Pereiti prie turinio

Mafijos sala

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Mafijos salos vieta Tanzanijoje

Mafijos salos (Chole Shamba) – Indijos vandenyno salynas, priklausantis Tanzanijai, Kvapiųjų salų dalis, į pietus nuo Zanzibaro. Pagrindinės salos plotas apie 400 km ². Vietiniai gyventojai – daugiausiai svahiliai žvejai. Turizmas (geros sąlygos nardytojams).

Salynas administruojamas Tanzanijos, kaip Pvani regiono rajonas (vienas iš šešių).

Geografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pagrindinė sala – Mafija (suah. Mafia), apsupta daug smulkių salelių ir koralinių rifų. Kitos didesnės salos - Džuani, Džibondo, Čole. Salą nuo žemyno skiria 17 km pločio Mafijos sąsiauris. Pagrindinis salos miestas – Kilindonis.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Suahilių civilizacijos valstybė:
Chole
Šalis Tanzanija
Tautos svahiliai (mrimai)
Laikotarpis X-XVI a.
Prijungta prie Portugalijos

Seniausios žinios siekia VIII amžių. Apie X a. į salas atsikėlė svahiliai, kurie sukūrė čia miestą-valstybę su centru Čole Mdžini. Įdomu, kad jis buvo ne didžiausioje saloje, bet vos 2 km² turinčioje mažytėje Čole salelėje. Čole Mdžini kontroliavo prekybinius kelius iš Zimbabvės sidabro kasyklų ir buvo vienas svarbiausių svahilių civilizacijos miestų. Jis buvo svarbus prekybinio kelio tarp Afrikos ir Azijos tarpinis taškas persų laivams. Tuo metu salose ir gretimose pakrantėse formavosi atskiras svahilių pogrupis - mrimai, kalbantys kimrima dialektu.

XVI a.XVII a. salą kontroliavo portugalai, vėliau sala perėjo Omano imperijai. Omanui valdant, saloje atgijo musulmoniška svahilių kultūra.

1820 salą užpuolė Sakalava - kanibalai iš gretimo Madagaskaro vakarinių pakrančių. Jų antpuolio metu daugybė gyventojų išžudyta arba išvežta vergais. Salos ištuštėjo ir pararado savo reikšmę. Todėl vėliau pakrantėse įsigalėjęs Zanzibaro sultonatas jos nebevaldė.

1890 pagal Heligolando – Zanzibaro sutartį sala atiteko Vokietijai, kuri už salą ir dalį pakrantės sumokėjo Omano sultonui Sayyid Ali bin Said al-Said 4 mln. Vokietijos markių. Per I pasaulinį karą, 1915 m. į salą išsilaipino britai ir čia įsitvirtino. Jie prijungė salą prie Tanganikos teritorijos. 1964 m. sala, kartu su Tanganika, tapo Tanzanijos dalimi.

Mafijos sala žinoma kaip pinigų plovimo vieta. Pavadinimas veikiausiai kilo iš arabiško žodžio morfiyeh („grupė“ arba „salynas“), arba iš svahilių kalbos žodžių mahali pa afya („sveika gyvenamoji vieta“).