Pereiti prie turinio

Naujasis Hampšyras

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai reikia daugiau nuorodų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai įrašydami tinkamas išnašas ar nuorodas į patikimus šaltinius.
Naujasis Hampšyras
New Hampshire
Naujojo Hampšyro vėliava Naujojo Hampšyro herbas
(Išsamiau)
Laiko juosta: (UTC-5)
------ vasaros: (UTC-4)
Valstybė Jungtinių Amerikos Valstijų vėliava Jungtinės Amerikos Valstijos
Administracinis centras Konkordas
Apygardos 10
Oficialios kalbos anglų
Įkūrimo data 1788 m.
Gubernatorius Chris Sununu (D)
Senato prezidentas Chuck Morse (R)
Gyventojų (2021[1]) 1 388 992 (41)
Plotas 24 214 km² (46)
  - vandens % 4,2 %
Tankumas (2021[1]) 57 žm./km² (21)
Aukščiausia vieta Vašingtono kalnas (1917 m)
ISO 3166-2 US-NH
Tinklalapis nh.gov
Vikiteka Naujasis HampšyrasVikiteka

Naujasis Hampšyras arba Niuhempšyras (angl. State of New Hampshire) – Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) valstija Naujosios Anglijos (angl. New England) regione. Pašto sutrumpinimas – NH. Pavadinimas kilo nuo Hampšyro (angl. Hampshire) grafystės Anglijoje.

Naujasis Hampšyras, kaip ir visos JAV valstijos turi savo antrąjį pavadinimą („pravardę“) – Granitinė valstija (angl. Granite State), nes joje yra daugybė granito karjerų, nors pastaraisiais dešimtmečiais granito pramonė ir yra žymiai susilpnėjusi. Šis pavadinimas taip pat atspindi ir Naujojo Hampšyro valstijos taupią vyriausybę.

Valstijos šūkis: „Gyvenk laisvai arba mirk“ (angl. „Live free or die“). Valstijos gėlė: alyva. Paukštis: kikilis. Medis: baltasis beržas.

Naujasis Hampšyras garsėja kaip „lakmuso popierėlis“ prezidento rinkimuose (šios valstijos rinkimų rezultatai dažniausiai atspindi visos JAV rinkimų rezultatus); taip pat kaip vietovė, kurioje buvo užfiksuotos pačios blogiausios oro sąlygos gyvenamoje vietoje (Prezidentinė Vašingtono kalno orų observatorija), o labiausiai – neįtikėtinai spalvingu rudeniu: pasigėrėti įvairiaspalve lapija kiekvieną rudenį čia suplūsta žmonės iš visų (ypač pietinių) valstijų.

2003 m. Naujojo Hampšyro valstija susilaukė tarptautinio dėmesio kaip turinti pirmąjį viešai pasiskelbusį gėjų vyskupą – Gene Robinsoną (Gene Robinson) – anglikonų bendruomenėje.

Naujasis Hampšyras traukia poilsiautojus slidinėjimu Baltuosiuose kalnuose (angl. White Mountains), ežerais (Lakes Region. Didžiausias ežeras – Vinipisokis (angl. Lake Winnipesaukee) – 186 km²), Naujojo Hampšyro tarptautinėmis motociklų lenktynėmis (New Hampshire International Speedway, buvęs Loudon Racetrack), ilgiausiai trunkančiomis motociklų lenktynėmis visose Jungtinėse Amerikos Valstijose.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Naujojo Hampšyro įkūrėju yra laikomas kapitonas Džonas Masonas (angl. John Mason), įsikūręs čia 1623 m., praėjus trejiems metams po pirmųjų piligrimų išsilaipinimo Masačiusetse. Naujasis Hampšyras buvo viena iš trylikos kolonijų, kurios sukilo prieš Anglijos valdymą Amerikos revoliucijoje.

Teisinė ir politinė sistema[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Naujojo Hampšyro sostinė yra Konkordas (angl. Concord), anksčiau dar vadinta Rumfordu (angl. Rumford) bei Penakuku (angl. Penacook). Nuo 2005 m. sausio valstijos gubernatorius yra demokratas Džonas Lynčas (John Lynch). Naujojo Hampšyro valstiją JAV Senate atstovauja senatoriai respublikonai: Džudis Gregas (Judd Gregg) ir Džonas Edvardas Sununu (John Edward Sununu). Pastarojo tėvas – Džonas Henris Sununu (John Henry Sununu) – buvo valstijos gubernatoriumi 1983–1988 m.

Valstijoje giliai įsišaknijusios liberalios pažiūros, nedidelis gyventojų skaičius, nepriklausomybė nuo federacinių lėšų apsprendė Laisvosios valstijos projekto (Free State Project) organizavimą Naujajame Hampšyre. Šią valstiją itin palankiai vertina ir kaimyninių valstijų gyventojai: pvz., Kilingtono (angl. Killington) miestelis, (Vermontas), esantis už 40 km nuo Naujojo Hampšyro sienos, 2004 m. kovo mėn. referendumu nusprendė atsiskirti nuo Vermonto valstijos ir prisijungti prie Naujojo Hampšyro.

