Pagrindinis puslapis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
(Nukreipta iš puslapio Main Page)
Sveiki atvykę į Vikipediją

Laisvąją enciklopediją, kurią kurti gali kiekvienas.

Lietuviškojoje Vikipedijoje:
209 136 straipsniai

Apie Vikipediją
Vikipedija yra universali, daugiakalbė interneto enciklopedija, kaip bendruomeninis projektas, pagal viki technologiją ir pamatinius principus kuriama daugybės savanorių bei išlaikoma iš paaukotų lėšų.

Vikipedijos tikslas – pateikti laisvą, nešališką ir patikrinamą turinį, kurį be jokių apribojimų gimtąja kalba galėtų skaityti visi žmonės. Rašyti, pildyti, tobulinti straipsnius taip pat gali visi, jei laikomasi bendrų, visiems dalyviams galiojančių taisyklių ir susitarimų. Nauji dalyviai yra kviečiami apsilankyti pagalbos puslapiuose ir bendruomenės portale.

Vikipedija vadinama „laisvąja enciklopedija“, nes visas jos turinys pateikiamas pagal GFDL ir CC-BY-SA licencijas, kurios leidžia enciklopedijos turinį naudoti, keisti ir platinti tiek nemokamai, tiek ir mokamai, jei laikomasi naudojimo sąlygų.
Rinktinė iliustracija
Savaitės straipsnis
Betė Greibl XX a. šeštajame dešimtmetyje

Elizabeta Ruta Greibl (angl. Elizabeth Ruth Grable, 1916 m. gruodžio 18 d. Sent Luisas, JAV – 1973 m. liepos 2 d. Santa Monika, JAV) – amerikiečių aktorė ir įžymus XX a. 5-ojo dešimtmečio plakatinio stiliaus nuotraukų modelis.

Elizabeta Ruta Greibl gimė 1916 m. gruodžio 18 d. Sent Luise, Misūrio valstijoje. Ji buvo jauniausias vaikas iš trijų Lilianos Rouzės (Lillian Rose, megautinė pav. Hofmann) ir biržos maklerio Džono Kono Greiblo (John Conn Grable) šeimoje. Turėjo seserį Mardžorę Lusilę Arnold (Marjorie Lucille Arnold) ir brolį Džoną Karlą „Džekį“ Greiblą (John Karl „Jackie“ Grable, 1914–1916). Greiblų vaikai buvo kilę iš olandų, anglų, vokiečių, Šveicarijos vokiečių ir airių. Vaikystėje praminta Bete (Betty, Elizabeth trumpinys), motinos buvo spaudžiama tapti atlikėja. Betė Greibl dalyvavo ne viename grožio konkurse, daugelį jų laimėjo arba sulaukė didelio dėmesio. Nepaisant sėkmės, ji kentėjo nuo agorafobijos ir vaikščiojo per miegus.

Motinos paskatinta, B. Greibl aktorės karjerą pradėjo 1930 m., tačiau ilgą laiką gaudavo tik antraeilius vaidmenis. Ji buvo viena iš merginų šokėjų kolektyvo „Goldwyn Girls“ narių ir kai kuriuose Edžio Kantoro filmuose dirbo statiste. Dešimtmečio viduryje įsidarbino kino kompanijoje „Paramount Pictures“ ir 1937 m. ištekėjo už vaikystėje buvusio žvaigžde aktoriaus Džekio Kugano. Ilgainiui ji gavo šiek tiek geresnių vaidmenų, bet vis tiek liko antraplane aktore. Proveržis karjeroje įvyko po 1940 m., kai įsidarbino kino kompanijoje „20th Century Fox“. Pirmasis jos filmas šioje kino kompanijoje „Argentinos keliu žemyn“ („Down Argentine Way“, 1940) – prabangiai pastatytas spalvotas miuziklas – Betę Greibl pavertė žvaigžde. 1942–1951 m. ji nuolatos patekdavo į pelningiausių JAV žvaigždžių dešimtuką, ilgiau nei bet kuri kita moteris. 1943 m. ji net užėmė pirmąją vietą, po jos tokią sėkmę patyrė tik Doris Dei.

Daugiau...

kovo 26 d. įvykiai
Lietuvoje

Pasaulyje

Savaitės iniciatyva
K. Pučdemonas 2016 m.

Karlesas Pučdemonas (kat. Carles Puigdemont i Casamajó; g. 1962 m. gruodžio 29 d.) – Ispanijos žurnalistas, politinis veikėjas, autonominio regiono Katalonijos separatistų lyderis. 20162017 m. Katalonijos vyriausybės prezidentas, 2017 m. spalio 27 d. centrinės Ispanijos valdžios atleistas iš prezidento posto dėl neteisėtai suorganizuoto Katalonijos referendumo dėl nepriklausomybės.

K. Pučdemonas gimė kepėjų dinastijos šeimoje Amere, Žironos provincijoje, buvo antras tarp aštuonių vaikų. Mokėsi vidurinėje mokykloje gimtajame mieste, po to Žironos internatinėje mokykloje. Studijavo katalonų filologiją Žironos universitete, bet studijų nebaigė. 1981 m. pradėjo dirbti žurnalisto darbą vietinėje spaudoje, buvo kelių leidinių redaktorius. 1999 m. įkūrė ir vadovavo Katalonijos naujienų agentūrai. 2004 m. pradėjo leisti naują žurnalą „Catalonia Today“. Vedęs rumunų žurnalistę Marcelą Topor.

Nuo 1983 m. buvo dešiniųjų centristinės partijos Convergència i Unió rėmėjas. 2006 m. išrinktas Katalonijos parlamento nariu. 2011 m. tapo Žironos meru. 2016 m. išrinktas Katalonijos vyriausybės prezidentu. 2017 m. Katalonijos parlamentui vienašališkai paskelbus Katalonijos Respubliką ir dėl šio žingsnio Ispanijai įvedus regione tiesioginį valdymą, K. Pučdemonas pasitraukė į Belgiją. 2019 m. išrinktas į Europos Parlamentą.

Daugiau…

Šios savaitės iniciatyva yra daugiausiai peržiūrimų puslapių atnaujinimas.
Naujienos
Kiti projektai
Vikižodynas
Laisvasis žodynas
Vikicitatos
Aforizmai, sentencijos
Vikinaujienos
Naujausios žinios, aktualijos
Commons-logo.svg
Vikiteka (Wikimedia Commons)
Mediateka
Vikišaltiniai
Įvairūs tekstai
Vikiknygos
Vadovėliai, knygos
Vikirūšys (wikispecies)
Rūšių katalogas
Metaviki
Vikimedijos projektų koordinavimas
Vikiduomenys
Žinių bazė
Vikiversitetas
Mokomoji medžiaga
Vikikelionės
Kelionių vadovas
MediaWiki
Viki programinė įranga