Euridikė

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Graikų mitologija
Apollo Artemis Brygos Louvre G151.jpg
Graikų dievai
Pirmapradžiai dievai
Olimpo dievai | Titanai
Mūzos | Nimfos


Mitinės būtybės
Pusdieviai | Trojos karas
Odisėja | Argonautika

Graikų mitologijoje Euridikės vardu buvo 8 personažai.

  1. Trakijos dainiaus Orfėjo žmona. Kai moteris šoko miške su draugėmis driadėmis, jai įgėlė gyvatė. Euridikė mirė; norėdamas susigrąžinti žmoną, Orfėjas nužengė į Hado karalystę. Savo muzika jis prisijaukino Cerberį bei suminkštino Hado ir Persefonės širdis. Jie leido Orfėjui išsivesti mylimąją iš mirusiųjų šalies su sąlyga, kad jis neatsigręš atgal į Euridikę, einančią už jo. Orfėjas nesugebėjo įvykdyti šios sąlygos ir prarado Euridikę. Jie susitiko tik po Orfėjo mirties.
  2. Adrasto duktė, Ilo žmona, Trojos karaliaus Laomedonto motina.
  3. Viena iš penkiasdešimties Danajo dukterų.
  4. Lakedemono ir Spartos, legendinių Spartos įkūrėjų duktė, Argo karaliaus Akrisijo žmona, Danajo motina, Persėjo senelė. Ji dažnai painiojama su Orfėjaus Euridike.
  5. Nemėjos karaliaus Likurgo žmona.
  6. Tėbų karaliaus Kreonto žmona. Ji trumpam pasirodo Sofoklio Antigonėje, kad nusižudytų sužinojusi apie jos sūnaus Hemono ir jo sužadėtinės Antigonės savižudybes. Ji įsmeigė peilį sau į širdį ir prakeikė Kreontą.
  7. Pelopo duktė, ištekėjusi už Elektriono, Mikėnų karaliaus ir Persėjo sūnaus. Jai gimė Alkmenė, Heraklio motina. Kitose mito versijose jos vieta atiteko Anakso, Elektriono dukterėčiai.
  8. Nestoro žmona irgi buvo Euridikė.