Pietų Karolina

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Pietų Karolina
South Carolina
Pietų Karolinos vėliava Pietų Karolinos herbas
Laiko juosta: (UTC-5)
------ vasaros: (UTC-4)
Valstybė Jungtinių Amerikos Valstijų vėliava Jungtinės Amerikos Valstijos
Administracinis centras Kolumbija
Oficialios kalbos anglų
Gubernatorius Henry McMaster (R)
Gyventojų (2021[1]) 5 190 705 (23)
Plotas 82 931 km² (40)
  - vandens % 6 %
Tankumas (2021[1]) 63 žm./km² (19)
Aukščiausia vieta Sassafras Mountain (1085 m)
ISO 3166-2 US-SC
Tinklalapis sc.gov
Vikiteka Pietų KarolinaVikiteka

Pietų Karolina (angl. State of South Carolina) – 8-oji JAV valstija (nuo 1788 m. gegužės 23 d.). Sostinė – Kolumbija. Plotas – 82,9 tūkst. km²; 5,1 mln. gyventojų (2021 m.).

Geografija ir klimatas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Ilgas ir tolygus valstijos pajūris šiaurinėje dalyje yra smėlėtas, o į šiaurę nuo Džordžtauno tampa pelkėtas, jį vagoja upeliai ir įlankos. Pakrantėje vyrauja drėgnas, subtropinis klimatas, vasaros ilgos ir karštos, o žiemos trumpos ir gan šiltos. Pačiuose šiaurės vakaruose plyti Pidmonto plynaukštės Mėlynieji kalnai ir jo aukščiausia vieta – Sasafro kalnas (1085 m.). Pietų Karolina sulaukia ganėtinai daug kritulių, kurie maitina jos upes: Edistą, Savaną (ji skiria Pietų Karoliną nuo Džordžijos);[2] jos teka iš kalnų link pakrantės, sudarydamos slenksčius ir krioklius.

Didžiausi miestai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

2010 m. duomenys

Ekonomika[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pietų Karolinos gamybos pramonė priklauso nuo žemės ūkio, taip pat nuo vandens energijos. Pagrindiniai valstijos žemės produktai yra tabakas ir sojų pupelės. Iš naminių gyvūnų auginami galvijai ir mėsiniai viščiukai. Žvejojami mėlynieji krabai ir krevetės. Valstijai taip pat svarbi chemikalų, automobilių, įvairių mechanizmų gamyba. Pagrindinis valstijos pelno gamintojas – turizmo sektorius.

Naudingosios iškasenos neturi didelės reikšmės valstijos ekonomikai. Išskyrus auksą, dauguma jų yra birūs, tai cementas, akmuo, molis, smėlis, žvyras.

Saulėtekis pakrantėje
Trumondo užtvanka

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]