Moters seksualumas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
 NoFonti.svg  Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Marija Magdalietė oloje. Jules Joseph Lefebvre paveikslas, 1876 m.

Moters seksualumasmoters elgesio, suvokimo ir saviraiškos visuma, susijusi su lytiniu elgesiu ir seksualumu. Vakarų visuomenėse laikoma, kad moters seksualumas yra labiau išreikštas nei vyro, ji nuo seno daugiau vaizduojama mene, labiau yra erotikos objektas nei vyras.

Moters biologinės ypatybės[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Psichoseksualinės raidos skirtumai pastebimi jau nuo vaikystės. Vaikų žaidimuose mergaitės dažnai vaidina mamas, jos vykdo namų ruošos darbus, prižiūri vaikus (lėles). Prasidėjus lytinei branda, ima ryškėti ir išoriniai skirtumai, kuriuos lemia moteriškieji lytiniai hormonai. Brandos laikotarpis yra ne toks audringas kaip berniukų, jis prasideda 1-2 metais anksčiau (pirmasis požymis – mėnesinės). Formuojasi antriniai lytiniai požymiai – auga gaktos plaukai, apvalėja kūno formos, praplatėja dubuo.

Platesnis dubuo sudaro geresnes sąlygas vystytis embrionui, užtikrina pakankamą gimdos paslankumą, normalų gimdymą. Moters krūtinės ląsta platesnė, o tai užtikrina lengvesnį kvėpavimą nėštumo metu. Moters kaulai yra minkštesni nei vyro – tai užtikrina kūno lankstumą, svarbų nėštumo ir gimdymo metu, taip pat ir nešiojant bei prižiūrint kūdikį. Veido bruožai yra švelnesni nei vyro, oda švelnesnė. Moters figūrai apvalumo suteikia didesnis riebalų sluoksnis ties pilvu, sėdmenimis, šlaunimis – todėl jos atrodo putlios. Pažastyse moterys turi ne tiek daug plaukų kaip vyrai, gaktos plaukai auga smaigaliu į apačią (vadinamasis moters trikampis).

Moters judesiai yra grakštesni, minkštesni, lankstesni nei vyro, jos balsas dėl gerklų yra skambesnis, švelnesnis, melodingesnis. Savo ruožtu, vyrui susijaudinimą kelia prisilietimas prie švelnios moters odos ir putlių apvalumų.

Išsilavinusi, save prižiūrinti, seksuali moteris – hetera

Elgsenos ypatumai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nepaisant to, kad moterų biologinės ypatybės smarkiai nesiskiria, tačiau kiekviena moteris turi individualų charakterį, kurį formuoja socialiniai ir auklėjimo veiksniai. Moteris daugiau dėmesio skiria estetikai, grožiui, gražioms proporcijoms, ji kruopštesnė, labiau pasitiki intuicija. Be to, moteris paprastai yra kantresnė, jautresnė, rūpestingesnė, atsargesnė.

Nors moteris lytiškai subręsta anksčiau nei vyras, tačiau jos lytiniai poreikiai paprastai ima formuotis kiek vėliau nei vyro, pirmasis orgazmas pasiekiamas irgi vėliau[reikalingas šaltinis].

Moters išvaizda, kūno formas pabrėžianti ar apnuoginanti apranga, kvepalai ir kosmetika, žvilgsnis, eisena ir kitos savybės yra svarbus dirgiklis, sukeliantis vyro susijaudinimą. Apatinis trikotažas yra ypač įvairus, leidžiantis pabrėžti moters savitumą, originalumą ir skonį. Didelis dėmesys savo išvaizdai lengvai paaiškina, kodėl prekių rinkoje yra nepalyginamai daugiau aprangos, avalynės ir kosmetikos prekių, skirtų moterims, negu skirtų vyrams.

Moteris ir seksas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Moters lytinis potraukis stipriai priklauso nuo jos dvasinės būsenos, jai labai svarbūs tarpusavio santykiai su vyru ir jo elgesys. Žiūrėti į nuogą nežinomo vyro kūną jai ne tik nėra malonu, bet ir gali kelti šleikštulį. Todėl fizinis suartėjimas su vyru moteriai yra visų pirma tam tikras santykių etapas, o ne vien tik fizinė iškrova – jai svarbu vyro asmenybė, būdas, įpročiai, elgsena, jausmai, švelnumas ir kt. Moters erogeninės zonos (iš kurių jautriausia – varputė) yra įvairesnės nei vyro, jos reaguoja į prisilietimus ne tik lytinių organų srityje, bet ir visame kūne – nuo akių iki pėdų. Moteris rečiau patiria orgazmą, tačiau laikoma, kad jis dažnai yra stipresnis nei vyro ir labiau priklauso nuo ankstesnės patirties[reikalingas šaltinis]. Be to, moters orgazmas gali būti daugkartinis, t. y. daug orgazmų, sekančių vienas po kito tos pačios sueities metu[reikalingas šaltinis].

Moters lytinis susijaudinimas yra lėtesnis nei vyro, jai ypač svarbi meilės žaismo dalis – kaip parengiamoji stadija prieš sueitį, sąlygojanti pakankamą susijaudinimą, atsipalaidavimą ir makšties sudrėkimą, užtikrinantį malonią sueitį. Be to, moteriai taip pat yra svarbesnės ir baigiamosios glamonės, kadangi lytinis jaudrumas pas moterį lėčiau atslūgsta nei pas vyrą. Priešingai nei vyras, moteris gali mylėtis be didelės pertraukos nuo paskutinės sueities, todėl sekso poreikis nėra taip reguliariai išreikštas kaip vyro (žr. reguliarus seksas).