Urbonas V

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
(Nukreipta iš puslapio Popiežius Urbonas V)
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Palaimintasis Urbonas V
lot. Urbanus V
200-asis Popiežius
Gimimo vardas pranc. Guillaume de Grimoard
Gimė 1310 m.
Grisac‘e, Prancūzija
Mirė 1370 m. gruodžio 19 d.
Palaidotas (-a) Avinjonas, Prancūzija
Tautybė prancūzas
200-asis Popiežius
Išrinktas 1362 m. rugsėjo 28 d.
Baigė 1370 m. gruodžio 19 d.
Pirmtakas Inocentas VI
Įpėdinis Grigalius XI
Vikiteka Urbonas V

Palaimintasis Urbonas V (pasaulietinis vardas – Guillaume de Grimoard, 1310 m. Grisac‘e, Prancūzijoje1370 m. gruodžio 19 d.) – popiežius 1362-1370 m.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Mokėsi Monpeljė ir Tulūzoje. Įstojo į benediktinus Chirac‘e, buvo įšventintas kunigu, Paryžiuje gavo daktaro laipsnį, buvo vienas žinomiausių kanonų teisės profesorių, dėstytojavo Paryžiuje, Avinjone, Monpeljė ir Tulūzoje. 1352 m. tapo šv. Germano abatijos Osere abatu, atliko kelias popiežiaus pavestas diplomatines misijas, 1361 m. paskirtas šv. Viktoro abatijos Marselyje vadovu.

1362 m. rugsėjo 28 d. išrinktas popiežiumi ir išvyko į Avinjoną (Prancūzija), kur tuo metu buvo popiežiaus rezidencija.

Urbonas bandė atkurti taiką Europoje, bet nedaug pasiekė. 1367 m. jo paskelbtas kryžiaus žygis prieš turkus buvo sėkmingas. Tais pačiais metais kardinolas Albornozas atkūrė tvarką Popiežiaus valstybėje, ir Urbonas perkėlė šv. Tėvo rezidenciją iš Avinjono (kur ji buvo 49 metus) į Romą. Jis gyveno paprastai ir kukliai, o tai ne visada patikdavo dvasininkijai, kuri buvo pratusi prie patogumų ir privilegijų. Popiežius ėmėsi atstatinėti bažnyčias ir vienuolynus, padėjo vargšams, kvietė žmones vėl atsigręžti į Dievą. Urbonas V daug nuveikė Bažnyčios labui, padėjo mokykloms ir universitetams. Korupcijos laikais jis pats buvo sąžiningas ir kitus kvietė tokiais būti.

Jis priartėjo, bet nesugebėjo iki galo pasiekti vieno iš didžiausių savo tikslų – suvienyti Rytų ir Vakarų bažnyčias. 1369 m. į Romą atvykęs Graikijos imperatorius Jonas V Palaeologas išsižadėjo savo schizmos, tačiau šis valdovas taip ir nesugebėjo grąžinti į Bažnyčią savo liaudies.

Nors ir būdamas popiežiumi, Urbonas laikėsi benediktinų regulos. Popiežiaus sveikata vis silpnėjo, ir jis nusprendė sugrįžti į Avinjoną (Prancūzija), kad galėtų atsisveikinti su paprastais žmonėmis, kuriems taip dažnai padėdavo. Ten po trijų mėnesių mirė. Beatifikuotas 1870 m.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Literatūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • Bernardinai. lt.
Romos katalikų bažnyčios vadovai
Pirmtakas
Popiežius
Inocentas VI
Popiežius
Palaimintasis Urbonas V

1362-1370
Įpėdinis
Popiežius
Grigalius XI