Meksikietiška virtuvė

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Meksikietiška virtuvė
Šalis: Meksika
Žymiausi patiekalai
Užkandžiai: burrito, taco, nachos
Pagrindiniai patiekalai: enčilada, tamalė, birija, carne asada, chile relleno, chorizo, kesadilija
Sriubos: caldo, menudo, posolė
Desertai: buñuelos, cajeta, flan
Gėrimai: tekila, atole, palmių vynas, kakava, meskalis, hibiskų arbata, pulka

Meksikietiška virtuvė – patiekalų, kilusių iš Meksikos visuma. Meksikietiška virtuvė pasižymi savo aromatų įvairove, plačiu įvairių prieskonių naudojimu, spalvingu dekoravimu. Meksikietiška virtuvė susiformavo susimaišius vietinių indėnų (ypač actekų) ir ispanų virtuvėms.

Kukurūzai ir pupelės nuo seniausių laikų buvo svarbiausi meksikiečių maisto produktai. Kukurūzai valgomi virti, tačiau dažniausiai iš jų gaminama tešla (masa), iš kurios ruošiami įvairūs produktai – tortilijos, tamalė, gorditos ir daug kt. Meksikietiška virtuvė žymi savo aštrių prieskonių įvairove: daugelis patiekalų neapsieina be čili pipirų, paprikos, česnakų, svogūnų, taip pat dažnai naudojamas cinamonas, kmynas, raudonėlis, kalendra, vaistinė kirmžolė (epasotė), kakava ir kt. Kartu su Meksikos užkariavimu po šalį paplito ryžiai ir dabar tai yra vienas svarbiausių maisto produktų. Gausi padažų (salsa, tabasco, guakamolė) įvairovė.

Vietiniai meksikiečiai iki europiečių atvykimo naudojo daug įvairių vaisių ir daržovių, kurie vėliau paplito po pasaulį ir dabar yra daugelio virtuvių neatsiejama dalis: tai pomidorai, kukurūzai, paprika, avokadas, pupelės, vanilė, papaja, ananasas, moliūgai, batatai, žemės riešutai, dumplūnė, guava, juodmedžio vaisiai (sapotė), sargetis, dygliuotoji anona, ropinė gumbapupė, dažinė urlija. Iš Meksikos kilęs kakavos gėrimas, šokoladas. Be to, iš Meksikos po pasaulį paplito kalakutai. Europiečiai Meksikoje įveisė įvairius gyvūnus, kurių mėsa dabar plačiai naudojama Meksikos virtuvėje (jautiena, kiauliena, aviena, vištiena); taip pat įvežė ryžius, alyvuoges, kviečius, miežius, migdolus, svogūnus ir kt.

Meksikoje yra dideli regioniniai maisto gamybos skirtumai: šalies šiaurėje, kur plyti ganyklos, daugiausia ruošiami mėsos patiekalai, pavyzdžiui, aračeros pjausnys. Jukatano virtuvė pasižymi saldumu, ten naudojama daug urlijos, avokadų, kitų vaisių, taip pat medaus. Pietryčių Meksikoje ruošiami aštrūs patiekalai, gausiai naudojama vištiena. Meksikos įlankos (ypač Verakruse) ir Ramiojo vandenyno pakrantėse naudojama daug žuvies, jūros produktų. Oašakoje populiarios tamalės, įvairūs kiti kukurūzų miltų gaminiai. Centrinė Meksika smarkiai paveikta kitų regionų tradicijų, tačiau išsaugojusi ir savus patiekalus, pvz., barbakoa, posolę, menudo, karnitas. Meksikos kaimuose galima paragauti įvairių egzotiškų produktų, kurie ruošiami iš iguanos, barškuolės, koatos, žiogų (čapulinai), skruzdžių kiaušinių, kitų vabzdžių.

Meksikietiška virtuvė yra gan populiari už Meksikos ribų. Ypač tas pasakytina apie pietines JAV valstijas, kur gausu imigrantų iš Meksikos. Pavyzdžiui, Teksase susidariusi mišri amerikiečių-meksikiečių virtuvė, vadinama Tex-Mex. Iš populiariausių patiekalų paminėtini takos, buritos, načos, čimičanga, enčilada.

Pasaulio paveldas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Tradicinė meksikiečių virtuvė, iš kartos į kartą perduodama bendruomenės kultūra, Mičoakano paradigma
Nematerialusis pasaulio paveldas
Vieta Meksikos vėliava Meksika
Regionas** LAC
Įrašas 2010
Nuorodos
Nuoroda
* Pavadinimas, koks nurodytas UNESCO sąraše.
** Regionas pagal UNESCO skirstymą.

2010 m. Meksikiečių virtuvė buvo pripažinta kaip Nematerialusis pasaulio paveldas, akcentuojant iki mūsų dienų išlikusius senovinius žemės ūkio auginimo metodus (pvz. milpos ir činanpos), gamybos technikas ir tradicinius įrankius. Geriausiai ši tradicija yra išsaugota Mičoakano valstijoje, kur moterų virėjų bendruomenės propaguoja ir perduoda iš kartos į kartą senovinius metodus[1].

Kitos kulinarinės tradicijos įtrauktos į nematerialiojo pasaulio paveldo sąrašą:

Išnašos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]