Pagrindinis puslapis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
(Nukreipta iš puslapio Main Page)
Peršokti į: navigacija, paiešką
Sveiki atvykę į Vikipediją

laisvąją enciklopediją, kurią kurti gali kiekvienas.

Prisijunk ir pasidalink savo žiniomis su pasauliu!
Šiuo metu yra 185 863 straipsniai

Sveiki atvykę
Dažniausi klausimai
Pagalba

Klausk
Taisyklės ir susitarimai
Paveikslėlių naudojimas

Apie Vikipediją

Vikipedija yra interneto enciklopedija, kurią nemokamai ir be jokių apribojimų gali skaityti, tobulinti ir pildyti visi žmonės. Vikipediją galima skaityti daugiau nei dviem šimtais kalbų, o lietuviškuosiuose puslapiuose jau yra daugiau nei 185 tūkstančiai straipsnių ir jų skaičius nuolat auga.


Savaitės straipsnis

Pelkėta Ešerinio ežero apyežerė

Ešerinio I telmologinis draustinistelmologinis draustinis Labanoro regioniniame parke, Švenčionių rajone, Švenčionėlių seniūnijoje. Draustinis nutolęs 6 km į šiaurės vakarus nuo Švenčionėlių, 4 km į šiaurės rytus nuo Januliškio. Plotas 80,558 ha.

Telmologiniame draustinyje saugomas būdingas gamtinis kompleksas, kurį sudaro pelkinis duburys su užpelkėjančiu Ešerinio ežeru (hidrologinis nr. 12130737). Draustinio teritorija priklauso Nemuno upės baseino rajonui, Žeimenos pabaseiniui, Ešerinio ežeras benuotekinis, priskiriamas mineralizuotiems ežerams su amfibinių (būdmainių) augalų bendrijomis. Vietovė nemelioruota ir nesausinta. Ežeras yra 19,7 ha dydžio, mažai lankomas poilsiautojų. Retkarčiais ežere žvejoja žvejai mėgėjai. 0,5 km į pietvakarius auga saugomas Gaigalinio kadagys. Draustinis yra valstybinėje žemėje ir pagal patikėjimo teisę šį plotą valdo Švenčionėlių miškų urėdija. Teritorija priskirta Januliškio girininkijai. Ešerinio ežeras yra valstybinės reikšmės vidaus vandens telkinys.

Draustinyje sutinkamos šios paukščių rūšys: juodakakliai narai, tetervinai, kurtiniai, pilkosios gervės, lututės, lėliai, juodosios meletos, lygutės. Šios rūšys įrašytos į EB Paukščių direktyvą. Sutinkamos šios gamtinės vertybės, įrašytos į EB Buveinių direktyvą: mažai mineralizuoti ežerai su būdmainių augalų bendrijomis, aktyvios aukštapelkės, tarpinės pelkės ir liūnai, vakarų taiga, pelkiniai miškai. Taip pat draustinyje randami į Lietuvos raudonąją knygą įrašyti: ežerinės lobelijos, liekniniai beržai, baltakaktės skėtės, tetervinai.

Ešerinio ežero užpelkėjusioje apyežerėje 1985 m. aptikta ežerinė lobelija. Tai bene didžiausia šiuo metu žinoma Lietuvoje ežerinės lobelijos populiacija. Rytinėje dalyje lobeliją stelbia gana gausiai augančios kitos induočių augalų rūšys: snapuotoji viksva (Carex rostrata), puokštinė poraistė (Naumburgia thyrsiflora), ežerinis meldas (Schoenoplectus lacustris), balinis asiūklis (Equisetum fluviatile). Viso ežere dugne gausus distrofiniams ežerams būdingas dantytasis kiminas (Sphagnum denticulatum), pasitaiko Batrachospermum genties raudondumblių. Buveinės struktūra ateityje turi keistis dėl natūralaus ežero rūgštėjimo. Distrofizacijos procesas apėmęs didesnę ežero dalį – tokie ežerai priskiriami prie pusiau distrofinių ežerų. Jame auganti lobelija iš būdingų oligotrofiniams ežerams rūšių yra tolerantiškiausia vandens rūgštėjimui.

