Kijevo archeologinė kultūra

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Kijevo archeologinė kultūra
II – V a.
Dab. valstybės šiaurės rytų Ukraina, pietryčių Baltarusija, Rusija (Briansko, Kursko sritys)
Ist. regionas Černigovo žemė, Kijevo žemė
Amžius Geležies amžius
Lingvistinė grupė rytų slavai (arba rytų baltai)
Rytų Europos kultūros III a.IV a.
Kijevo kultūra II a. – tamsi violetinė spalva centre

Kijevo archeologinė kultūra – geležies amžiaus archeologinė kultūra, pavadinta pagal prie Kijevo rastus būdingus paminklus. Kultūrą XX a. viduryje išskyrė Valentinas Danilenko.

Arealas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kijevo kultūra III a. – V a. buvo paplitusi nuo Vidurio ir Aukštutinės Padnieprės iki Seimo baseino. Tai dabartinė Šiaurės vakarų Ukraina, Rusijos Briansko sritis ir Kursko sritis, Baltarusijos Gomelio sritis ir Mogiliavo sritis. Manoma, kad Kijevo kultūra susiklostė iš Zarubincų kultūros.

Kultūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kijevo kultūrai būdingos mažos neįtvirtintos gyvenvietės su šiek tiek įgilintais stačiakampio plano 10–17 m² dydžio, restinės arba stulpinės konstrukcijos pastatais, kuriuose buvo įrengti atviri židiniai. Kijevo kultūros žmonės vertėsi ariamąja ir lydimine žemdirbyste, gyvulininkyste, naudojo geležinius ir kaulinius darbo įrankius. Rasta geležinių peilių, ylų, pjautuvų su kilpele įkotėje, vienanarių žirklių, kaulinių adiklių ir adatų. Puošėsi romėniškojo laikotarpio (I a. – IV a.) papuošalais – lenkta kojele ir karių segėmis, lazdeliniais smeigtukais, storagalėmis apyrankėmis, trapecijos ir akinių formos kabučiais. Keramika lipdyta, briaunota, kartais šiek tiek profiliuota, lygiu ar gludintu paviršiumi.

Mirusieji laidoti sudeginti, kapo duobutėse, kapinynuose (Kozarovičiai, Abidnia, Taimanovas), rasta laidojimo apeigų ir įkapių liekanų – keramikos, gyvulių kaulų, kartais papuošalų, verpstukų. Aptikta įvežtinių dirbinių, būdingų Černiachovo kultūrai (žiesta keramika) ir Romos provincijoms – bronziniai indai, stiklo karoliai, amforos.

Kijevo kultūra priskiriama rytų baltams (Valentinas Sedovas, Irina Rusanova) arba slavams (V. Danilenko, P. Tretjakovas, L. Pobolis). Labiau tikėtina, kad ją paliko slavų protėviai, nes jai būdingų bruožų pastebima ankstyviausiuose slaviškų Prahos-Korčiako, Penkovo kultūros ir Koločino kultūros paminkluose.[1] Kijevo kultūros regione jos tiesioginė įpėdinė buvo Koločino kultūra.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Aleksiejus LuchtanasKijevo archeologinė kultūra. Visuotinė lietuvių enciklopedija, T. X (Khmerai-Krelle). – Vilnius: Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, 2006. 38 psl.

Literatūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • Artur Błażejewski: Starożytni Słowianie. Wrocław: Ossolineum, 2007.
  • Magosci, Paul Robert. A History of Ukraine. University of Toronto Press. 1996. ISBN 0-8020-7820-6.
  • Русанова И. П. Славянские древности VI–IX вв. между Днепром и Западным Бугом. – М.: 1973.
  • Sedov, Valentin. Slavs in the Early Middle Ages. Archaeological Institute of Russian Academy of Sciences. 1995.