Nutrauktoji sueitis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Nutrauktoji sueitis (arba nutrauktas lytinis aktas, lot. coitus interruptus) – tai kontracepcijos būdas, kuomet sueities metu vyras, pajutęs neišvengiamai artėjančią ejakuliaciją, ištraukia varpąmakšties, šitaip neleisdamas sėklai patekti į moters lytinius takus, ir ejakuliuojama ne moters lytiniuose organuose, o išorėje, tad vyro orgazmas įvyksta tuomet, kai varpa nėra makštyje.

Tai nuo seno taikomas kontracepcijos metodas, jis yra gana paprastas ir plačiai naudojamas, be to, pats pigiausias. Manoma, kad pagrindinis metodo trūkumas yra tai, jog dar prieš ejakuliuojant (užtenka vien tik erekcijos ir lytinio susijaudinimo) iš varpos išsiskiria skystis, kurį gamina Kuperio liaukos ir kuriame gali būti spermatozoidų (nors šis faktas pastaraisiais metais yra ginčijamas), todėl penetracijos metu šis skystis gali pasiekti gimdą, šitaip sukeldamas pastojimo galimybę (palyginimui: spermatozoidų kiekis ejakuliate yra apie 500 mln., o prejakuliate – apie 30 tūkst.). Kita priežastis yra ta, kad vyrui pasiekti orgazmą yra lengviausia tuomet, kai varpa yra makštyje, todėl taikant šį metodą gali kilti psichologinių kliūčių. Metodo privalumas – nereikia jokių ypatingų priemonių, galima naudotis kada nori ir kiek nori; tai yra žymiai patikimiau nei be jokios kontracepcijos.

Metodo patikimumas siekia apie 80 proc.: Perlo indeksas yra nuo 4 proc. (taikant taisyklingai) iki 19 proc.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Metodas žinomas nuo seniausių laikų, minimas dar Biblijoje (Onano atvejis, kai jis suviliojo savo brolio žmoną [1]).

XVIII a. pradžioje Prancūzijos karaliaus dvaro rūmų damos mėgaudavosi kūno malonumais gimdydavo ne daugiau kaip du vaikus. Jos pasitikėdavo būtent nutrauktosios sueities metodu. Provincijos parapijų dokumentai rodo, kad XVIII a. pabaigoje ši mada jau buvo išplitusi ir tarp valstiečių, o XIX a. pabaigoje Prancūzijoje gimstamumo rodiklis buvo nukritęs iki 3 vaikų vienai moteriai – be šiuolaikinių kontracepcijos priemonių. [2]

Išnašos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. http://biblija.lt/index.aspx?cmp=reading&doc=BiblijaRKK1998_Pr_38
  2. National Geographic Lietuva. 2011 m. sausis, 36 p.