Gimdos spiralė

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
kupferhaltiges Intrauterinpessar

Gimdos spiralė – mažas plastmasinis T-formos gaminys, kontracepcijos priemonė. Spiralė yra įstatoma į gimdą (įstato gydytojas) ir trukdo spermatozoidams pasiekti kiaušinėlį, o apvaisintam kiaušinėliui įsitvirtinti gimdoje (dėl vario poveikio). Spiralės siūlas kyšo iš gimdos maždaug 2 cm – taip moteris bet kada gali pasitikrinti, ar spiralė nėra išslydusi iš gimdos. Dažniausiai įstatoma mėnesinių metu arba iškart po jų, kadangi tuomet gimdos kaklelis yra minkštas ir elastingas. Nuskausminimas taikomas retai. Moteris spiralę gali nešioti nuo 2 iki 10 metų, priklausomai nuo spiralės rūšies. Vienos rūšies spiralės padengtos variu ir gali išbūti gimdoje iki 10 metų, kitos papildomai išskiria nedidelius hormono (progesterono) kiekius ir šitaip padidina jų efektyvumą. Pastarosios turi būti pašalintos po vienerių metų.

Ne kiekvienos moters organizmas priima spiralę. Jei moteris sirgo tokiomis infekcinėmis ligomis kaip gonorėja, chlamidiozė ir kt., gali būti, kad ji negalės naudotis šia apsaugos priemone; gimdos spiralės negalima įtvirtinti esant gimdos susirgimams, gausioms ir skausmingoms mėnesinėms, taip pat – jeigu anksčiau yra buvę dubens organų uždegimas arba negimdinis nėštumas. Be to, galimi moters ciklo sutrikimai keletą mėnesių po spiralės įtvirtinimo. Gimdos spiralės geriausiai tinka moterims, turinčioms ilgalaikius lytinius santykius su vienu partneriu. Ši kontracepcija yra patogi tuo, kad sekso metu nereikia atlikti jokiu ypatingų procedūrų ar nutraukti sueities. Tačiau gimdos spiralė neapsaugo nuo lytiniu keliu plintančių ligų.

Spiralės priklauso labai patikimų kontraceptikų grupei: pvz., varinės spiralės efektyvumas siekia apie 97-98 proc, o hormoninių spiralių efektyvumas maždaug toks pats, kaip ir priešnėštuminių tablečių (apie 99 proc.).

Spiralei atsirasti pasitarnavo arabų klajoklių patirtis, kurie žinojo, kad įkišus į kupranugarės gimdą akmenuką, ši nepastoja. Anksčiau spiralę buvo galima naudoti tik gimdžiusioms moterims, kadangi spiralės dydis neleido jos įtvirtinti gimdoje pro siaurą gimdos kaklelį, tačiau dabar jau yra ir pakankamai mažų spiralių, kurias įmanoma įtvirtinti ir pro negimdžiusios moters gimdos kaklelį.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]