Jonas Jurgis Radvila

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jonas Jurgis Radvila
Jan Jury Radzivił. Ян Юры Радзівіл (H. Lajbovič, 1758) (2).jpg
Radvilos
Trimitai
Trimitai
Gimė 1588 m.
Černovčicai
Mirė 1625 m. (~37 metai)
Trakai
Tėvas Mikalojus Kristupas Radvila Našlaitėlis
Motina Elžbieta Eufemija Vyšnioviecka
Sutuoktinis (-ė) Eleonora Ostrogiškė

Jonas Jurgis Radvila (lenk. Jan Jerzy Radziwiłł; 1588 m. sausio 8 d. Černovčicuose – 1625 m. gruodžio 18 d. Trakuose) – Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės didikas, Abiejų Tautų Respublikos valstybės ir karinis veikėjas.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Jono Jurgio Radvilos žmona Eleonora Ostrogiškė

Kunigaikštis, kilęs iš Gediminaičių Radvilų giminės Olykos- Nesvyžiaus linijos,[1] tėvas Mikalojus Kristupas Radvila Našlaitėlis, motina Elžbieta Eufemija Vyšnioviecka, pirmasis šeimos sūnus. Broliai Albertas Vladislovas Radvila, Kristupas Mikalojus Radvila, Žygimantas Karolis Radvila, Aleksandras Liudvikas Radvila, sesuo Elžbieta Radvilaitė-Tečinskienė.

Mokėsi Nesvyžiaus, Branevo ir Augsburgo kolegiumuose, po to keliavo po Vokietiją ir Italiją. 1611 metais Jonas Jurgis Radvila buvo išrinktas pasiuntiniu į seimą, 1616 metais buvo išrinktas Lietuvos tribunolo maršalka. Palaikė Zigmanto Vazos politiką, ne kartą buvo senatoriumi-rezidentu prie karaliaus.

1613 metais Jonas Jurgis Radvila gavo Trakų kašteliono pareigybę. 1616 metais, po savo tėvo Mikaklojaus Kristupo Radvilos Našlaitėlio mirties paveldėjo Nevyžiaus ordinaciją, valdė dvaro žemes Ukrainoje.

1619 metais įvykdė didelę kelionę į užsienį, kurios metu aplankė Vokietiją, Belgiją, Angliją, Prancūzuiją, Ispaniją ir Italiją. 1621 metais įstojo į Padujos universitetą, o 1625 metais – į Bolonijos universitetą.

Paskutiniais Jono Jurgio Radvilos gyvenimo metais (1625) dabartinėje Baltarusijos teritorijoje kilo maro epidemija, nuo kurios, greičiusiai, ir mirė.

II Nesvyžiaus valdytojas. Vedė Eleonorą Ostrogiškę (Eleonora z Ostrigskich), tačiau palikuonių nesusilaukė.

Valstybės tarnyba[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

1613–1625 m. Trakų kaštelionas.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Jonas Jurgis RadvilaLietuviškoji tarybinė enciklopedija, IX t. Vilnius: Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, 1982. T.IX: Pintuvės-Samneris, 306 psl.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Politinis postas
Prieš tai:
Jurgis Radvila III
POL województwo trockie IRP COA.svg
Trakų kaštelionas

16131625
Po to:
Albertas Vladislovas Radvila
Prieš tai:
Mikalojus Kristupas Radvila Našlaitėlis
POL COA Radziwiłł Książę Ia.svg
Radvilų giminės galva

16161626
Po to:
Albertas Vladislovas Radvila