Pereiti prie turinio

Didžiojo prizo šachmatų varžybos

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

FIDE Didžiojo prizo varžybos (pranc. Grand Prix) – tai FIDE ir komercinio partnerio AGON'o organizuojama, dvejus metus trunkanti, serija šachmatų turnyrų.

Ji susideda iš keturių ar šešių turnyrų, kuriuose atrenkama dalis žaidėjų į Pasaulio šachmatų čempionato Kandidatų turnyrą.

Kiekvienas žaidėjas gali dalyvauti keturiuose turnyruose. Kiekviename Didžiojo prizo turnyre, priklausomai nuo užimtos vietos, dalyvis gauna tam tikrą balų kiekį. Tik trys turnyrai yra įskaitiniai.

Didžiojo prizo varžybų nugalėtojas nustatomas pagal didžiausią trijuose turnyruose surinktų balų sumą.

Į Kandidatų turnyrą patenka du žaidėjai, surinkusieji didžiausią balų sumą. Moterys turi Didžiojo prizo šachmatų varžybas atskirai. Abi varžybas rengia FIDE.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pirmosios FIDE Didžiojo Prizo varžybos vyko 20082010. Varžybas sudarė šešeri turnyrai, kurie padėjo atrinkti du žaidėjus į 2012 m. pasaulio šachmatų čempionato Kandidatų turnyrą. Šias varžybas laimėjo Levonas Aronianas, žaidęs tik trijuose turnyruose: du turnyrus laimėjo, trečiajame užėmė antrą vietą ir surinkęs 500 balų užėmė pirmąją vietą. Antrąją vietą užėmęs Teimuras Radžabovas surinko 419,33 balus ir 56 balais aplenkė trečiąją vietą užėmusį Aleksandrą Griščiuką.[1]

Didžiojo prizo varžybų nuostatai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Dalyvių atranka[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Dalyvių atrankos taisyklės kinta, todėl žemiau pateiktos taisyklės tinka tik šiam ciklui. Ateityje jos gali keistis, gali net Didžiojo prizo varžybų nebebūti pasaulio čempionato cikle.

Didžiojo prizo varžybose dalyvauja aštuoniolika žaidėjų, kurie atrenkami laikantis šių taisyklių:

 • Dabartinis pasaulio čempionas ir paskutinį pasaulio čempionato mačą pralaimėjęs žaidėjas.
 • Keturi pasaulio taurės pusfinalio žaidėjai.
 • FIDE prezidento kvietimą gavęs vienas žaidėjas, kurio Elo reitingas ne žemesnis už 2700.
 • Organizatorių kviesti šeši žaidėjai, kurių reitingai nemažesni už 2700, arba buvę pasaulio čempionai.
 • Likusieji žaidėjai kviečiami pagal vidutinį Elo reitingą. Kai žaidėjų vidutinis reitingas už minėtą laikotarpį yra vienodas, skaičiuojamas Elo reitingas pagal prieš metus sužaistas partijas. Tam reikia, kad žaidėjas būtų per tuos metus būtų sužaidęs ne mažiau 30 reitinguojamų partijų.

Šios taisyklės negaliojo 2019 m. Didžiojo prizo varžyboms, kuriose dauguma žaidėjų buvo kviečiami pagal vidutinį Elo reitingą ir tik vieną žaidėją galėjo kviesti turnyro organizatorius.[2]

Žaidėjo sutikimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

FIDE paskelbus žaidėjų sąrašą, organizatorius, turnyrų vietas ir datas, dalyviai per dvi savaites turi pasirašyti ir pasiųsti elektroniniu paštu atsisiųstą iš FIDE žaidėjo sutikimą, o pasirašytą kopiją pasiųsti dar ir paštu. Iki FIDE nustatytos datos visi žaidėjai, kurie norėtų dalyvauti, turi pasiųsti žaidėjo sutikimą į FIDE sekretoriatą.[3]

Žaidėjų paskirstymas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kai yra galutinai paskelbta, kuriuose miestuose ir kada vyks turnyrai, žaidėjai turi pareikšti pageidavimą, kuriuose 4 turnyruose norėtų dalyvauti. Nors FIDE nėra įpareigota, bet ji gerbia žaidėjų pasirinkimą, nors tai įvykdyti ne visada pavyksta, kai tenka į turnyrus žaidėjus skirstyti, išlaikant vidutinį turnyrų reitingą ir žaidėjų iš atskirų žemynų tolygų išdėstymą. Jau ir po žaidėjų išskirstymo FIDE pasilieka teisę išimtinais atvejais, susidarius netikėtoms aplinkybėms, perkelti žaidėjus iš vieno turnyro į kitą.[3]

Žaidėjų pakeitimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Tuo atveju, kai žaidėjas negali dalyvauti, jis pakeičiamas iš žaidėjų rezervo sąrašo.[4]

Žaidėjų atsakomybė[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Žaidėjas, kuris pasitraukia iš Didžiojo prizo varžybų, bet kuriuo metu po jo sutarties su FIDE pasirašymo, arba pasirašyto žaidėjo susitarimo pristatymo ir kuris nepateikia pateisinamos pasitraukimo priežasties, FIDE, kai jai tai atrodo pagrįsta, gali pašalinti žaidėją iš kito pasaulio čempionato ciklo. FIDE turi teisę taikyti ir bet kokią kitą priemonę, ar sankciją. Jei žaidėjas pasitraukia iš turnyro sužaidęs 50 % ir daugiau partijų, likusioms partijoms užskaitomas pralaimėjimas. Kai žaidėjas pasitraukia iš turnyro nesužaidęs 50 %, visi jo rezultatai yra anuliuojami. Jei žaidėjas pasitraukia iš turnyro ne dėl ligos, ar sužeidimo, jis praranda teisę į turnyro prizą ir yra pašalinamas iš tolimesnio šio pasaulio čempionato ciklo varžybų.[3]

