Šis straipsnis yra tapęs savaitės straipsniu.

Kontracepcija

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
 NoFonti.svg  Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.

Kontracepcija (lot. contra – prieš + conceptio – pastojimas) – tai priemonių, kuriomis siekiama užkirsti kelią nėštumui arba sumažinti jo tikimybę, visuma. Taigi, kontracepcija yra priemonės nuo pastojimo, todėl prie kontracepcijos nėra priskiriama abortas bei nėštumo nutraukimo tabletės (angl. day - after - pill). Papildomas kontracepcijos (bet ne visų jos priemonių, o kai kurių) privalumas – ji apsaugo nuo lytiniu keliu plintančių ligų.

Kontracepcija ir šeimos planavimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kartais kontracepcija ir šeimos planavimas yra vartojami kaip sinonimai, tačiau tai nėra tas pats. Esminis skirtumas tarp jų yra tas, kad šeimos planavimas, kaip ir pavadinimas sako, yra taikomas šeimos gyvenime (arba kai pora yra pastoviuose santykiuose), ir apima iš anksto suplanuotą veiksmų visumą siekiant ne tik atidėti nėštumą, tačiau ir pastoti, tuo tarpu kontracepcijos objektas yra tik nėštumo išvengimas, nepriklausomai nuo to ar pora yra pastoviuose santykiuose, ar atsitiktiniuose.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kontracepcija daugelyje šalių buvo ir yra labai skirtingai ir kontroversiškai vertinama, priklausomai nuo kultūrinių vertybių ir religinių pažiūrų.

Nuo seniausių laikų žmonės taikė įvairius būdus nėštumui išvengti. Jau antikos laikais žinota apie kalendorinį metodą, senovės kinai, pastebėję, kad nuo spermos, išsiliejusios pakartotos sueities metu, pastoja mažai moterų, todėl pirmą kartą spermą išliedavo kitur – ant moters pilvo, krūtų, į burną ir pan. Jau Viduramžiais naudotos priemonės, kurias dabar vadiname prezervatyvais, tik vietoje gumos, kurios tuo metu nebuvo, naudotos kitos medžiagos.

Istorijos eigoje labiausiai buvo paplitę nutrauktosios sueities, laktacinės amenorėjos, moters vaisingųjų dienų nustatymo būdai (nors pastarasieji labiau paplito tik XX a. pirmojoje pusėje, kai imta atidžiai nagrinėti moters ciklo trukmę), tačiau XX amžiuje itin išplito prezervatyvai ir cheminės kontracepcijos būdai. Manoma, kad būtent dėl jų paplitimo XX a. antrojoje pusėje labai sumažėjo gimstamumas daugelyje išsivysčiusių pasaulio šalių, nors dėl kontracepcijos prieinamumo šiek tiek ėmė gausėti paauglių nėštumo atvejų.

Kontracepcijos būdai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kontracepcijos būdai yra šie:

Natūralūs[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Natūralūs būdai yra šie:

Intervenciniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Intervenciniai būdai:

Kontracepcijos patikimumas dažnai yra nusakomas Perlo indeksu, kuris nurodo metodo nesėkmių dažnį (kaip dažnai pastojama), tačiau jos įvertinimas yra sudėtingas dalykas, kadangi nors Perlo indeksas yra labai populiarus, bet jis turi gana nemažai trūkumų (žr. 2004 m. Dž. Traselo straipsnį apie kontracepcijos efektyvumą). Taip pat akcentuojamas kontraceptikų saugumo klausimas: hormoninės kontracepcijos žala moters organizmui, abortų, sterilizacijos pasekmės ir kita.


Wikimedia alt gold.svg Šis straipsnis yra tapęs savaitės straipsniu.


Commons-logo.svg