Pagrindinis puslapis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
(Nukreipta iš puslapio Main Page)
Peršokti į: navigacija, paiešką
Sveiki atvykę į Vikipediją

laisvąją enciklopediją, kurią kurti gali kiekvienas.

Prisijunk ir pasidalink savo žiniomis su pasauliu!
Šiuo metu yra 174 895 straipsniai
Wbar green2.jpg
Wikipedia-logo.png Apie Vikipediją

Vikipedija yra interneto enciklopedija, kurią nemokamai ir be jokių apribojimų gali skaityti, tobulinti ir pildyti visi žmonės. Vikipediją galima skaityti daugiau nei dviem šimtais kalbų, o lietuviškuosiuose puslapiuose jau yra daugiau nei 174 tūkstančiai straipsnių ir jų skaičius nuolat auga.


Wbar blue.jpg
Star Ouro 8bits.png Savaitės straipsnis
Ant kelto denio. Keltą prilaikantis lynas remiasi į vertikalų veleną

Padalių-Čiobiškio keltas, taip pat Padalių keltas, Čiobiškio keltas – keltas per Nerį, reguliariai perkeliantis keleivius ir transporto priemones tarp Padalių (Kaišiadorių raj.) ir Čiobiškio (Širvintų raj.). Nuo pavasario iki lapkričio mėn. pradžios kiekvieną dieną dirbantis keltas vienu metu gali perkelti du lengvuosius automobilius. Dabartinis keltas Nerimi plaukioja nuo 1978 m. ir per sezoną nuplaukia apie 200 km. Jo veikla 2012 m. pažymėta tautinio paveldo sertifikatu.

Vienintelis srovinis keltas Lietuvoje, veikiantis be variklio ar irklų. Plaukiojančią priemonę sudaro platforma, įrengta ant dviejų valties formos pontonų. Kelto veikimo principas remiasi tuo, kad pati vandens tėkmė keltą stumia per upę. Tvirtas plieninis lynas, ištemptas virš upės, prilaiko keltą. Srovės nešamas keltas į lyną remiasi laisvai besisukančiu velenu (rastu), kuris vertikaliai įtaisytas denyje. Kelto vairas laikomas pasuktas atitinkamu kampu, todėl vandens srovė, atsimušdama į vairo mentes, stumia keltą į kitą pusę. Prieš plaukiant atgal vairas nukreipiamas priešinga kryptimi. Kelto greitis vandenyje priklauso nuo tėkmės, vėjo krypties, dumblių, kuriais apauga keltas. Paprastai tokia kelionė trunka apie penkias minutes.

Daugiau…


Wbar green2.jpg
Kal-Lapkričio 30.png lapkričio 30 dienos įvykiai

Lietuvoje

Pasaulyje


Wbar green3.jpg
Crystal Clear app package network.png Mėnesio šalys
Žemė

Šiuo metu mėnesio šalies projektas skirtas įvairių geografinių, istorinių, kultūrinių straipsnių, kurie projekto eigoje nebuvo sukurti, kūrimui. Labai prašome prisidėti prie straipsnių plėtojimo. Reikalingiausių straipsnių sąrašą rasite čia. Žymiau prisidėję naudotojai bus atitinkamai pagerbti.


Wbar pink.jpg
Nuvola filesystems camera.png Rinktinė iliustracija
Flickr - Lukjonis - After snowstorm (2 photos).jpg
Sniegas miške (Lietuva)
Vikiprojektas:Straipsnių iliustravimas
Wbar green1.jpg
Pp clock 8bits.png Savaitės iniciatyva
Veinemeinas, pagrindinis „Kalevalos“ veikėjas

Kalevala – epinė poema, kurią XIX a. iš suomių folkloro sudarė Elias Lönnrot. 1835 m. išleista pirmoji epo redakcija, kurią sudarė 32 runos ir apie 12000 eilučių. 1849 m. pasirodė antroji redakcija, sudaryta iš 50 runų ir apie 22000 eilučių. Pavadinimas gali reikšti „Kaleva žemės“ (sudarytas su suomiška priesaga – la/lä, reiškiančia vietą). 22 795 epo strofos suskirstytos į 50 giesmių. Epe atsispindi du pasauliai.

Užrašinėdamas runas, Lenrotas pastebėjo, kad jos klostosi į tam tikrus ciklus, todėl ir kilo mintis sukomponuoti ar galbūt atkurti vientisą liaudies epą. Tyrinėtojai nustatė, jog 3 % teksto parašė pats Lenrotas – turbūt siekdamas padaryti kūrinį visiškai rišlų, sklandų.

„Kalevalą“ sudaro runų ciklai apie suomių ir karelų epo herojus, kurių protėvis buvo Kalevas (išmintingąjį Veinemeiną, kalvį Ilmariną, Kulervą ir kt.).

Epas išverstas į daugelį kalbų, taip pat ir lietuvių.

Šios savaitės iniciatyva yra epai ir religiniai tekstai.

Daugiau…

Wbar yellow.jpg
Disambigua compass.svg Vikisritys

Q space.svg Astronomija    P vip.svg Biografijos    P biology.svg Biologija    Socrates blue version2.png Filosofija    P physics.svg Fizika    P countries-lightblue.png Geografija    Logo tecnica.jpg Informatika    P history-lightblue.png Istorija   
Crystal Clear talk2.png Kalbos    P cartesian graph.svg Matematika    P art-lightblue.png Menas    Year template.gif Metai    P antiquity.PNG Mitologija    P religion world.svg Religija    P sport-lightblue.png Sportas    Scales template.gif Teisė   

Vikižodynas
Laisvasis žodynas
Vikicitatos
Aforizmai, sentencijos
Vikinaujienos
Naujausios žinios, aktualijos
Commons-logo.svg
Vikiteka (Wikimedia Commons)
Mediateka
Vikišaltiniai
Įvairūs tekstai
Vikiknygos
Vadovėliai, knygos
Vikirūšys (wikispecies)
Rūšių katalogas
Metaviki
Vikimedijos projektų koordinavimas
Vikiduomenys
Žinių bazė
Vikiversitetas
Mokomoji medžiaga
Vikikelionės
Kelionių vadovas
MediaWiki
Viki programinė įranga