Daugiau…


Naujienos

  • 2018 m. Dakaro ralio lenktynės vyko jubiliejinį 40-ą kartą. Šį kartą jos driekėsi Peru, Bolivijos ir Argentinos teritorijomis. A. Juknevičiaus ekipažas šiame Dakare pasiekė naują Lietuvos ir Baltijos šalių rekordą finišuodamas 12 vietoje. V. Žala su S. Jurgelėnu pirmą kartą pasiekė finišą ir užėmė 18 vietą. B. Vanago ekipažui atiteko 30 vieta. Motociklininkas B. Bardauskas finišą pasiekė 81 vietoje.
  • Sausio 17 d. Žanas Klodas Junkeris, Europos Komisijos pirmininkas, išreiškė tikėjimą, kad JK vėl prisijungs prie ES po „Brexit“. Jis taip pat priminė, kad JK vis dar gali ir atšaukti šį apsisprendimą.
  • Sausio 17 d. Vokietija iškilmingai perdavė Lietuvai Vasario 16-osios Nepriklausomybės Akto originalą, kurį Berlyne surado prof. Liudas Mažylis. Pagal šalių sutartį Aktas penkerius metus bus saugomas ir eksponuojamas Lietuvoje.
  • Sausio 13–14 d. pirmą kartą Lietuvoje viešėjo Japonijos ministras pirmininkas Šinzas Abė. Jis susitiko su šalies vadovais, sekmadienį aplankė Čijunės Sugiharos namus Kaune.
  • Sausio 11 d. duomenimis Lietuvoje gyveno 2,81 mln. nuolatinių gyventojų. Pasak Statistikos departamento, per 27 metus nuo Nepriklausomybės atkūrimo 1990-aisiais gyventojų skaičius Lietuvoje sumažėjo 883 tūkst. arba 24 %. Iki įstojimo į ES 2004 m. daugiausia lietuvių išvykdavo gyventi ir dirbti į JAV, tačiau pastaraisiais metais vis daugiau emigrantų keliauja į ES šalis, beveik pusė jų į JK, nemažai į Airiją, Vokietiją, Norvegiją.


sausio 24 dienos įvykiai

Lietuvoje

Pasaulyje

Rinktinė iliustracija

80 - Machu Picchu - Juin 2009 - edit.jpg
Maču Pikčuinkų XVXVI a. tvirtovės griuvėsiai Peru, Maču Pikču kalno šlaite, 2350 m aukštyje virš jūros lygio, prie Urubambos upės, 70 km į šiaurę nuo Kusko. Maču Pikču (kečujų kalba reiškia „senasis kalnas“) dar vadinamas prarastuoju inkų miestu. Jis buvo atrastas 1911 m. ekspedicijos, kuriai vadovavo Hiramas Bingamas, metu. Miestas apytikriai buvo įkurtas 1440 m. ir gyvavo iki 1532 m., kuomet į inkų gyvenamą teritoriją įsiveržė ispanų konkistadorai. Tačiau konkistadorai miesto nenukariavo ir nesugriovė. 1532 m. visi Maču Pikču gyventojai paslaptingai išnyko. Daugiau…
Straipsnių iliustravimo projekto puslapis

Savaitės iniciatyva

Vikipedijos straipsniuose ir tarnybiniuose puslapiuose naudojamos įvairios iliustracijos – paveikslėliai, animuoti paveikslėliai, garso ir vaizdo įrašai.

