Apsikeitimas svetingumu

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Įvairių apsikeitimo svetingumu bendruomenių nariai šalia Berlyno sienos per kasmetinį Berlin Beach Camp renginį.

Apsikeitimas svetingumu (t. p. svetingumo paslaugos, arba svečiavimosi turizmas) dažniausiai reiškia tokius centralizuotai organizuotus socialinius individų tinklus, kur abipusiu laisvu susitarimu yra suteikiamas nemokamas apnakvindinimas. Nors nemokamo apnakvindinimo sąvoka įtraukia ir laikinus namų mainus (kai vienas individas ar šeima laisvu susitarimu laikinai, pvz., mėnesiui, apsikeičia gyvenamąja vieta su kitu individu ar šeima), dažniausiai sąvoka yra vartojama keliautojo ir jį nemokamai pas save priimančio nepažįstamo jam šeimininko santykiui apibrėžti.

Reikšmingiausios apsikeitimo svetingumu bendruomenės yra: „Airbnb“ (komercinė), „CouchSurfing“, „Hospitality Club“ (nekomercinės) ir kt.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

1949 metais Bob Luitweiler įkūrė pirmąjį svetingumo paslaugų tinklą Servas, propaguojantį tarptautinę taiką ir visuotinę draugystę bei svetingumą. Narių kontaktinė informacija buvo platinama popieriniuose kataloguose už nedidelį mokestį. Su interneto išvystymu tokios svetingumo paslaugos nutolo nuo atspausdintų katalogų su narių kontaktine informacija, ir šiuo metu didžioji dauguma svetingumo tinklų narių naudoja svetainių žinučių mechanizmą arba elektroninį paštą susisiekimui su kitais nariais. To dėka, nuo 2000 metų šie tinklai, skirtingi savo operacine struktūra, dizainu bei geografiniu fokusu, pradėjo sparčiai augti. 2000 metais vokietis Veit Kuehne įkūrė Hospitality Club tinklą - tai buvo pirmasis svetingumo tinklas internete. 2004 metais amerikietis Casey Fenton sukūrė CouchSurfing tinklą, kuris greitai tapo didžiausia apsikeitimo svetingumu organizacija. 2007 metais keliolikos Europos apsikeitimo svetingumu aktyvistų buvo įkurtas BeWelcome tinklas, pirmasis atviro kodo bei demokratinio valdymo modulio svetingumo tinklas internete.

Iki interneto eros svetingumo tinklai turėjo vos keletą tūkstančių narių (popieriniuose kataloguose), 2007 metais visi svetingumo tinklai jau jungė apie 500000 narių, tačiau jau 2011 m. vien CouchSurfing tinklas jungė virš 3 mln. narių visame pasaulyje[1].

Socialiniai faktoriai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Lenkijos sociologė Paula Bialski vadina nemokamą apsikeitimą svetingumu „emocionaliu turizmu“, kadangi svečių bei jų šeimininkų pažintys svetingumo pagrindu iš tikrųjų dažnai įtraukia daug jausmų, ir tai greičiausiai yra vienas charakteringiausių apsikeitimo svetingumu bruožų, kuris nubrėžia aiškią ribą tarp tokių svetingumu pagrįstų kelionių ir komercinių (turistinių) išvykų.[2][3]

Socialiniai svetingumo tinklų atsiradimo faktoriai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pagrindiniai faktoriai, skatinantys individą tapti tam tikro tinklo nariu bei vėliau įtakojantys socialinio bendravimo kokybei, gali būti tokie kaip noras susipažinti su naujais įdomiais ir atvirais žmonėmis, susitikti su vietiniais gyventojais bei pačiam pabūti „vietiniu“ (t. y. pamatyti vietovę ten gyvenančių žmonių akimis), sutaupyti pinigų nakvojant nemokamai, lanksčiau ir laisviau planuoti savo keliones, įgyti naujų vertingų kontaktų ir siekti efektyvaus socialinio bendravimo, ir galiausiai, pagerinti užsienio kalbų žinias.

