Nemrut Dagas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Nemrut Dagas
Pasaulio paveldo sąrašas

Dievų skulptūros
Dievų skulptūros
Vieta Turkija
Tipas Kultūrinis
Kriterijus i, iii, iv
Pasaulio paveldo emblema Nuoroda (angl.) (pranc.): 448
Regionas** Europa ir Šiaurės Amerika
Įrašymo istorija
Įrašas 1987  (11-oji sesija)
Nemrut Dagas šalies/regiono žemėlapyje
Vikiteka: Nemrut Dagas
* Pavadinimas, koks nurodytas UNESCO sąraše.
** Regionas pagal UNESCO skirstymą.

Nemrut Dagas (turk. Nemrut Dağ arba Nemrut Dağı, kurd. Çiyayê Nemrûd, arm. նեմրութ) – 2134 m aukščio kalnas pietrytinėje Turkijos dalyje, 50 km į šiaurės rytus nuo Adijamano provincijos centro Adijamano. Kalno viršūnėje yra Komagenos karaliaus Antiocho I Teoso iš Komagenos mauzoliejus, pastatytas 62 m. pr. m. e. Šis archeologijos paminklas 1987 m. įtrauktas į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą.

Karaliaus Antiocho I mauzoliejus buvo papuoštas 8–9 m aukščio akmeninėmis skulptūromis: Antiocho I, liūtų, erelių, bei graikų, armėnų ir persų Dievų atvaizdais: HeraklioVachagno, DzeusoAramazdo arba Ahūra Mazdos, Tichės ir ApolonoMitros.

Anksčiau šios skulptūros buvo tvarkingai pastatytos aplink mauzoliejų. Dabar skulptūrų galvos mėtosi dideliame plote ir daugelio veidai (ypač nosys) yra subjauroti. Manoma, kad tai religijų kaitos pasekmės. Taip pat sugriauta ir visur mėtosi mauzoliejaus bareljefinio frizo akmeninės plytos.

Visos mauzoliejaus liekanos išmėtytos ant 50 m aukščio ir 150 m skersmens pilkapio. Vakarinėje terasos dalyje esančioje plokštėje su liūto atvaizdų yra pavaizduota žvaigždžių, bei Jupiterio ir Marso planetų padėtis 62 m. pr. m. e. liepos 7 d. Spėjama, kad tai mauzoliejaus statybų pradžios data. Rytinė terasos dalis yra geriausiai išsilaikiusi.

Šį kapą 1881 m. surado vokiečių kelių inžinierius Karlas Sesteras (vok. Karl Sester). Nuo tada čia pastoviai vyko archeologiniai tyrinėjimai. 1989 m. Nemrut Dagas ir jo apylinkės paskelbtos nacionaliniu parku.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Koordinatės: 37°58′54″ š. pl. 38°44′28″ r. ilg. / 37.98167°š. pl. 38.74111°r. ilg. / 37.98167; 38.74111