Pagrindinis puslapis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
(Nukreipta iš puslapio Main Page)
Peršokti į: navigacija, paiešką
Sveiki atvykę į Vikipediją

laisvąją enciklopediją, kurią kurti gali kiekvienas.

Prisijunk ir pasidalink savo žiniomis su pasauliu!
Šiuo metu yra 182 153 straipsniai

Sveiki atvykę
Dažniausi klausimai
Pagalba

Klausk
Taisyklės ir susitarimai
Paveikslėlių naudojimas

Apie Vikipediją

Vikipedija yra interneto enciklopedija, kurią nemokamai ir be jokių apribojimų gali skaityti, tobulinti ir pildyti visi žmonės. Vikipediją galima skaityti daugiau nei dviem šimtais kalbų, o lietuviškuosiuose puslapiuose jau yra daugiau nei 182 tūkstančiai straipsnių ir jų skaičius nuolat auga.


Savaitės straipsnis

Didysis kuoduotasis pingvinas

Didysis kuoduotasis pingvinas (lot. Eudyptes robustus) – pingvinų (Sphenisciformes) būrio neskraidantis paukštis.

Endeminiai, tik 341 ha ploto Snerso salų, priklausančių Naujajai Zelandijai, paukščiai. Populiacijoje yra 63 000 individų.

Kūnas aptakus ir kresnas, 56–73 cm ilgio. Sveria apie 3 kg. Plunksnos tankios, nelaidžios vandeniui. Nugara, galva ir gerklė juodos spalvos. Pilvas sniego baltumo. Virš akių ir antsnapio yra geltonų plunksnų kuokštai, kurie užkrenta iki pakaušio. Snapas kūgio formos, tvirtas, oranžinis. Aplink snapo pamatą yra rožinės spalvos plika oda. Suaugusių individų snapai ir kuodai yra mažesni. Akys mažos, rainelė raudona. Sparnai plokšti ir tvirti, plaukmenų formos. Kojos trumpos ir storos. Letenų pirštus jungia plaukiajamoji plėvė.

Gyvena miškais ir krūmais apaugusiose vietovėse. Kartais tupi ant medžių šakų, net 2 m aukštyje. Puikiai plaukia, gali panerti į 120 m gylį. Minta kriliumi, kalmarais ir smulkia žuvimi.

Gyvena apie 20 metų, lytiškai subręsta 4 metų. Peri 50–500 porų kolonijose. Pirmieji į perėjimo vietas sugrįžta patinai ir iš žemių, akmenų ir šakelių krauna lizdą ir iškloja žole. Rugsėjo–spalio mėnesiais patelė deda du kiaušinius. Pirmasis kiaušinis yra mažesnis, dažniausiai jis žūna. Peri abu tėvai, 31–37 dienas. Lizde jaunikliai būna 3 savaites. 75 dienų jaunikliai jau keliauja į jūrą.

Daugiau…


birželio 22 dienos įvykiai

Lietuvoje

PasaulyjeMėnesio šalys

Šiuo projektu siekiama užpildyti įvairių etninių grupių bei jų kultūros apraiškų straipsnius, aprašyti visų pasaulio žemynų ir vandenynų gyvūniją, augaliją, kraštovaizdžius, lankytinas vietoves ir kt.

Labai prašome prisidėti prie šio projekto plėtojimo. Reikalingiausių straipsnių sąrašą rasite čia. Žymiau prisidėję naudotojai bus atitinkamai pagerbti.


Rinktinė iliustracija

Карпатский 05.jpg
Karpatai
Straipsnių iliustravimo projekto puslapis

Savaitės iniciatyva

Kadras iš filmo „Aurora“

Aurora – 2011 m. Lietuvoje sukurtas 120 min. trukmės vaidybinis filmas. Tai mokslinės fantastikos romantinė drama. Premjera – 2012 m.

Filmas kurtas su programos „ES parama Media“ pagalba. Tai nuotykinė fatališkos meilės istorija, perteikta per psichologinį techno trilerį. Režisierė Kristina Buožytė („Kolekcionierės“ autorė) su scenarijaus bendraautoriumi, prancūzu Bruno Samper, tyrinėja žmonių sąmonės ir pasąmonės vingius.

Dėl „mokslinio eksperimento“ sėkmės kai kurie kūrėjai solidariai nusiskuto galvas. Pirmasis savo gerbėjus nustebino aktorius Marius Jampolskis. Po savaitės sprendimą nusirėžti plaukus teko priimti aktoriaus filmo partnerei Jurgai Jutaitei. Solidarizuodamasi plikai galvą nusiskuto ir juostos režisierė.

Kūrybinė grupė dirbo Nidoje, Vilniuje bei jo apylinkėse. Tai buvo ir Mariaus Jampolskio nardymo pamokos su povandeniniu filmavimu, vėliau scenos persikėlė į Operos ir baleto teatrą, tada tęsėsi Sporto rūmuose, įspūdingų interjerų butuose. Nemaža dalis filmo kurta buvusioje „Vilniaus tauro“ alaus gamykloje: čia įsikūrė laboratorija, kurioje „eksperimentavo“ tarptautinė mokslininkų komanda.

Pagrindiniai veikėjai – Lukas ir Aurora – dalyvauja tarptautinės mokslininkų komandos vykdomame eksperimente. Tai moderni istorija, vykstanti dvejose skirtingose erdvėse, nagrinėja aistros prigimtį, atskleisdama dualizmo problemą tarp žmogaus kūno ir jo minčių pasaulių.

2013 m. Sidabrinės gervės kino apdovanojimuose filmas buvo nominuotas devyniose kategorijose, iš kurių nugalėjo aštuoniose: geriausio ilgametražio vaidybinio filmo, geriausių aktoriaus, aktorės, režisieriaus, scenarijaus, operatoriaus ir kompozitoriaus darbo. Geriausios profesinės meistrystės kategorijoje „Aurora“ kūrėjai nusileido kostiumų kūrėjai Agnei Rimkutei.

Šios savaitės iniciatyva yra „Sidabrinės gervės“ laimėtojai.

Daugiau…

Vikisritys

Q space.svg Astronomija    P vip.svg Biografijos    P biology.svg Biologija    Socrates blue version2.png Filosofija    P physics.svg Fizika    P countries-vector.svg Geografija    P computing.svg Informatika    P history.svg Istorija   
Logo of Spanish language.svg Kalbos    P mathematics.svg Matematika    P art.png Menas    XXX P icon.png Metai    P antiquity.PNG Mitologija    P religion world.svg Religija    P sport.svg Sportas    P derecho.svg Teisė   

Kiti projektai

Vikižodynas
Laisvasis žodynas
Vikicitatos
Aforizmai, sentencijos
Vikinaujienos
Naujausios žinios, aktualijos
Commons-logo.svg
Vikiteka (Wikimedia Commons)
Mediateka
Vikišaltiniai
Įvairūs tekstai
Vikiknygos
Vadovėliai, knygos
Vikirūšys (wikispecies)
Rūšių katalogas
Metaviki
Vikimedijos projektų koordinavimas
Vikiduomenys
Žinių bazė
Vikiversitetas
Mokomoji medžiaga
Vikikelionės
Kelionių vadovas
MediaWiki
Viki programinė įranga