Naujojo Hampšyro Bendrosios kompetencijos teismas, turintis 415 narių, pretenduoja į trečią vietą pagal dydį tarp teisminių institucijų angliškai kalbančiose šalyse (po JAV Atstovų rūmų ir Didžiosios Britanijos Bendruomenių rūmų). Tiek Naujojo Hampšyro atstovams, tiek senatoriams yra mokamas tik 100 USD atlyginimas per metus – tai puikiai parodo, kad valstijos įstatymus rašo savanoriai. Šis atlyginimo dydis yra išlikęs dar nuo XVIII a. Naujojo Hampšyro įstatymų leidėjai, su retomis išimtimis, dažniausiai yra turtingi vyreniojo amžiaus žmonės.

Geografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Naujojo Hampšyro fizinis žemėlapis
Flumo kanjonas
Valstijos kraštovaizdis
Vinipisokio ežeras
Portsmuto reginys

Naujasis Hampšyras yra viena iš šešių valstijų, priklausančių Naujosios Anglijos regionui. Valstija ribojasi su Kvebeku (Kanada) Šiaurėje, Meino valstija ir Atlanto vandenynu Rytuose, Masačusetso valstija Pietuose ir Vermonto valstija Vakaruose. Didžiausi Naujojo Hampšyro regionai: Baltieji kalnai (White Mountains), Ežerų regionas (Lakes region), Pajūrio regionas (Seacoast region), Merimeko slėnis (Merrimack Valley) ir kt.

Per Naujojo Hampšyro centrinę dalį driekiasi Prezidentinė kalnų grandinė su aukščiausia viršukalne – Vašingtono kalnu (angl. Mount Washington) (1,917 m.) Tai Baltųjų kalnų dalis, kurios viršukalnės yra pavadintos JAV prezidentų pavardėmis. 1934 m. ant Vašingtono kalno buvo užfiksuotas stipriausias pasaulyje vėjas: 372 km/h. Įprastinė žiemos vidutinė temperatūra: -44 °C. Ši viršukalnė garsėja „blogiausiomis oro sąlygomis Žemėje“. Pačioje kalno viršūneje yra įsikūrusi pelno nesiekianti observatorija, fiksuojanti ekstremaliausias oro sąlygas.

Ilgiausios upės: Konektikutas (Connecticut River) – 670 km; Merimekas (Merrimack River) – 187 km, dalijanti valstiją perpus į Šiaurinę ir Pietinę dalis. Didžiausias ežeras – Vinipisokis (Lake Winnipesaukee) – 186 km².

Naujasis Hampšyras iš visų pakrantės valstijų turi patį trumpiausią pajūrio ruožą – tik 29 km.

Ilgą laiką Naujojo Hampšyro geografine emblema buvo vadinamasis „Kalno Senis“ (angl. The Old Man of the Mountain) – kybantis kalno uolinis šlaitas, savo reljefu primenantis pagyvenusio vyriškio profilį. Šis simbolis buvo spausdinamas ant valstijos pašto ženklų. Tačiau per amžius jį veikę vėjai, lietus, sniegas bei temperatūrų kaita padarė savo: 2003 m. gegužės pradžioje „Kalno Senis“ sutrupėjo ir nubyrėjo.

Ekonomika[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

1999 m. duomenimis, Naujojo Hampšyro BVP buvo 44 mlrd. USD, ir pagal tai valstija buvo 39 vietoje tarp visų JAV valstijų. 2000 m. vidutinis valstijos gyventojo uždarbis buvo 33,332 USD per metus (6 vieta tarp visų valstijų).

Žemės ūkio produkcija: pieno produktai, gyvulininkystė, medelynai, obuoliai, kiaušiniai. Pramonės produkcija: mechanizmai, elektros įrenginiai, guma, plastikas.

Šiandieninei Naujojo Hampšyro ekonomikai daugiausiai įtakos turi fiskalinė politika. Valstijoje nėra pajamų mokesčio, yra propaguojamas ekonomiškas biudžetas – tai pritraukia pastovius darbuotojus, besispecializuojančius lengvojoje pramonėje, sodininkystėje; taip pat paslaugas teikiančias firmas iš kitų valstijų, turinčių didelių mokesčių politiką, ypač iš kaimyninio Masačusetso. Tokia fiskalinė politika yra labai perspektyvi mažai valstijai, turinčiai dideles pajamas, tačiau nėra absoliučiai veiksminga, nes, pvz., nekilnojamo turto mokesčiai yra vieni aukščiausių visoje JAV.

Gyventojai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Remiantis 2003 m. surašymo duomenimis, Naujasis Hampšyras turi 1 287 687 gyventojus.

Valstijos rasinė sudėtis:

5 didžiausios tautinės kilmės grupės Naujajame Hampšyre: airiai (19,4 %), anglai (18 %), prancūzai (14,6 %), Kanados prancūzai (10,6 %), vokiečiai (8,6 %).

Religija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

3 didžiausios protestantų bendruomenės Naujajame Hampšyre: metodistai (11 % visų valstijos gyventojų), baptistai (9 %), presbiterionai ir episkopalai (kartu 2 %).

Didžiausi miestai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

2020 m. duomenys[2]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. USA: States and Major Cities, citypopulation.de
  2. USA: New Hampshire, citypopulation.de

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]