Didžiojo prizo varžybų nugalėtojo nustatymas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pasibaigus Didžiojo prizo turnyrams kiekvieno žaidėjo surinkti balai susumuojami, skaičiuojant tik trijų geriausių turnyrų balus. Daugiausiai balų surinkęs žaidėjas tampa Didžiojo prizo nugalėtoju ir automatiškai patenka į Kandidatų turnyrą. Antrą vietą užėmęs žaidėjas taip pat patenka į Kandidatų turnyrą.

Tuo atveju, kai du ar daugiau dalyvių surenka po lygiai balų ir reikia atrinkti žaidėjus į Kandidatų turnyrą, ar Didžiojo prizo varžybų nugalėtoją, naudojami pagal eilę sekančius rodiklius:

 1. ketvirtajame turnyre, kuris, sumuojant balus, nebuvo panaudotas, surinkti balai;
 2. trijų geriausiųjų turnyrų partijų taškų suma;
 3. ketvirtojo turnyro, kuris nebuvo panaudotas sumuojant balus, partijų taškų suma;
 4. pergalių skaičius;
 5. kai visi aukščiau išvardinti rodikliai yra lygūs, traukiami burtai.[3]

Aukštesnę vietą užima žaidėjas, kurio aukštesni rodikliai.

Didžiojo prizo laimėtojai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

2012–2013 m. FIDE Didžiojo prizo varžybos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pagrindinis straipsnis – 2012-2013 FIDE Didžiojo prizo varžybos.

Susumavus kiekvieno dalyvio geriausių trijų turnyrų balus paaiškėjo, kad nugalėjo Veselinas Topalovas, antras - Šahrijaras Mamedjarovas.

2014 – 2015 m. FIDE Didžiojo prizo varžybos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Susumavus kiekvieno dalyvio geriausių trijų turnyrų balus paaiškėjo, kad nugalėjo Fabianas Karuana, antras - Hikaru Nakamura.

2017 m. FIDE atvirosios Didžiojo prizo varžybos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pagrindinis straipsnis – 2017 m. FIDE Didžiojo prizo varžybos.

2017 m. atvirosiose Didžiojo prizo varžybose buvo atrenkami du žaidėjai į 2018 m. pasaulio šachmatų čempionato kandidatų turnyrą.

Bendroje įskaitoje nugalėjo Šahrijaras MamedjarovasAzerbaidžano. Antras liko Aleksandras Griščiukas iš Rusijos.

2019 m. FIDE atvirosios Didžiojo prizo varžybos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pagrindinis straipsnis – 2019 m. FIDE Didžiojo prizo varžybos.

2019 m. atvirosiose Didžiojo prizo varžybose buvo atrenkami du žaidėjai į 2020 m. pasaulio šachmatų čempionato kandidatų turnyrą.

Bendroje įskaitoje surinkęs 20 įskaitinių balų nugalėjo didmeistris Aleksandras Griščiukas. Antras liko didmeistris Janas Neponiatčis su 19-ka balų. Abu šie žaidėjai iš Rusijos pateko į Kandidatų turnyrą. Trečioje vietoje, likęs su 16-ka balų prancūzas Maksimas Vacher-Lagravas liko pretendentu žaisi kandidatų turnyre, jei ten atsirastų laisva vieta.

2022 m. FIDE Didžiojo prizo varžybos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pagrindinis straipsnis – 2022 m. FIDE Didžiojo prizo varžybos.

Tai buvo serija iš trijų šachmatų turnyrų, kurie buvo žaidžiami Berlyne, Belgrade ir vėl Berlyne nuo 2022 m. vasario 4 d. iki balandžio 4 d. Bendrąją pirmąją vietą užėmė JAV DM Hikaru Nakamura, o antrąją – Vengrijos DM Richardas Raportas. Abu jie išsikovojo teisę žaisti 2022 m. kandidatų turnyre.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

 1. „2008-2009 m. FIDE Didžiojo prizo varžybas laimi Aronianas“ (anglų). Suarchyvuota iš originalo 2020-07-23. Nuoroda tikrinta 2017 m. rugpjūčio 2 d..{{cite web}}: CS1 priežiūra: netinkamas URL (link)
 2. „-2019 m. FIDE Didžiojo prizo varžybų nuostatai“ (PDF) (anglų). Nuoroda tikrinta 2020 m. vasario 9 d..
 3. 3,0 3,1 3,2 3,3 „2012-2013 m. FIDE Didžiojo prizo varžybų nuostatai“ (PDF) (anglų). Nuoroda tikrinta 2016 m. gegužės 28 d..
 4. „Pranešimas dėl didžiojo prizo varžybų“ (anglų). Suarchyvuota iš originalo 2012-05-22. Nuoroda tikrinta 2020 m. rugpjūčio 21 d..{{cite web}}: CS1 priežiūra: netinkamas URL (link)

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]