Pagrindinis puslapis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
(Nukreipta iš puslapio Main Page)
Peršokti į: navigacija, paiešką
Sveiki atvykę į Vikipediją

laisvąją enciklopediją, kurią kurti gali kiekvienas.

Prisijunk ir pasidalink savo žiniomis su pasauliu!
Šiuo metu yra 186 462 straipsniai

Sveiki atvykę
Dažniausi klausimai
Pagalba

Klausk
Taisyklės ir susitarimai
Paveikslėlių naudojimas

Apie Vikipediją

Vikipedija yra interneto enciklopedija, kurią nemokamai ir be jokių apribojimų gali skaityti, tobulinti ir pildyti visi žmonės. Vikipediją galima skaityti daugiau nei dviem šimtais kalbų, o lietuviškuosiuose puslapiuose jau yra daugiau nei 186 tūkstančiai straipsnių ir jų skaičius nuolat auga.


Savaitės straipsnis

Pirmojo skrydžio startas.

Falcon Heavy yra daugkartinio naudojimo kosminė raketa, gaminama įmonės SpaceX. Šią raketą sudaro trys mažesnių galimybių raketos „Falcon 9“. Toks sprendimas leidžia „Falcon Heavy“ į žemesniąją Žemės orbitą iškelti iki 63 800 kg svorio krovinių. Palyginimui „Falcon 9“ maksimalus krovinių svoris yra 22 800 kg, „Delta IV Heavy“ – 28 790 kg, „Space Shuttle“ – 27 500 kg, „Saturn V“ – 140 000 kg, „Energija“ – 100 000 kg. „Falcon Heavy“ yra ketvirta kada nors pagaminta raketa pagal krovinių svorį po „Saturn V“, „Energija“ ir „N1“. Tuo pačiu tai yra galingiausia 2018 m. naudojama raketa.

„SpaceX“ pirmąjį raketos skrydį atliko 2018 m. vasario 6 d. „Falcon Heavy“ buvo kuriama kaip krovinių ir žmonių kelionėms į Mėnulį ir Marsą, tačiau 2018 m. ji dar nebuvo tam licencijuota ir artimiausiu metu buvo planuojama raketą naudoti krovinių ir palydovų kėlimui.

Pirmosios diskusijos apie „Falcon Heavy“ raketą įvyko 2004 m. „SpaceX“ kompanija planus apie šią raketą pristatė 2011 m. balandžio spaudos konferencijoje Vašingtone. Tuo metu įmonė planavo pirmuosius bandymus atlikti 2013 m. Daugelis atidėliojimų gamykloje lėmė, kad pirmojo skrydžio reikėjo laukti iki 2018 m. Per šį laikotarpį įvyko pora didelių nesklandumų su „Falcon 9“ raketomis ir visos kompanijos jėgos buvo skirtos šių problemų sprendimui. Trijų atskirų „Falcon 9“ raketų veikimui kaip vienai raketai pasirodė sunkesnė užduotis, nei kompanija galvojo anksčiau.

2017 m. liepą E. Musk teigė, kad „sukurti „Falcon Heavy“ pasirodė žymiai sunkiau, nei mes galvojome... Tikrai žymiai, žymiai sunkiau nei galvota pradžioje. Mes buvo itin naivūs.“ 2013 m. trijų „Falcon 9“ raketų su 27 varikliais bandymui buvo pastatyta atskira platforma Teksase. Tiesa, čia nebuvo atliktas nei vienas visų trijų raketų bandymas. 2017 m. gegužę šioje platformoje SpaceX atliko statinį centrinės raketos variklių bandymą. 2017 m. rugsėjį kompanijai pavyko išbandyti visų trijų raketų centrinių variklių statinius atskirus bandymus. Pirmasis visos „Falcon Heavy“ raketos variklių bandymas įvyko 2018 m. sausį. 2011 m. E. Musk planavo, kad raketos paleidimas įvyks iš Vandenbergo karinės bazės vakarų JAV pakrantėje. Vėliau planai buvo pakeisti ir pirmasis skrydis turėjo įvykti 2013-2014 m. iš Kanaveralo kyšulio oro bazės.

Dėl nesėkme pasibaigusio 2015 m. „SpaceX CRS-7“ krovinių gabenimo į Tarptautinę kosminę stotį SpaceX nukėlė savo misijos startą į 2016 m. Tuo metu jau buvo nutarta, kad raketa bus paleista nuo atnaujintos Kenedžio kosminių skrydžių centro platformos 39A.

2016 m. rugpjūtį pirmasis skrydis buvo nukeltas į 2017 m., vėliau į 2017 m. vasarą, pabaigą, o galiausiai į 2018 m. sausį. Antrasis demonstracinis „Falcon Heavy“ skrydis numatytas 2018 m. birželį pagal Jungtinių Valstijų gynybos departamento užsakymą.

