Pagrindinis puslapis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
(Nukreipta iš puslapio Main Page)
Sveiki atvykę į Vikipediją

Laisvąją enciklopediją, kurią kurti gali kiekvienas.

Lietuviškojoje Vikipedijoje:
205 713 straipsnių

Apie Vikipediją
Vikipedija yra universali, daugiakalbė interneto enciklopedija, kaip bendruomeninis projektas, pagal viki technologiją ir pamatinius principus kuriama daugybės savanorių bei išlaikoma iš paaukotų lėšų.

Vikipedijos tikslas – pateikti laisvą, nešališką ir patikrinamą turinį, kurį be jokių apribojimų gimtąja kalba galėtų skaityti visi žmonės. Rašyti, pildyti, tobulinti straipsnius taip pat gali visi, jei laikomasi bendrų, visiems dalyviams galiojančių taisyklių ir susitarimų. Nauji dalyviai yra kviečiami apsilankyti pagalbos puslapiuose ir bendruomenės portale.

Vikipedija vadinama „laisvąja enciklopedija“, nes visas jos turinys pateikiamas pagal GFDL ir CC-BY-SA licencijas, kurios leidžia enciklopedijos turinį naudoti, keisti ir platinti tiek nemokamai, tiek ir mokamai, jei laikomasi naudojimo sąlygų.
Rinktinė iliustracija
M82 Chandra HST Spitzer.jpg
Mesjė 82 spiralinė galaktika
Savaitės straipsnis
Gladys Pearl Baker

Gledis Perl Beiker Mortensen Eli (angl. Gladys Pearl Baker Mortensen Eley, mergautinė pav. Monroe, 1902 m. gegužės 27 d. Pjedras Negrasas, Meksika – 1984 m. kovo 11 d. Geinsvilis, JAV) – amerikiečių aktorės Merilin Monro motina.

Gledis Perl Monro gimė 1902 m. gegužės 27 d. Pjedras Negrase, Meksikoje. Jos motina, Dela Mei Monro (Della Mae Monroe, mergautinė pav. Hogan), buvo kilusi iš Arkanzaso, o tėvas, Otisas Elmeris Monro (Otis Elmer Monroe), buvo pradedantysis dailininkas iš Indianapolio, dirbęs nacionaliniame geležinkelyje. Netrukus šeima išvyko į Los Andželo apygardą ir Otisas pradėjo dirbti geležinkelio bendrovėje „Pacific Electric Railway Co“.

1917 m. Gledis ištekėjo už Džasperio Niutono Beikerio (Jasper Newton Baker, 1886–1951), jiems gimė sūnus Robertas Kermitas (Robert Kermit, 1918–1933), o vėliau duktė Bernis Ines Gledis (Berniece Inez Gladys, 1919–2014). Dėl užgauliojimų 1921 m. Gledis padavė vyrą skyryboms, o jis pagrobė vaikus ir užaugino juos savo gimtajame Kentukyje.

1924 m. Gledis Beiker ištekėjo už norvegų imigranto Martino Edvardo Mortenseno (Martin Edward Mortensen, 1897–1981). Juodu išsiskyrė 1928 m., o prieš tai kino kompanijoje „RKO Pictures“ ji buvo užmezgusi romaną su savo viršininku Čarlzu Stenliu Gifordu (Charles Stanley Gifford, 1898–1965). Dirbdama pas Gifordą negatyvų karpytoja ji pastojo ir 1926 m. birželio 1 d. Los Andželo apygardos ligoninėje pagimdė savo trečią, paskutinį vaiką Merilin Monro. Dažnai būdavo spėjama, kad Merilin Monro tėvas yra Gifordas, nors tėvo tapatybė buvo neaiški iki 2022 m., kai Gifordo tėvystę patvirtino DNR tyrimai. Norma Džyn (Merilin Monro) gimimo liudijime įregistruota kaip Mortenson, panaudojant oficialaus Gledis vyro pavardę (tiesa, ji parašyta su klaida), o Mortenseno gyvenamoji vieta pažymėta kaip nežinoma. Norma Džyn buvo pakrikštyta Baker pavarde, nes jos močiutė Dela norėjo nuslėpti neteisėtą dukraitės gimimą. Netrukus po to Dela Monro mirė nuo širdies smūgio. Gledis tėvas Otisas dingo 1929 m. spalį ir 1955 m. buvo paskelbtas mirusiu.

Daugiau...

lapkričio 30 d. įvykiai
Lietuvoje

Pasaulyje

Savaitės iniciatyva
Romėnų vonios Bate

Batas (angl. Bath) – miestas Somerseto grafystėje, Pietvakarių Anglijoje. Nutolęs 156 km į vakarus nuo Londono ir 21 km į pietryčius nuo Bristolio. 2001 m. duomenimis, mieste gyveno 83 992 gyventojai. Miestas yra turistų traukos objektas dėl išlikusių romėnų vonių, taip pat teatrų, muziejų ir kitų kultūros ir sporto pastatų, pritraukiantis 3,8 milijonus dieninių miesto svečių per metus, daugiau kaip milijonas turistų pasirenka pernakvoti viešbučiuose. Taip pat turi du universitetus, kelias mokyklas ir koledžus. Didelis paslaugų sektorius. Informacijos ir komunikacijos technologijų pramonė.

1987 m. Batas buvo įrašytas į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą. 2021 m. miestas dar kartą buvo įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą kaip dalis objekto „Didžiosios Europos spa: Badenas prie Vienos; Spa, Františkovy Laznės, Karlovi Varai, Marianske Laznės, Viši, Bad Emsas, Baden Badenas, Bad Kisingenas, Montecatini Terme ir Batas“ (kartu su kitomis šešiomis valstybėmis).

Miestas buvo įkurtas romėnų apie 60 m. (kai kurie šaltiniai nurodo ankstesnę datą) kaip kurortas, lotynišku pavadinimu Aquae Sulis (liet. Sulio vandenys). Bato abatijoje 973 m. Edgaras Taikusis buvo karūnuotas Anglijos karaliumi.

Daugiau…

Šios savaitės iniciatyva yra Jungtinės Karalystės gyvenvietės.
Naujienos
Kiti projektai
Vikižodynas
Laisvasis žodynas
Vikicitatos
Aforizmai, sentencijos
Vikinaujienos
Naujausios žinios, aktualijos
Commons-logo.svg
Vikiteka (Wikimedia Commons)
Mediateka
Vikišaltiniai
Įvairūs tekstai
Vikiknygos
Vadovėliai, knygos
Vikirūšys (wikispecies)
Rūšių katalogas
Metaviki
Vikimedijos projektų koordinavimas
Vikiduomenys
Žinių bazė
Vikiversitetas
Mokomoji medžiaga
Vikikelionės
Kelionių vadovas
MediaWiki
Viki programinė įranga