Pereiti prie turinio

Almerijos kultūra

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Almerijos kultūrai priskiriamas stabas

Almerijos kultūra (isp. Cultura almeriense), arba El Garselio kultūra – neolito ir eneolito archeologinė kultūra, pavadinta pagal Almerijos provincijos vardą Ispanijoje.

Arealas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Plito IV – III tūkstantmetyje pr. m. e. Ispanijos pietryčiuose, Viduržemio jūros pakrantėse.

Kultūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Almerijos kultūrai būdingi megalitiniai Los Milareso tipo koridoriniai kolektyviniai kapai. Juose iš akmens blokų įrengta apskrita kamera su medžiais klotu dugnu. El Jautono kapas yra 6,8 x 5,6 m. Virš kapo supilta ir akmenų vainikais apdėta apvali kalvelė. Kapuose dažnai randama raudonų poliruotų vazų su simboline ornamentika. Žmonės gyveno gyvenvietėse, iš pradžių apvaliuose ar daugiabriauniuose akmeniniuose statiniuose, vėliau ketursieniuose namuose. Vertėsi medžiokle ir žvejyba, rinko augalinį maistą; pradėjo auginti grūdines kultūras bei prisijaukinti gyvulius. Naudojo paaštrintus akmeninius kirvius, įvairių geometrinių formų mikrolitus, molinius indus; rasta strėlių antgalių, amuletų, varinių papuošalų, cilindriniais kaklais ir apvaliadugnių molinių indų.[1]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Algirdas GirininkasAlmerijos kultūra. Visuotinė lietuvių enciklopedija, T. I (A-Ar). – Vilnius: Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, 2001. 375 psl.