Sen Benzė tiltas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Koordinatės: 43°57′14″ š. pl. 4°48′18.2″ r. ilg. / 43.95389°š. pl. 4.805056°r. ilg. / 43.95389; 4.805056

Sen Benzė tiltas
Pasaulio paveldo sąrašas

Tilto liekanos
Tilto liekanos
Vieta Prancūzija
Tipas Kultūrinis
Kriterijus i, ii, iv
Pasaulio paveldo emblema Nuoroda (angl.) (pranc.): 228
Regionas** Europa ir Šiaurės Amerika
Įrašymo istorija
Įrašas 1995 m.  (33 sesija)
Sen Benzė tiltas šalies/regiono žemėlapyje
Vikiteka: Sen Benzė tiltas
* Pavadinimas, koks nurodytas UNESCO sąraše.
** Regionas pagal UNESCO skirstymą.

Sen Benzė tiltas, arba Avinjono tiltas (pranc. Pont Saint-Bénezet) – žymus viduramžių tiltas Avinjone pietų Prancūzijoje. Išlikusio tilto fragmentai kerta Ronos upę. Įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą 1995 m.

Statinio arkos yra elipsės formos, su ištęsta vertikalia ašimi. Tai buvo naujovė tiltų statyboje, leidusi įrengti iki 35 m ilgio tarpatramį, ilgesnį, nei romėnų arkinės konstrukcijos. Be to, atramos buvo su lytlaužomis iš abiejų pusių.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Tiltas buvo pastatytas 11711185 m., turėjęs apie 900 m pradinį ilgį, dažnai niokotas potvynių ir atstatinėtas. Šimtmečių bėgyje statinys tapo vis labiau keliančiu grėsmę saugumui, nes sugriuvusios akmens arkos buvo keičiamos medinėmis. Tiltas buvo strategiškai svarbi užtikrinta perėja per Roną kelyje tarp Liono ir Viduržemio jūros. Be to, jis jungė Romas popiežiaus kontroliuojamą anklavą su prancūzų monarchų teritorija. Abiejuose krantuose stovėjo sargyba, buvo renkami muito mokesčiai. Tiltas pagarsėjo XV a., sukūrus apie jį dainą „Sur Le Pont d’Avignon“.

Tiltą iš rikiuotės galutinai išvedė katastrofiškas 1668 m. potvynis, nunešęs didesnę tilto dalį. Nuo tada tiltas nebebuvo atstatomas, galiausiai liko keturios tilto arkos iš buvusių 22. Ant antrosios atramos išlikusi nedidelė Šv. Nikolajaus koplyčia.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]