Skautai

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Skautai (angl. scout – „žvalgas”) – visuomeninė savanoriška vaikų ir jaunimo neformalaus ugdymo organizacija.

Vadovaudamiesi pradininko Roberto Baden-Powellio (18571941) išdėstytomis idėjomis, skautai siekia ugdyti savo narius dorais, kilnios dvasios, tvirto būdo, sveikais, sąmoningais, mylinčiais gamtą žmonėmis ir naudingais piliečiais savo valstybei.

Skautų šūkis – „Dievui, Tėvynei, artimui“, o pošūkis – „Budėk“.

Pasaulyje skautų judėjimui priklauso daugiau nei 28 milijonai įvairaus amžiaus skautų ir skaučių iš 216 šalių bei regionų. Per visą skautijos istoriją judėjimui priklausė per 580 milijonų skautų. [1] [2] [3]


Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Skautai 1899–1900 m.
Skautas1989 4.jpg
2007 m. Lietuvos pašto ženklas, skirtas skautų judėjimo šimtmečiui

18991902 m. Afrikoje vadinamajame Būrų kare Didžioji Britanija kariavo su dviem Pietų Afrikos respublikomis – Oranžija ir Transvaliu. Vienu metu būrai buvo apgulę nedidelį Mafekingo miestą, kurio įgulai vadovavo pulkininkas Robertas Baden Powellis. Pulkininkas, anksčiau gyvendamas Afrikoje matęs medžiojančius ir sėlinančius vaikus, surinko savanorių kuopą iš miesto berniukų. Berniukams buvo pavestos įvairios užduotis: išnešioti laiškus, įsakymus, pranešimus, atnešti kariams šovinių, maisto, gabenti sužeistuosius į ligoninę, eiti į žvalgybą, piešti žemėlapius ir kt. Apgultis truko pusę metų.

Po karo Baden-Powellis, jau tapęs generolu, grįžo į Angliją. Jam kilo idėja užimti nieko neveikiančius vaikus naudinga ir įdomia veikla. 1907 m. jis surengė pirmąją skautų stovyklą, kurioje dalyvavo dvidešimt berniukų. Generolas savąją jaunimo praktinio auklėjimo sistemą – skautybę – aprašė 1908 m. išleistoje knygoje „Skautybė berniukams“ (Scouting for Boys). Skautų judėjimu greitai susidomėjo ir mergaitės, 19091910 m. ėmė kurtis skaučių grupės. Iš Anglijos judėjimas išplito į jos kolonijas bei kitas valstybes.

Po Pirmojo pasaulinio karo, per kurį skautai prisidėjo visuomeniniais darbais, buvo atsisakyta karinio elemento skautavime. Kai kurios skautų organizacijos panaikino beveik viską, kas susiję su karyba, – rikiuotes, karišką aprangą ir kt.

Skautai Lietuvoje[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Lietuvos skautų organizacijų įkūrimo datos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

1918 m. Lapkričio 1 d. įsteigtas pirmasis skautiškas vienetas Lietuvoje (Vilniaus Vytauto Gimnazijoje). Skautavimo pradininkas Lietuvoje buvo Petras Jurgelevičius - Jurgėla

1922 m. įkurta visus Lietuvos skautus apjungianti organizacija Lietuvos skautų asocijacija. (LSA)

1922 m. įkurta Lietuvos jūrų skautų sąjunga.

1930 m. "LSS" pervadinta Lietuvos skautų sąjunga"

1989 m. po beveik 50 metų Sovietų okupacijos, Lietuvos skautų sąjunga atkurta.

1991 m. Įkurta „Žemaitijos skautų organizacija“.

1992 m. Lietuvos Nacionalinė Europos Skautų asociacija.

1992 m. Visagino skautų organizacija.

1995 m. Įvyksta skilimas ir iš buvusios didžiosios LSS atsiranda dvi skirtingos organizacijos- "Lietuvos skautų sąjunga" (LSS) ir Lietuvos skautija (LS)

2001 m. Lietuvos jūrų skautija.

Šiuo metų Lietuvoje veikia šitos organizacijos:
Organizacijos Apibūdinimas Miestai Tarptautinės narystė Organizacija Nariai Vienetai
Europos Skautai Katalikiškas skautavimas Vilnius, Klaipėda UIGSE-FSE (en) Berniukai ir mergaitės atskiriai

Trys šakos : 8-12 m., 12-18m, 18m.+

120 (2017) 6
Lietuvos Skautų Sąjunga
Lietuvos Skautija

Pirmieji skautų skiriamieji ženklai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Skautinė uniforma dar nebuvo nustatyta. Daug skautų nešiojo tautines juostas. Vadovai – švilpuką su šilkine virvele, kurios galai buvo įleisti į viršutines kišenes. Švilpukas vartotas sutartinėms komandoms. Visi skautai/ės ant krūtinės nešiojo sidabrinį Vytį apskritam dugnely, kurio spalva buvo skirtinga: skauto/ės – geltona, patyrusio skauto – raudona, skautininko – žalia. Ženklelis išliko nuo įsikūrimo, kai dar vadinomės vyčiais. Prie kairio peties nešiojo prisegtus kaspinukus: III patyrimo laipsnio skautas/ė – raudoną, II – raudoną ir žalią, I – raudoną, žalią ir geltoną.

Patyrimo laipsniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kiekvienas skautas turi kaklaraištį. Kaklaraištis yra patyrimo laipsnis. Patyrimo laipsniai skirstomi pagal amžiaus grupes.

Partnerystė[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Skautai bendradarbiauja su dauguma nevyriausybinių organizacijų Lietuvoje ir pasaulyje. Viena iš stipriausių partnerysčių – su The Duke of Edinburgh's International Award programa.

Literatūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • P. Jurgėlos „Lietuviškoji skautija“ 1975 m.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Commons-logo.svg

Vikiteka

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. [1] Apie dažnai matomus bet mažai žinomus skautus, VU, 2017
  2. [2] Rumšiškese tukstančiai skautų iš visos Lietuvos, Delfi.lt, 2018
  3. [3] Lietuvai truksta budrių žmonių, Delfi.lt, 2012