Pereiti prie turinio

Grigalius VIII

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
(Nukreipta iš puslapio Popiežius Grigalius VIII)
Grigalius VIII
173-asis Popiežius
Gimimo vardas it. Alberto di Morra
Gimė 1100-1105
Beneventas Italija
Mirė 1187 m. gruodžio 17 d.
Palaidotas (-a) Stebuklų aikštėje, Piza, Italija
Tautybė italas
173-asis Popiežius
Išrinktas 1187 m. spalio 25 d.
Baigė 1187 m. gruodžio 17 d.
Pirmtakas Urbonas III
Įpėdinis Klemensas III
Vikiteka Grigalius VIII

Grigalius VIII (Gregorio VIII, gimimo vardas Alberto di Morra, gimė apie 1105 metus, Benevento mieste – mirė 1187 m. gruodžio 17 d. palaidotas Stebuklų aikštėje, Pizoje) – popiežius nuo 1187 m. spalio 25 d. iki mirties (57 dienas).

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Albertas di Moira gimė apie 1105 metus Benevento mieste didiko šeimoje. Vienuoliu tapo jaunystėje, cistersų ordine Laone arba benediktinu Monte Kasine. Vėliau tapo kanoninės teisės profesoriumi Bolonijoje

1156 m. Popiežius Adrianas IV paskyrė jį Santadriano kardinolu diakonu, 1158 kovo 14 d. San Lorenzo in Lucina bazilikos Romoje kardinolu kunigu. Apie 1160 metus paskirtas Popiežiaus Aleksando III legatu ir išsiųstas kelionėn po Europą mokyti kanoninės teisės. Kelionės metu karūnavo Portugalijos karalių Alfonsą II. 1163 metais popiežiaus siustas pas Frydrichą I Barbarosą su susitaikymo pasiūlymu (Frydrichas I Barbarosa buvo ekskomunikuotas 1160 m.). Taip pat vyko į Angliją tirti Kenterberio arkivyskupo Tomo Beketo žmogžudystės.

1177–1179 tarnavo legatu Italijoje ir 1178 paskirtas Romos Katalikų Bažnyčios kancleriu. Šiose pareigose sudarė Forma Dicendi – oficialių popiežiaus aktų rinkinį, bei unifikavo kitų popiežiaus dokumentų rašimo stilių. Jo garbei toks dokumentų rašymo stilius pavadintas stylus gregorianus. [1]

Popiežystė[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Sekančia dieną po Urbono III mirties Albertas di Moira išrinktas naujuoju popiežiumi, pasirinko Grigalius VIII vardą taip pagerbdamas Grigalijų VII. Įšventintas spalio 25 dieną. Jau anksčiu bendravęs su Frydrichu I Barbarosa pagerino santykius su Šventąją Romos Imperiją.

Sužinojęs apie Jeruzalės kryžiuočių pralaimėjimą Hatino mūšyje Grigalius VIII paskelbė popiežiaus bulę Audita tremendi, kviesdamas surengti Trečiąjį kryžiaus žygį. Prieš pat mirtį keliavo į Pizą norėdamas sutaikyti miestą su Genują, kad abu miestai galėtu paremti kryžiaus žygį savo laivynais. Pakeliui į Pizą buvo sustojąs Lukoje, kur įsakė išmesti antipopiežiaus Viktoro IV kūną iš kapo bažnyčioje.

Mirė 1187 m. gruodžio 17 dieną Pizoje nuo karštinės po 57 popiežystės dienų.

Romos katalikų bažnyčios vadovai
Pirmtakas
Popiežius
Urbonas III
Popiežius
Grigalius VIII

1187-1187
Įpėdinis
Popiežius
Klemensas III

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Philippe Levillain (2002). The Papacy: An Encyclopedia (New York leid.). Routledge. pp. 653.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]