Oachaka

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Oachaka
isp. Oaxaca de Juárez
      
Oachaka. Santo Domingo bažnyčia
Laiko juosta: (UTC-6)
------ vasaros: (UTC-5)
Valstybė Meksikos vėliava Meksika
Valstija Oachaka Oachakos valstija
Gyventojų (2020[1]) 258 913
Plotas 46,3 km²
Tankumas (2020[1]) 5 592 žm./km²
Pašto kodas 68000-
Vikiteka Oachaka
UNESCO vėliava UNESCO (angl.) (pranc.): 415

Oachaka (isp. Oaxaca), arba Oachaka de Chuaresas (Oaxaca de Juárez) – miestas pietinėje Meksikoje, Pietų Siera Madrės kalnų Oachakos slėnyje, 1550 m aukštyje. Oachakos valstijos sostinė. 258,0 tūkst. gyventojų (2005 m.), su priemiesčiais – virš 500 tūkst. Yra vietinių skrydžių oro uostas. Keliai į Salina Krusą, Kuautlą, Puerto Anchelį. Misto, elektronikos, tekstilės, statybinių medžiagų pramonė. Svarbus turistinis centras.

Architektūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Oachaka drauge su šalia esančia Monte Albano archeologine radimviete įtraukta į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą. Miestas garsėja kolonijine architektūra: yra XVII a. pr. barokinė Santo Domingo bažnyčia, XVI–XVII a. Nuestra Señora de la Asunción katedra, XVII a. Nuestra Señora de la Soledad bazilika, XIX a. gubernatoriaus rūmai, muziejai, kuriuose saugomi ikikolumbinio ir kolonistinio laikotarpio eksponatai.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Oachakos slėnis nuo seno buvo gyvenamas mištekų ir sapotekų. Pagrindiniai jų miestai buvo Monte Albanas ir Mitla. 1486 m. teritoriją užkariavo actekai ir miestui suteikė Uachjakako vardą. Kolonizatoriai miestą oficialiai įkūrė 1522 m.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]