Selimijos mečetė

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Selimijos mečetė
Šalis Turkija
Miestas Edirnė
Atšaka sunitai
Statybinė medžiaga marmuras, granitas
Pastatyta 1575 m.
Stilius osmaniškas

Selimijos mečetė (turk. Selimiye Camii) – osmanų laikotarpio mečetė vakarų Turkijos mieste Edirnėje. Jos statybos darbai vyko 15691575 m., valdant sultonui Selimui II-jam, o statybos darbus atliko žymusis architektas Mimaras Sinanas. Ši mečetė laikoma vienu iš didžiausių islamo meno šedevrų.

Selimijos mečetė yra aštuonkampio plano, 43,25 m aukščio, kaip ir kitos Sinano mečetės ji apsupta puskupoliais, o viršuje – didelis kupolas (31,25 m skersmens). Pastatas suprojektuotas taip, kad mihrabas būtų matomas iš bet kurios mečetės vietos. Šis unikalus mihrabas yra apsidės formos, giliai įlinkęs ir apšviečiamas pro langą sklindančios šviesos. Priešais mečetę yra stačiakampio formos vidinis kiemas, o kampuose keturi 70,89 m aukščio minaretai, turintys po 3 balkonus. Pastatą supa kiulijė – mečetės kompleksas (ligoninė, mokykla, medresė, biblioteka, pirtys ir kt.).

Sultonas Selimas II pradžioje norėjęs pastatyti didelę mečetę Kipre, tačiau dėl ten buvusios nestabilios padėties pasirinko artimesnį miestą Edirnę. Tuo metu Stambule jau buvo gausu didelių mečečių. 1913 m. bulgarų antpuolio metu mečetė buvo atakuota, tačiau ženkliai nenukentėjo. Visgi, iki šių dienų matomas įskilimas kupole. Selimijos mečetė buvo pavaizduota 1982–1995 m. lirų banknotuose. 2011 m. mečetė įtraukta į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą.