Pereiti prie turinio

Vobano gynybiniai įtvirtinimai

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.

Vobano gynybiniai įtvirtinimai (pranc. fortifications de Vauban) – 12 fortifikacijos statinių, išsidėsčiusių palei Prancūzijos sienas vakaruose, šiaurėje ir rytuose. Jų kūrėjas – karaliaus Liudviko XIV karo inžinierius Sebastjenas Le Pretras de Vobanas (Sébastien Le Prestre de Vauban, 1633–1707). 2008 m. Vobano įtvirtinimai įtraukti į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Bensansono citadelė, vienas iš Vaubano fortifikacijos statinių

Prancūzijos karaliaus kariuomenei sutriuškinus ispanus, Sebastjenas de Vobanas buvo įgaliotas suprojektuoti ir pastatyti visą eilę gynybinių tvirtovių, kurios turėjo garantuoti šiaurinių ir rytinių Prancūzijos karalystės žemių saugumą. XVII amžiuje ginklai ir karinė taktika jau buvo pažengusi į priekį, todėl įtvirtinimai, likę dar nuo viduramžių, atakos metu tiesiog sutrupėdavo. 1658 m. Vobanas prisijungė prie karaliaus kariuomenės, vadovavo net 53 mūšiams ir tuo pat metu stengėsi pastebėti kiekvieną silpnąją gynybos grandį. Įsivaizduodamas, kaip pats pultų tvirtovę, Vobanas nutarė statyti žvaigždės formos tvirtoves, kurias juostų tiesūs grioviai. Vobanas stebėjo upių ir kalvų šlaitus, kai kurias detales bandė pritaikyti savo projektui. Susižavėjęs Vobano idėjomis karalius Liudviko XIV aprūpino jį reikiamomis medžiagomis ir darbininkais. Inžinierius pastatė dvi ilgas tvirtovių eiles.

Gynybiniais įtvirtinimais grįstą politiką Vobanas pavadino pré carré („aptverta pieva“). Kiekviena tvirtovė sukurta taip, kad net ir mažiausia gynėjų armija galėtų sulaikyti ataką, kol bus suorganizuotas pastiprinimas. Iš viso Vobanas pastatė 33 tvirtoves ir gynybinėmis sienomis apjuosė beveik 300 miestų visose Prancūzijos pakrantėse ir ties valstybės sienomis. Vobano įtvirtinimai padėjo sėkmingai apsaugoti šiaurines Prancūzijos sienas iki pat Napoleono karų pabaigos.