Veislė

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.

Veislė – dirbtinė augalų ar gyvūnų populiacija, kurios narių kryžminimąsi su kitų populiacijų individais riboja žmogus ir kuri pasižymi biologiniais ar ūkiniais bruožais, naudingais žmogui. Kai kurios veislės yra klonai, dauginami vegetatyviai ir taip išlaikantys savo genotipą, kuris gali būti nestabilus.

Augalų veislė[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Augalų veislė – angl. cultivar; rus. сорт.

Sėklomis dauginama augalų veislė – naujai sukurta arba iš natūraliai gamtoje augančių augalų išskirta genetiškai stabili augalų grupė, kuri pasižymi artimomis biologinėmis ir ūkinėmis savybėmis, kurios išsilaiko dauginant augalus sėklomis ar vegetatyviai, išsiskirianti iš kitų to paties augalo veislių bent vienu aiškiai atpažįstamu ir aprašomu požymiu.

Vegetatyviai dauginama augalų veislė gali lytiškai nesidauginti ar būti nestabili genetiškai ir lytiškai dauginama prarasti pageidaujamas savybes. Pvz., tokia veislė gali būti klonuojami pirmosios kartos heteroziniai ar triploidiniai hibridai.

Gyvūnų veislė[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Gyvūnų veislė – angl. breed; rus. порода.

Gyvūnų veislė – domestikuotų gyvūnų forma, kuri sudaro gyvybingą populiaciją, kurios besidauginantys individai išlaiko savo biologines ir ūkines savybes.