Hyginas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Šventasis Higinas
lot. Hyginus
9-asis Popiežius
Gimė nežinoma
Atėnai, Graikija
Mirė apie 142 m.
Palaidotas (-a) Roma
Tautybė graikas
9-asis Popiežius
Išrinktas apie 136-137 m.
Baigė apie 140-142 m.
Pirmtakas Telesforas
Įpėdinis Pijus I
Vikiteka Hyginas

Popiežius šventasis Higinas (lot. Hyginus Papa) – Romos vyskupas nuo 136 ar 137 iki 140 ar 142 m.[1] Tradicija teigia, kad būdamas popiežiumi Higinas nustatė dvasininkijos privilegijas, apibrėžė laipsnius dvasininkijos hierarchijoje. Tačiau dabartiniai tyrėjai linkę tuo abejoti ir mano, kad tuo metu bažnyčia dar valdyta daugiau ar mažiau kolektyviai.

Pagal Liber Pontificalis Higinas buvo Atėnuose gimęs graikas, pradžioje buvo filosofas. Tai galbūt paremta tuo, kad jo vardas primena dviejų lotynų autorių vardus.

Irenėjus teigia, kad gnostikas Valentinas (lot. Valentinus) į Romą atėjo Higinui būnant popiežiumi ir čia buvo, kol popiežiumi tapo Anicetas (Adversus haereses, III, iii). Kitas gnostikas ir Marciono pirmtakas Cerdas (lot. Cerdo) irgi gyveno Romoje popiežiaujant Higinui.

Liber Pontificalis sieja šio popiežiaus veiklą su dvasininkijos hierarchijos lygių suderinimu (lot. Hic clerum composuit et distribuit gradus). Tai minima ir popiežiaus Hormizdo biografijoje. Louis Duchesne teigė, kad rašytojas galbūt rašė apie žemesniuosius dvasininkijos lygius.

To meto šaltiniuose nėra informacijos, kad jis būtų miręs kankinio mirtimi. Po mirties jis buvo palaidotas Vatikano kalvoje, netoli šv. Petro kapo.

Jo kaip šventojo diena yra sausio 11 d.

Išlikę trys jam priskiriami laiškai

Romos katalikų bažnyčios vadovai
Pirmtakas
popiežius
Telesforas
popiežius
Šventasis Telesforas

137-141
Įpėdinis
popiežius
Pijus I

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Šių popiežių valdymo datų nepavyksta tiksliai nustatyti. (Catholic Encyclopedia: Pope St. Hyginus) Pagal Euzebijų (Church History, IV, xv.) Hyginas perėmė posta iš Telesforo pirmaisiais imperatoriaus Antonino Pijaus valdymo (t. y., 138 ar 139 m.). Euzebijus teigia (Church History, IV, xvi), kad Higinas užėmė postą 4 metus.