Pereiti prie turinio

Pegasas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Pegasas ant Poznanės operos pastato

Pegasas graikų mitologijoje – sparnuotas arklys. Poseidonas, kaip dievas-arklys, yra jo tėvas, o gorgonė Medūza – jo motina.

Pegaso ir jo brolio Chrisaoro gimimas buvo neįprastas. Persėjui nukirtus Medūzos galvą, iš jos kaklo iššoko Pegasas, sparnuotas žirgas, ir jo brolis milžinas Chrisaoras. Poseidonas Atėnės šventykloje išprievartavo Medūzą, kažkada buvusią gražią merginą, tad manoma, kad iš to ir gimė Pegasas. Abiejų brolių gimimas yra panašus į Atėnės, kuri iššoko iš Dzeuso galvos, Hefaistui ją praskėlus. Pagal kitą versiją, jie gimė iš Medūzos kraujo, nulašėjusio žemėn; tokiu atveju Poseidonas nebūtų jų tėvas.

  • Persėjas įmetė Medūzos galvą į stebuklingą krepšį ir išvyko namo raitas ant Pegaso.
  • Minerva (Atėnė) pagavo ir prisijaukino Pegasą, vėliau padovanojo mūzoms.
  • Pegasas padėjo Belerofonui, kai šis kovojo prieš Chimerą ir amazones. Poliido (Polyidus) patartas, Belerofonas Pegasą rado geriantį iš Pieriano šaltinio ir jį prisijaukino. Pasak kitų šaltinių, Atėnė arba Poseidonas atnešė jį Belerofonui.
  • Po Belerofono mirties Pegasas sugrįžo į Olimpo kalną padėti dievams.
  • Vėliau Pegasas turėjo žmoną Euipę (arba Okirhoją), su kuria susilaukė Kelerio. Visa Pegaso šeima buvo sparnuoti arkliai.
  • Galiausiai Pegasas buvo paverstas žvaigždynu (žr. Pegaso žvaigždyną), bet viena jo plunksna nukrito į žemę netoli Tarso miesto (nuo to ir kilo pav.).

Labiausia tikėtina vardo etimologija yra Luviano (Luwian) pasiūlyta versija pihassas reiškia „žaibuojantis“ arba pihassasas „žaibo dievas“. Hesiodo kūryboje Pegasas siejamas su pradine paskirtimi atnešti Dzeusui žaibus.