Turizmas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigacija, paiešką

Turizmas – kelionės siekiant pailsėti, patirti naujų įspūdžių ar pasilinksminti. Nors pastaruoju metu terminas labiau reiškia išvykimą iš savo gyvenamosios ar darbinės aplinkos ribų.

Etimologija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

„Turizmo“ sąvoka yra kilusi iš tour (lietuviškai 'kelionė') – gr. tornos bei lot. tornare, reiškiančių ratą. Šis žodis reiškia, kad vykstama iš vienos vietos į kitą, tačiau grįžtant į pirmąją. Kaip terminas jis atsirado XIX a. pabaigoje ir reiškė keliavimą.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Thomas Cook – moderniojo turizmo pradininkas.

Masinio turizmo pradininku laikomas Thomas Cook, baptistų dvasininkas, XIX a. vid. aktyviai kovojęs prieš alkoholizmą.

1841 m. liepos 5 d. jis suorganizavo besigydančių nuo alkoholizmo parapijiečių išvyką į blaivybės šalininkų sambūrį Lafbore (Didžioji Britanija). Dvasininkas subūrė 570 bendraminčių ir pats jiems organizavo kelionę traukiniu bei pasirūpino šių žmonių maitinimu, nakvyne bei pramogomis, siekdamas parodyti, kad pramogos galimos ir be svaigalų. Vėliau Th. Cook ėmėsi naujų žygių – organizavo ekskursijas traukiniais Anglijos varguomenei, vaikams ir darbininkams. Taip atsirado pirmosios turizmo agentūros ir turizmo verslo užuomazgos.

Pamatęs neįtikėtiną susidomėjimą tokio tipo kelionėmis, nuo 1845 m. Th. Cook pradėjo organizuoti ir pirmąsias komercines keliones turistams. Pirmojoje jo surengtoje pramoginėje kelionėje dalyvavo 700 žmonių.

Th. Cook vadovaujamos turizmo agentūros klientų skaičius augo, klientai organizuojamomis kelionėmis buvo patenkinti. Th. Cook pasirašinėjo sutartis su geležinkelių, transporto bendrovių, viešbučių, restoranų savininkais, pats asmeniškai sudarinėdavo maršrutus ir ieškodavo kelionių vadovų.

Verslas įgijo didesnį mastą 1851 m., kuomet Th. Cook pasiūlė kelionės paketą į Didžiąją Parodą (Great Exhibition) Londone. Už penkis šilingus, vienas asmuo galėjo nukeliauti į parodą, pavalgyti ir gauti nakvynę. Turas susilaukė milžiniškos sėkmės – vien tik Jorkšyro gyventojams parduota virš 165 000 bilietų.

Vėliau Th. Cook surengė panašią kelionę į parodą Paryžiuje. Klientams buvo pasiūlytas pilnas paketas – pasų ir vizų sutvarkymas, vertėjas, transportas, maistas, nakvynė ir kelionių čekiai.

Netrukus Th. Cook bendrovė pasiūlė turistines keliones traukiniais į daugelį Europos šalių, o 1884 m. surengė kelionę Nilo upe net 18 tūkst. žmonių.

XX a. pab.–XXI a. pr. itin paplitęs masinis turizmas, kuomet į kelialapį įtraukiamos visos paslaugos. Dalis šalių, pvz., Egiptas, Turkija, Ispanija, Graikija, Meksika tapo masinio turizmo centrais, su specialiai turistams sukurtais kurortais, paslaugomis, o populiarias turistines vietas lanko milijonai lankytojų per metus. Atsiranda nemažai masinio turizmo kritikų, pabrėžiančių neigiamą tokio turizmo įtaką gamtai, vietinėms kultūroms, gausiai lankomiems paminklams, be to, kritikuojama pati tokio turizmo koncepcija, nes į bet kurią masinio turizmo vietą atvykęs lankytojas gali rasti įprastas vakarietiškas paslaugas, taip menkai pažindamas ir pajusdamas tikrąją regiono kultūrą.

Kaip atsakas į masinį turizmą ėmė rastis alternatyvios turizmo paslaugos klientams, mėgstantiems ramesnę aplinką, laukinę gamtą, norintiems iš arti pažinti lankomą šalį. Be to, didelė dalis turistų keliauja savo iniciatyva (automobiliu, autostopu, traukiniu, dviračiu ir kt.), dažnai naudodamiesi nakvynės namų, įvairių tarptautinių tinklų (pvz., „Svetingumo klubas“) paslaugomis.

2001 m. pradėtos teikti kosminio turizmo paslaugos itin pasiturintiems klientams. Tai privačiomis lėšomis finansuojami pramoginiai skrydžiai į kosmosą arba Žemės orbitą.

Ekoturizmas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Daugiau informacijos galite rasti straipsnyje Ekoturizmas.

Ekoturizmas – turizmo šaka, orientuota į ekologiją, didelį dėmesį skiria mažesnei ekologinei žalai, turistams siūlydamas ne tokį prabangų ir patogų, bet daugiau įspūdžių žadantį poilsį keliaujant po atokesnius gamtos kampelius, vietinių tautų gyvenvietes.

Sportinis turizmas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Dviratininkai maršrute.
Daugiau informacijos galite rasti straipsnyje Sportinis turizmas.

Sportinis turizmasekstremalaus sporto neolimpinė sporto šaka varžantis parengtuose maršrutuose kategorizuotose distancijose įveikiant kategorizuotas gamtos kliūtis. Sportinis turizmas skirstomas į kelias turizmo šakas: pėsčiųjų turizmas, slidžių turizmas, kalnų turizmas, vandens turizmas, dviračių turizmas ir kita.

Ekstremalus turizmas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Daugiau informacijos galite rasti straipsnyje Ekstremalus turizmas.

Ekstremalus turizmas – turizmas artimai susijęs su ekstremaliu sportu ir nuotykių ieškojimu. Tai keliavimas į pavojingas pasaulio vietoves (karo siaubiamas šalis, laukinius gamtos kampelius), dalyvavimas įvairiuose žygiuose, ekstremalaus sporto varžybose.

Kaimo turizmas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kaimo turizmo sodyba Lietuvoje.
Daugiau informacijos galite rasti straipsnyje Kaimo turizmas.

Kaimo turizmas – viena iš turizmo rūšių, siūlanti poilsį užmiestyje, kaime. Kaimo turizmas, greitai išpopuliarėjęs Lietuvoje, siūlo poilsį savo šalyje, tačiau vietoje triukšmingų kurortų, teikdamas galimybę mėgautis gamta, tradicine kaimo buitimi, ekologišku maistu.

Lietuvos turizmas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Daugiau informacijos galite rasti straipsnyje Lietuvos turizmas.

Nors Lietuva yra palyginti nedidelė, laisvalaikio praleidimo būdų, pramogų pasiūla yra gan didelė. Lankytinų vietų skaičius siekia beveik 1 000. Galima aplankyti UNESCO ar tautinio paveldo objektus, keliauti po skirtingus etnografinius regionus, domėtis jų tarme, gyvensenos, elgsenos bruožais, ragauti autentiškus patiekalus.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Commons-logo.svg

Vikiteka