Antarktinis pingvinas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Pygoscelis antarctica
Antarktinis pingvinas (Pygoscelis antarctica)
Antarktinis pingvinas
(Pygoscelis antarctica)
Apsaugos būklė

Nekeliantys susirūpinimo (IUCN 3.1), [1]
Mokslinė klasifikacija
Karalystė: Gyvūnai
( Animalia)
Tipas: Chordiniai
( Chordata)
Klasė: Paukščiai
( Aves)
Būrys: Pingvinai
( Sphenisciformes)
Šeima: Pingvininiai
( Spheniscidae)
Gentis: Antarktiniai pingvinai
( Pygoscelis)
Rūšis: Antarktinis pingvinas
( Pygoscelis antarctica)
Binomas
Pygoscelis antarcticus
Forster, 1781

Antarktinis pingvinas (Pygoscelis antarctica) – pingvininių (Spheniscidae) šeimos paukštis.

Paplitimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Paplitę Antarktidos pusiasalyje ir subantarktinėse salose. Daugiausiai kolonijų yra Pietų Šetlando, Pietų Orknio ir Sandvičio salose. Populiacijoje apie 8 mln suaugusių individų.[1]

Išvaizda[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Vidutinio dydžio pingvinas. Kūno ilgis 72 cm, svoris – 3,5 – 5 kg. Išskirtinis požymis – per smakrą einanti plona juoda linija. Smakras, veidas ir pilvas yra balti. Kakta, viršugalvis, nugara, uodega ir išorinė sparnų pusė – juodos spalvos. Snapas yra juodas. Kojos rožinės, padai juodi. Jauniklių nugara pilka, o pilvas baltas.

Biologija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pati agresyviausia pingvinų rūšis. Gyvena 15 – 20 metų[2] . Lytiškai subręsta 3- 7 metų. Maisto ieškoti plaukia apie 80 km nuo kranto. Paneria į 50 - 100 m gylį[2] . Po vandeniu išbūna trumpiau nei minutę. 95% maisto raciono sudaro krilis, o 5% - kiti vėžiagyviai ir smulkios žuvys [3]

Kovo – spalio mėnesius praleidžia jūroje, maitindamiesi. Į veisimosi vietas grįžta lapkričio mėnesį, kiekvienais metais į tą pačią vietą. Veisiasi didelėse, virš 100 000 porų, kolonijose. Monogamai. Lizdavietės ant stačių šlaitų,[4] kurias pasiekia kabindamiesi snapais ir aštriais nagais.[5] Iš akmenėlių patinas krauna apvalų , 40 cm skersmens ir 15 cm aukščio lizdą.[3] Dėtyje du kiaušiniai. Inkubacija trunka 33 - 35 dienas. Peri abu tėvai, kas 5 – 10 dienų pasikeisdami. Po 20 – 30 dienų jaunikliai būriuojasi „lopšeliuose“. Šildydami vieni kitus laukia grįžtančių tėvų su maistu. Po 7- 9 savaičių jaunkliai apsiplunksnuoja ir išplaukia maitintis į jūrą. Suaugę į jūrą grįžta kovo mėnesį.

Natūralus suaugusių pingvinų priešas yra jūrų leopardas. Sausumoje kiaušiniais ir jaunikliais minta baltieji makščiasnapiai ir Stercorarius antarcticus.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. 1,0 1,1 „Pasaulinės gamtos apsaugos organizacijos raudonasis sąrašas - Pygoscelis antarcticus.2016“. Pasaulinė gamtos apsaugos organizacija. anglų k. 
  2. 2,0 2,1 " Pygoscelis antarcticus ". Encyclopedia Britannica. anglų k. 
  3. 3,0 3,1 "Pygoscelis antarcticus". Animal Diversity Web. anglų k. 
  4. " Pygoscelis antarcticus ". Lloyd Spencer Davis. anglų k. 
  5. Taylor, Barbara. Arktis ir Antarktis. Vilnius: Alma littera, 1998, 29 psl. ISBN 9986-02-498-6.