Žaidėjai Partijos Mačo rez. Papild. part. Galutinis rez.
01 02 03 04 05 06 07 08
Standartinės Greitosios
1 Rusija A. Griščiukas ½ ½ ½ ½ 1 0 ½ 1 2
2 Armėnija L. Aronianas ½ ½ ½ ½ 0 1 ½ 0
Mačo partijos Game # 1 on chessgames.com Game # 2 on chessgames.com Game # 3 on chessgames.com Game # 4 on chessgames.com Game # 5g on chessgames.com Game # 6g on chessgames.com Game # 7g on chessgames.com Game # 8g on chessgames.com

Mačas tarp Gato Kamskio ir Veselino Topalovo tilpo keturių partijų rėmuose. Po lygiųjų pirmojoje mačo partijoje G. Kamskis laimėjo antrąją ir išsiveržė į priekį. Per likusias dvi partijas jo varžovui nepavyko išlyginti rezultato ir G. Kamskis tapo mačo nugalėtoju ir pateko į pusfinalį.

Vieta Žaidėjai Partijos Mačo rez. Papild. part. Galutinis rez.
01 02 03 04
Standartinės
1 Jungtinės Amerikos Valstijos G. Kamskis ½ 1 ½ ½ -
2 Bulgarija V. Topalovas ½ 0 ½ ½ -
Mačo partijos Game # 1 on chessgames.com Game # 2 on chessgames.com Game # 3 on chessgames.com Game # 4 on chessgames.com

Mačas tarp Vladimiro Kramniko ir Teimuro Radžabovo vyko atkakliai: pagrindinio mačo visos 4 partijos baigėsi lygiosiomis. Kas žais pusfinalyje varžovai aiškinosi, žaisdami keturias papildomas, sutrumpintos kontrolės (25 min) partijas. Jos taip pat visos baigėsi taikiai. Žaidžiant žaibo pirmąjį dviejų partijų mikromačą, nors varžovai apsikeitė pergalėmis: pirmasis laimėjo T. Radžabovas, o antrojoje V. Kramnikas išlygino mačo rezultatą – vėl lygu. Žaidžiant antrąjį žaibo mikromačą, laimėjęs pirmąją partiją į priekį išėjo V. Kramnikas. Užbaigęs antrąją lygiosiomis jis ir pateko į pusfinalį.

Vieta Žaidėjai Partijos Mačo rez. Papild. part. Galutinis rez.
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12
Standartinės Greitosios Žaib. 1-as m. Žaib. 2-as m.
1 Rusija V. Kramnikas ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ 0 1 1 ½ 2
2 Azerbaidžanas T. Radžabovas ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ 1 0 0 ½ 2
Mačo partijos Game # 1 on chessgames.com Game # 2 on chessgames.com Game # 3 on chessgames.com Game # 4 on chessgames.com Game # 5g on chessgames.com Game # 6g on chessgames.com Game # 7g on chessgames.com Game # 8g on chessgames.com Game # 9žp1 on chessgames.com Game # 10žp2 on chessgames.com Game # 11ža1 on chessgames.com Game # 12ža2 on chessgames.com

Pusfinaliai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Mačas tarp Boriso Gelfando ir Gato Kamskio baigėsi lygiosiomis: nei vienas iš varžovų nelaimėjo nei vienos partijos. Žaidžiant papildomas 4 sutrumpintos laiko kontrolės (25 min.) partijas, po dviejų lygiųjų, G. Kamskis, laimėjęs sekančią, išsiveržė į priekį, tačiau B. Gelfandas paskutinėje ketvirtojoje partijoje atsirevanšavo ir mačo rezultatą išlygino. Teko žaisti žaibo partijas, kurias abi laimėjo B. Gelfandas. Jis ir pateko į finalą.

Vieta Žaidėjai Partijos Mačo rez. Papild. part. Galutinis rez.
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
Standartinės Greitosios Žaibo
1 Izraelis B. Gelfandas ½ ½ ½ ½ ½ ½ 0 1 1 1 2 4 6
2 Jungtinės Amerikos Valstijos G. Kamskis ½ ½ ½ ½ ½ ½ 1 0 0 0 2 2 4
Mačo partijos Game # 1 on chessgames.com Game # 2 on chessgames.com Game # 3 on chessgames.com Game # 4 on chessgames.com Game # 5g on chessgames.com Game # 6g on chessgames.com Game # 7g on chessgames.com Game # 8g on chessgames.com Game # 9žp1 on chessgames.com Game # 10žp2 on chessgames.com

Atkaklus mačas vyko tarp Aleksandro Griščiuko ir Vladimiro Kramniko. Pagrindinis, keturių partijų, mačas nugalėtojo neišaiškino – visos partijos baigėsi taikiai. Žaidžiant papildomas keturias partijas visos jos baigėsi lygiosiomis. Kas patenka į finalą paaiškėjo, žaidžiant žaibo dviejų partijų mikromačą. Tai padarė V. Griščiukas, laimėdamas pirmąją partiją, o antrąją baigęs lygiosiomis.

Vieta Žaidėjai Partijos Mačo rez. Papild. part. Galutinis rez.
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
Standartinės Greitosios Žaibo
1 Rusija A. Griščiukas ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ 1 ½ 2
2 Rusija V. Kramnikas ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ 0 ½ 2
Mačo partijos Game # 1 on chessgames.com Game # 2 on chessgames.com Game # 3 on chessgames.com Game # 4 on chessgames.com Game # 5g on chessgames.com Game # 6g on chessgames.com Game # 7g on chessgames.com Game # 8g on chessgames.com Game # 9žp1 on chessgames.com Game # 10žp2 on chessgames.com

Finalas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Finalinis šešių partijų mačas vyko nerezultatyviai: per pirmasias penkias partijas nei vienam iš varžovų nepavyko išeiti į priekį. Mačo nugalėtoją lėmė paskutinė partija. Ją laimėjęs B. Gelfandas iškovojo teisę žaisti 2012 m. pasaulio čempionato mačą su pasaulio čempionu Višvanatanu Anandu.

Vieta Žaidėjai Partijos Mačo rez. Papild. part. Galutinis rez.
01 02 03 04 05 06
Standartinės
1 Izraelis B. Gelfandas ½ ½ ½ ½ ½ 1 -
2 Bulgarija A. Griščiukas ½ ½ ½ ½ ½ 0 -
Mačo partijos Game # 1 on chessgames.com Game # 2 on chessgames.com Game # 3 on chessgames.com Game # 4 on chessgames.com Game # 5 on chessgames.com link=http://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1622878name=# 6

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. „2011 m. Kandidatų mačai“ (anglų). Nuoroda tikrinta 2020 m. geg. 5 d. 
  2. „2009-2011 m. FIDE Kandidatų mačų nuostatai ir taisyklės“ (PDF) (anglų). Nuoroda tikrinta 2020 m. geg. 4 d. 

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]