Korubai

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Korubai
Gyventojų skaičius ~150-500
Populiacija šalyse Brazilijos vėliava Brazilija
Kalba (-os) korubų
Religijos vietiniai tikėjimai
Giminingos etninės grupės matisai, majorunai

Korubai (Korubo, Corubo, savivardis – Dslala) – indėnų gentis gyvenanti Amazonijos džiunglėse, Brazilijoje, Žavari slėnyje ir jo apylinkėse. Tiksli populiacija nėra žinoma (150–500). Kalba korubų kalba, kuri, kaip manoma, priklauso pano kalbų grupei.

Korubai yra viena iš vėliausiai kontaktus su išoriniu pasauliu užmezgusių tautų. FUNAI, indėnus tyrinėjanti ir ginanti Brazilijos asociacija su korubais kontaktus užmezgė 1996 m., nors pavieniai susidūrimai su jais įvykę ir anksčiau. Dar 1928 m. jie buvo nufotografuoti iš plaukiančios valties, aprašyti leidinyje Polvos Indígenas no Brasil, Javari, Volume 5. Korubai brazilų vadinami caceteiros dėl įpročio gintis kuokomis. Nuo šių indėnų nukentėjo regione dirbę medkirčiai, iškasenų ieškotojai, taip pat ir FUNAI nariai. Vėliau kontaktai su korubų gentimi pagerėjo, jie buvo filmuojami Discovery Channel laidai, aprašyti National Geographic ir Smithsonian Magazine straipsniuose. Tačiau tik dalis korubų genties yra kontakte su šiuolaikine civilizacija, kur kas didesnė dalis tebegyvena izoliuotai. Dažnai įsivelia į konfliktus gindami savo žemes nuo miškų kirtimo ar mineralų gavybos, FUNAI organizavo ginklų tiekimą „kontakte esantiems“ korubams. Toks jų poelgis vertintas kontroversiškai.

Apie korubų gyvenimo būdą žinoma mažai. Kaip ginklus dažniausiai naudoja kuokas ir užnuodytas strėles, gyvena bendruomeniniuose būstuose malokose. Verčiasi žvejyba, medžiokle (pekariai, koatos, paukščiai), renka vaisius, augina manijoką, kukurūzus. Tikėjimas animistinis, tiki Didžiąja Dvasia.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]