Remiantis šiomis motyvacijomis, pagrindiniais faktoriais įtakojančiais apsikeitimo kokybei galima laikyti individo poreikį būti nusiteikusiam sąveikai su kitais individais, draugišką individų požiūrį į kitus narius, abipusį rimtumą ir pastangas įdėtas į kontakto tarp dviejų narių atsiradimo procesą, atvirą ir teigiamą tinklo atmosferą, atvirą ir neteisiantį požiūrį į kitas kultūras, bei bendrą dirvą sėkmingai tarpusavio bendravimui.

Galimybės, rizika ir apribojimai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Apsikeitimo svetingumu kontekste yra apibrėžtos kiek galimybės, tiek rizika to, kaip apsikeitimo svetingumu tinklai įtakoja socialinio apsikeitimo tarp šeimininko ir svečio kokybei. Tokios galimybės gali būti: pažinti naujas kultūras bei tradicijas, matant viską vietinio gyventojo akimis; kitų kultūrų suvokimas, pašalinantis nereikalingus stereotipus bei tarpkultūrinius (tarpetninius) nesusipratimus; išsimokslinimo lygio pakėlimas; visuotinės taikos propagavimas; sukelti žmonių susidomėjimą situacijomis ir konfliktais kitose šalyse; leisti žmonėms suvokti tarpkultūrinius skirtumus, bei padėti įveikti juos. Pavojai: nesuvokimas kitos kultūros elementų, nesusipratimai bei stereotipinis mąstymas, pagrįstas individualia individo patirtimi su kitais tinklų nariais; kultūros apibendrinimas pagal ribotą bendravimo su kitos kultūros atstovais patirtį; „juoda avis“, piktnaudžiaujanti tinkle (brukalų siuntimas, „meilės pažintys“ ar net realios vagystės); nepasisekimas susidoroti su skirtingų įpročių ir tradicijų konfrontacija. Apribojimai: apsikeitimo svetingumu tinklai daugiausia pritraukia smalsius, atviro būdo žmones; sėkmingam tarpkultūriniam apsikeitimui yra būtinas aukštas tolerancijos lygis; nariai neatstovauja visai kultūrai; tam tikrai bendruomenės daliai gali būti sunku įsitraukti į tokius tinklus dėl techninės įrangos arba finansų trūkumo, išankstinio socialinio nusistatymo, arba paprasčiausiai dėl senyvo amžiaus.

Funkcijos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Keitimasis svetingumu iš esmės siūlo daugiau negu tik nemokamą nakvynę. Kai kurie nariai, nepriklausomai nuo to, ar gali pasiūlyti nakvynę, ar ne, gali pakviesti keliautojus pietų, pasiūlyti ekskursiją po miestą, suteikti reikiamą turistinę informaciją arba padėti ieškoti kitų pigių apnakvindinimo galimybių. Tie keliautojai, kurie paprastai susiduria su didesniais sunkumais kelionėse - tarkim, asmenys, turintys fizinę negalią, - tokiuose tinkluose kaip BeWelcome taip pat turi galimybę būti apnakvindintiems atsižvelgiant į tokių sunkumų ypatumus, pvz., neįgalūs nariai, keliaujantys invalidų vežimėliuose, naudojant paieškos funkciją gali surasti narius, kurių namai yra pritaikyti arba tinkantys neįgaliesiems.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. CouchSurfing statistika CS svetainėje Archyvuota kopija 2009-10-15 iš Portuguese Web Archive, 2011.08.21
  2. Apsikeisti svetingumu… Archyvuota kopija 2016-03-05 iš Wayback Machine projekto., Kelionės ir pramogos, 2008.09.16
  3. Apsikeitimas svetingumu Archyvuota kopija 2009-06-17 iš Wayback Machine projekto., Romuald Bokėj, Žalioji Lietuva, 2008 m. kovas, Nr. 6 (298)