Paprastai iliustracijos naudojamos straipsniuose pateiktai medžiagai paaiškinti ir neverbalinei informacijai, susijusiai su straipsniu, pateikti. Iliustracijos straipsniuose laikomos atitinkamų straipsnių dalimi, tad jas dedant ir parenkant antraštes reikia laikytis neutralaus požiūrio, enciklopedinio stiliaus ir kitų straipsniams galiojančių Vikipedijos taisyklių. Straipsniams turi būti naudojamos informatyvios iliustracijos. Dėl to patartina vengti iliustracijų, skirtų tik straipsniams pagražinti, kokiam nors įspūdžiui sukurti ar sustiprinti, bei kitaip skaitytojams emociškai paveikti. Tačiau šios taisyklės galioja tik straipsniuose tiesiogiai naudojamiems paveikslėliams, o ne straipsnius žymintiems tarnybiniams šablonams ar tarnybiniams Vikipedijos puslapiams.

Techniškai iliustracijos Vikipedijos straipsniuose gali būti pateikiamos trimis būdais: vidine ar išorine nuoroda, galerijomis (realizuojamomis naudojant žymę „<gallery>“) ir tiesioginiu paveikslėlių įterpimu. Įprastinėmis sąlygomis rekomenduotinas pastarasis variantas.

Dėl suderinamumo su tekstinėmis naršyklėmis ir ekranų skaitytuvais bei dėl didesnio akivaizdumo straipsniuose iliustracijos turi būti pateikiamos su antraštėmis. Antraštėje turi būti nurodyta, kas vaizduojama ar pateikiama iliustracijoje, pateikiami kiti reikalingi paaiškinimai. Iliustracijos antraštė turi būti tiksli, neklaidinanti ir pakankamai detali. Pavyzdžiui, istorinę asmenybę vaizduojančio paveikslo antraštėje neužtenka nurodyti vaizduojamą asmenybę, bet reikia paminėti, kad tai yra paveikslas, be to, pateikiant detalesnę informaciją apie paveikslą (pavyzdžiui, autorių ir sukūrimo datą ar laikotarpį), jei ji yra prieinama.

Jei straipsnis turi nedaug iliustracijų, beveik visada jas galima išdėstyti straipsnio pradžioje, išlygiavus pagal dešinį kraštą. Tačiau jei esama iliustracijų, tiesiogiai susijusių su atskira straipsnio dalimi, tokios iliustracijos dėtinos kuo arčiau atitinkamos dalies. Jei iliustracijų esama palyginus daug, gali būti verta dalį jų (pavyzdžiui, kas antrą) išlygiuoti pagal kairį kraštą. Tačiau pirmąją straipsnio iliustraciją visais atvejais patartina išlygiuoti pagal dešinį kraštą.

Siekiant palengvinti paiešką, reikalaujama, kad iliustracijų failų vardai kuo tiksliau aprašytų iliustracijų turinį. Bendru atveju rekomenduojama, kad iliustracijos būtų pateikiamos formatais, kuriuos galima perskaityti kurios nors rūšies laisvąja programine įranga. Taip pat rekomenduojama, kad naudojamų failų formatų specifikacijos būtų viešai prieinamos ir nesaugomos jokios rūšies intelektinės nuosavybės teisėmis (pavyzdžiui, patentais). Statinius rastrinius paveikslėlius rekomenduojama pateikti PNG arba JPEG formatais. Animuotus paveikslėlius rekomenduojama pateikti GIF formatu. Statinius vektorinius paveikslėlius rekomenduojama pateikti SVG formatu. Video įrašai pateiktini OGG formatu.

Šios savaitės iniciatyva yra trokštamiausi straipsniai.

Daugiau…

Vikisritys


Kiti projektai

Vikižodynas
Laisvasis žodynas
Vikicitatos
Aforizmai, sentencijos
Vikinaujienos
Naujausios žinios, aktualijos
Commons-logo.svg
Vikiteka (Wikimedia Commons)
Mediateka
Vikišaltiniai
Įvairūs tekstai
Vikiknygos
Vadovėliai, knygos
Vikirūšys (wikispecies)
Rūšių katalogas
Metaviki
Vikimedijos projektų koordinavimas
Vikiduomenys
Žinių bazė
Vikiversitetas
Mokomoji medžiaga
Vikikelionės
Kelionių vadovas
MediaWiki
Viki programinė įranga