Tikroji metasekvoja

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Metasequoia glyptostroboides
Visžalė sekvoja
Tikroji metasekvoja (Metasequoia glyptostroboides)
Mokslinė klasifikacija
Karalystė: Augalai
(Wikispecies-logo.svg Plantae)
Skyrius: Pušūnai
(Wikispecies-logo.svg Pinophyta)
Klasė: Pušainiai
(Wikispecies-logo.svg Pinopsida)
Šeima: Kiparisiniai
(Wikispecies-logo.svg Cupressaceae)
Pošeimis: Sequoioideae
(Wikispecies-logo.svg Sequoioideae)
Gentis: Metasekvoja
(Wikispecies-logo.svg Metasequoia)
Rūšis: Tikroji metasekvoja
(Wikispecies-logo.svg Metasequoia glyptostroboides)

Tikroji metasekvoja (Metasequoia glyptostroboides) – kiparisinių (Cupressaceae) šeimos, Sequoioideae pošeimio, vienintelė tebegyvuojanti iš metasekvojų genties medžių rūšis.

Paplitimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Tai grėsmingai nykstanti augalų rūšis. Pagal rastas fosilijas iš Mezozojaus geologinės eros žinoma, kad egzistuoja daugiau kaip 50 milijonų metų. Remdamasis fosilijomis, pirmą kartą metasekvojų gentį aprašė japonų paleobotanikas Shigeru Miki 1941 metais, kadangi jas anuo metu žinojo tik iš iškasamų fosilijų. Buvo manyta, kad metasekvojos seniai išnykę, kol 1943 metais kinų miškininkas Zhan Wang’o aptiko nedidelį, dar neatpažintą augalą kalnuoto regiono nuokalnėse Hubėjaus provincijoje. O 1948 metais ją kaip identifikuotą ir augančią gyvą Metasequoia glyptostroboides rušį apibudino kinų botanikai Wan Chun Cheng (gyvenęs 19041983 metais) ir Hu Xiansu (gyvenęs 18941968 metais).

Tikrosios metasekvojos natūralus savaiminio paplitimo arealas yra vidurio Kinijoje Sičuano ir Hubėjaus provincijos. Bet jas atradus, jos imtos plačiai auginti ir visoje Kinijoje. Už Kinijos ribų botanikos soduose, miestų parkuose, privačiose žmonių valdose auginamos JK, Vokietijoje bei ypač plačiai JAV.

Aukštis, kamieno skersmuo[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Tai mažiausia Sequoioideae pošeimio medžių rūšis. Paprastai užauga 40–45, rečiau 50 m aukščio ir iki 1-2,2 m kamieno skersmeniu ar iki 2,5 m skersmens prie kamieno pagrindo.

Apibūdinimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Tikrosios metasekvojos lapeliai

Tai lapus metantis, vienanamis ir greitai augantis augalas. Medžio vainikas siauras kūgio ar piramidės pavidalo, o su amžiumi tampa plačiai kūgiškas. Kamienas tiesus, žievė oranžiškai rudu atspalviu. Anksti vasarą lapai ryškiai žali, o rudenį prieš nukrisdami tampa su auksinių bronziniu atspalviu. Moteriški kankorėžėliai šviesiai rudos spalvos, kiaušinio pavidalo ovalios formos. Tuo tarpu vyriški kankorėžėliai labiau tamsesnės rudos spalvos, labiau apvalesni ir nukarę laikosi ant ilgokų kotelių.

Priežiūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Gerai auga gausiame humuso kiek drėgname bet gerai pralaidžiame dirvožemyje. Sausose vietose auga prastai, lėtai.

Amžius ir kiti duomenys[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Tikrosios metasekvojos maksimaliai gyvena iki 420 metų.

Panaudojimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kinijoje, JAV ir daugelyje vidutinių platumų klimato juostose sodinama kaip dekoratyvinis medis. JAV dažnai auga botanikos soduose ar kituose parkuose. Kinijoje imta jas želdinti atkuriant miškus.

Grėsmė ir apsauga[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Tikroji metasekvoja labai reta, laikoma grėsmingai nykstančia rūšimi, kadangi kalnų slėniuose labai kultivuojamas ryžių auginimas, to pasekoje šių medžių arealas siaurėja. Įrašyta į Tarptautinės raudonosios knygos sąrašus.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Galerija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]


Commons-logo.svg