Linas (popiežius)

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Šventas Linas
lot. Linus
2-asis Popiežius
Gimė Nežinoma
Toskana, Italija
Mirė 79 m. rugsėjo 23 d.
Palaidotas (-a) Roma, Italija
Tautybė italas
2-asis Popiežius
Išrinktas 67 m.
Baigė 76 m.
Pirmtakas Apaštalas Petras
Įpėdinis Šventasis Anakletas
Vikiteka Linas (popiežius)

Šventas Linas (lot. Linus, m. 79 m. rugsėjo 23 d.) – antrasis Romos katalikų bažnyčios popiežius (apie 67-79 m.).[1][2] Pagal Ireniejų, Jeronimą, Euzebijų, Joną Auksaburnį, Liberijaus katalogus ir Liber Pontificalis, Linas buvo antrasis Romos vyskupas, šventojo Petro įpėdinis ir šventojo Anakleto pirmtakas. Irenejus tapatina jį su Linu, paminėtu Antrajame laiške Timotiejui (2 Tim 4:21), nors tai nėra patvirtinta. Liberijaus katalogai ir Liber Pontificalis nurodo, kad jis buvo popiežiumi 6778 m., valdant Neronui, Jeronimas datuoja 6778 m., o Euzebijus teigia, kad jo buvimas popiežiumi baigėsi antrais Tito valdymo metais (80 m.)

Kiti šaltiniai nesutinka, kad šventasis Linas yra Petro įpėdinis. Tertulianas rašo, kad šventojo Petro įpėdinis buvo Klemensas I. Apaštalų konstitucijos (dar vadinamos Didache) teigia, kad Linas buvo pirmasis Romos vyskupas, į šį rangą įšventintas Pauliaus, po jo buvo Klemensas I, įšventintas apaštalo Petro.

Pagal Liber Pontificalis, Linas buvo italas iš Toskanos, jo tėvo vardas buvo Herkulanas. Didachėje rašoma, kad jo motina buvo Klaudija (moteris tokiu vardu minima 2 Tim 4:21). Liber Pontificalis jam priskiriamas nutarimas, kad moterys bažnyčioje turi būti užsidengusios galvas (plg. 1 Kor 11:5); šis šaltinis taip pat liudija, kad Linas mirė kankinio mirtimi ir yra palaidotas ant Vatikano kalvos šalia Petro. Jo mirties data turėtų būti rugsėjo 23, tą dieną iki šiol švenčiama jo šventė.

Šventojo Petro bazilikoje 1615 m. Torigio rado kapą su raidėmis LINUS, kuris vėliau ir buvo palaikytas Lino kapu. Tačiau Torigio rankraštis nurodo, kad tai tik ilgesnio vardo (pvz., Aquilinus ar Anullinus) paskutinės raidės. Laiškas apie Petro ir Pauliaus kankinystę buvo priskiriamas Linui, bet dabar datuojamas VI a.

Pagal anglo-izraelistų revizionistinę istorijos versiją, Klaudija, čia sutapatinta su Klaudija Rufina iš vienos Marcialio epigramos, iš tiesų yra Lino sesuo, ir jie abu – geležies amžiaus britų vado Karatako vaikai.

Išnašos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šaltiniai ir nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Romos katalikų bažnyčios vadovai
Pirmtakas
Popiežius
Apaštalas Petras
Popiežius
Šventasis Linas

67-76
Įpėdinis
Popiežius
Šventasis Anakletas (Kletas)