Daugiau…


Naujienos

  • Vasario 21 d. paskelbtos išrinktos Lietuvos 2017 metų knygos: R. KmitosPietinia kronikas“ (suaugusiems), A. Žagrakalytės „Štai:“ (poezija), D. Opolskaitės „Ir vienąkart, Riči“ (paaugliams), E. Daciūtės „Laimė yra lapė“ (vaikams).
  • Vasario 18 d. Londone išdalinti Britų akademijos kino ir televizijos apdovanojimai BAFTA. Geriausiu filmu pripažintas „Three Billboards Outside Ebbing, Missouri“ (rež. Martin McDonagh).


vasario 21 dienos įvykiai

Lietuvoje

Pasaulyje

Rinktinė iliustracija

Steigvilių malūnas (2016).JPG
POTY barnstar.svg 2017 m. lietuviškos Vikipedijos nuotraukų rinkimuose 2-ąją vietą užėmusi nuotrauka – Steigvilių malūnas (Pakruojo rajonas).
Autorius – Werteris.
Straipsnių iliustravimo projekto puslapis

Savaitės iniciatyva

Parolimpinių žaidynių emblema

Parolimpinės žaidynės arba ParolimpiadaOlimpinės žaidynės, skirtos varžytis sportininkams, turintiems fizinę negalią.

Pirmosios tarptautinės invalidų vežimėlių varžybos, lygiagrečiai su Olimpiada įvyko dar 1948 m., o nuo 1960 m. pasaulinės neįgaliųjų varžybos vyksta reguliariai, pradedant 1992 m. jos yra susietos su Olimpinėmis žaidynėmis (vyksta tose pačiose sporto arenose, lygiai po trijų savaičių). Varžybas organizuoja Tarptautinis parolimpinis komitetas. 2008 m. Parolimpiadoje, dalyvavo 4124 sportininkai iš 148 valstybių. Nuo 1976 m. vyksta ir Žiemos Parolimpiados. Parolimpinėse žaidynese negali dalyvauti turintys klausos neįgalumą (jiems rengiamos atskiros Deflimpiados), taip pat sutrikusio intelekto sportininkai, kurie varžosi Specialiojoje Olimpiadoje.

Į Vasaros Parolimpiadas įtrauktos šios sporto šakos: šaudymas iš lanko, lengvoji atletika, bočia, dviračių sportas, jojimas, 5-žaidėjų futbolas, 7-žaidėjų futbolas, aklųjų riedulys, dziudo, sunkumų kilnojimas, kanojų irklavimas (nuo 2016 m.), irklavimas, buriavimas, šaudymas, plaukimas, stalo tenisas, triatlonas (nuo 2016 m.), tinklinis sėdomis, vežimėlių krepšinis, vežimėlių regbis, vežimėlių fechtavimas, vežimėlių tenisas.

Į Žiemos Parolimpines žaidynes įtrauktos šios sporto šakos: kalnų slidinėjimas, Šiaurės disciplinos, rogučių ledo ritulys, vežimėlių akmenslydis, biatlonas.

Vasaros Parolimpinės žaidynės vyko: 1960 m. Romoje (Italija), 1964 m. Tokijuje (Japonija), 1968 m. Tel Avive (Izraelis), 1972 m. Haidelberge (Vokietija), 1976 m. Toronte (Kanada), 1980 m. Arnhaime (Nyderlandai), 1984 m. Stok Medevilyje ir Niujorke (JAV), 1988 m. Seule (Pietų Korėja), 1992 m. Barselonoje (Ispanija), 1996 m. Atlantoje (JAV), 2000 m. Sidnėjuje (Australija), 2004 m. Atėnuose (Graikija), 2008 m. Pekine (Kinija), 2012 m. Londone (JK), 2016 m. Rio de Žaneire (Brazilija), 2020 m. Tokijuje (Japonija).

Šios savaitės iniciatyva yra neįgaliųjų sportas.

Daugiau…

Vikisritys


Kiti projektai

Vikižodynas
Laisvasis žodynas
Vikicitatos
Aforizmai, sentencijos
Vikinaujienos
Naujausios žinios, aktualijos
Commons-logo.svg
Vikiteka (Wikimedia Commons)
Mediateka
Vikišaltiniai
Įvairūs tekstai
Vikiknygos
Vadovėliai, knygos
Vikirūšys (wikispecies)
Rūšių katalogas
Metaviki
Vikimedijos projektų koordinavimas
Vikiduomenys
Žinių bazė
Vikiversitetas
Mokomoji medžiaga
Vikikelionės
Kelionių vadovas
MediaWiki
Viki programinė įranga