Amerika

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Amerika
Plotas42 549 000 km²
Gyventojų964 920 000[1]
Valstybės35
BVP (PPP)27,43 trln. JAV dol.[1]
BVP gyventojui28 428 JAV dol.[1]
Laiko juostosnuo UTC-10 iki UTC

Amerika – sausumos masyvas tarp Ramiojo ir Atlanto vandenynų, dažniausiai įvardijamas kaip pasaulio dalis, kurią sudaro du žemynai: Šiaurės Amerika ir Pietų Amerika. Amerika apima taip pat ir Karibų jūros salas bei Grenlandiją, bet Islandija nelaikoma Amerikos dalimi dėl istorinių priežasčių.

Šnekamojoje kalboje Amerika dažnai reiškia tik Jungtines Amerikos Valstijas.

Geografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Amerika iš šiaurės į pietus driekiasi 15 500 km. Plotas – 42,5 mln. km². Populiacija – 858 mln. (2002 m.). Abiejų žemynų vakariniu pakraščiu eina aukšti jauni kalnai – Kordiljeros, rytiniu kraštu – žemesni ir senesni kalnai. Žemynus supa Atlanto ir Ramusis vandenynai, juos jungia Panamos sąsmauka.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pirmieji žmonės pasiekė Ameriką per Beringo tiltą ~10 000 pr. m. e. Vikingai Amerikos krantus pasiekė X a., tačiau vėliau ryšiai nutrūko. Europiečių kolonizacija prasidėjo tik po Kolumbo kelionių. Ir Europiečiai čia pradėjo kurti savo kolonijas.

Etimologija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pasaulio dalies pavadinimo kilmė susijusi su mūsų planetos geografinio pažinimo raida. Ji pavadinta pagal keliautoją Amerigą Vespučį. Pirmą kartą naujos europiečių atrastos žemės taip pavadintos 1507 metais, kai Martino Valdzemiulerio žemėlapyje jos pirmą kartą buvo pavaizduotos kaip atskiras sausumos masyvas.

Vikižodynas
Vikižodynas
Laisvajame žodyne yra terminas Amerika

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. 1,0 1,1 1,2 „World Economic Outlook“. International Monetary Fund. 2018.