Jasonas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Graikų mitologija
Apollo Artemis Brygos Louvre G151.jpg
Graikų dievai
Pirmapradžiai dievai
Olimpo dievai | Titanai
Mūzos | Nimfos


Mitinės būtybės
Pusdieviai | Trojos karas
Odisėja | Argonautika

Jasonas graikų mitologijoje – didvyris, vadovavęs argonautams. Jis buvo Eolo proanūkis, Aisono Jolko karaliaus ir Polimedės (variantai: Alkimedės, Amfinomės) sūnus. Dalyvavo Kalidono šerno medžioklėje.

Argonautų kelionė[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kelionės pradžia[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pelijas troško valdžios ir visiško Tesalijos valdymo, todėl išsiuntė Jasoną atlikti neįveikiamos užduoties – pargabenti aukso vilną.

Jasonas subūrė grupę didvyrių, kurie keliaus su juo kartu Argo laivu. Kartu su Jasonu keliavo Boreidai, Heraklis, Filoktetas, Pelėjas, Telamonas, Orfėjas, Kastoras ir Polideukas, Atalanta ir Eufemas.

Lemno sala[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Argonautai sustojo Lemno saloje, kur juos svetingai priėmė Lemno moterys, gyvenusios be vyrų, nes nubaustos dievų iš pykčio savuosius išžudė. Lemno moterų karalienė – Hipsipilė. Argonautai su šiomis moterimis turėjo daugybę meilės nuotykių. Karalienei nuo Jasono gimė dvyniai, vaikų susilaukė ir kiti argonautai. Tokiu būdu buvo atstatyta vyrų populiacija ir lyčių pusiausvyra Lemno saloje. Heraklis neturėjo meilės nuotykių ir laikėsi nuomonės, kad reikia keliauti toliau. Argonautai nusprendė, kad svečiuodamiesi Lemno saloje sugaišo daug laiko, todėl iškeliavo toliau.

Misia[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kai argonautai pasiekė Misia, buvo išsiųsta grupė vyrų ieškoti vandens ir maisto. Tarp jų buvo Heraklis ir jo tarnas Hilas. Šaltinių nimfos įtraukė Hilą į šaltinį. Kai Heraklis pasigedo draugo, išėjo jo ieškoti, o argonautai išvyko jų nesulaukę.

Finėjas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Argonautai suvaidino lemiamą vaidmenį gelbėdami Finėją nuo harpijų. Jie nuvijo harpijas, bet jų neužmušė, kadangi vaivorykštės deivė Iridė, harpijų sesuo, pažadėjo, kad jos daugiau netrukdys Finėjui. Atsidėkodamas Finėjas pasakė argonautams, kaip išvengti Simplegadžių, besidaužančių salų.


Simplegedės[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Vienintelis kelias pasiekti Kolchidę buvo praplaukti tarp Simplegdžių, milžiniškų uolų, kurios sutraiškydavo viską, kas mėgindavo pro jas praplaukti. Finėjas patarė argonautams paleisti pirmiau balandį praskristi tarp uolų. Jei balandis praskris, jiems reikia iš visų jėgų irkluoti ir kuo greičiau praplaukti tarp uolų. Argas buvo pirmasis laivas, praplaukęs tarp Simplegedžių.

Kolchidė ir Medėja[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Jasono vadovaujami argonautai atvyko į Kolchidę. Jasoną sergėję dievai sužadino Medėjos meilę Jasonui, todėl ji padėjo Jasonui įveikti išbandymus, kuriuos jam skyrė karalius Ajetas. Medėja padėjo Jasonui pagrobti aukso vilną, stebuklingomis žolelėmis užmigdydama drakoną, kuris vilną saugojo. Pagal senesnį variantą, Jasonas užmušė drakoną ir kartu su Medėja pabėgo iš Kolchidės. Medėja nužudė jaunesnįjį brolį Apsirtą, kad sulaikytų bėglius persekiojusį Ajetą. Ji žinojo, kad Ajetas nutrauks persekiojimą, kadangi jam reiks surinkti sūnaus kūno dalis ir palaidotų. Kitame variante Apsirtas nebėgo kartu su Medėja, o vadovavo kolchidiečiams, kurie vijosi bėglius. Medėja įviliojo brolį į spąstus, ir jį nužudė Jasonas. Kai argonautai pasiekė fajakų salą, Ajeto siųsti kolchidiečiai pareikalavo išduoti Medėją. Fajakų valdovas Alkinojas atsakė, kad išduos Medėją, jei ši dar nebus tapusi Jasono žmona. Alkinojo žmona perspėjo Jasoną ir Medėją, todėl šie skubiai susituokė.

Sugrįžimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Keliaujant į Jolką Medėja išpranašavo Eufemui, kad vieną dieną jis (jo palikuonis) valdys Libiją. Pranašystė išsipildė – Eufemo palikuonis Batas tapo Libijos valdovu. Dievas Dzeusas, keršydamas Medėjai už brolio nužudymą, pasiuntė audras, kurios nukreipė laivą nuo kurso. Argas pasakė jiems, kad reikia apsivalyti, ir kad tai jie galintys padaryti pas Kirkę. Apsivalę argonautai tęsė kelionę namo.

Sirenos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Chironas pasakė Jasonui, kad be Orfėjo pagalbos jie niekaip neparplauks namo, kadangi neįveiks sirenų kliūties. Sirenos savo dainomis vilioja jūreivius ir šie apakinti nuostabios muzikos sudaužo savo laivus į uolas. Kai tik Orfėjas išgirdo sirenų balsus, pasiėmė lyrą ir ėmė groti. Jo giesmės gražumas nustelbė sirenų balsus.

Talas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Argonautai prisiartino prie Kretos. Čia varinis milžinas Talas, saugojęs salą, mėtė akmens luitus į Argą ir neleido prisiartinti prie salos. Talą sunaikino Medėja, apsvaiginusi narkotiniais augalais. Milžinas užkliudė aštrų akmenį ir nukraujavo. Tuo tarpu Apolodoras rašo, kad Medėja apgavo Talą sakydama, kad ištraukęs bronzinę vinį jis taps nemirtingas. O Apolonijaus Rodiečio epe „Argonautika“ Medėja užhipnotizuoja milžiną iš Argo, ir vinį jis išsitraukia ištiktas pamišimo. Pasak kitos istorijos, Talą užmušė Filokteto tėvas argonautas Pojantas, šovęs į Talą Heraklio lanku, pataikęs į kulkšnį ir mirtinai sužeidęs. Po Talo mirties Argas galėjo saugiai priplaukti prie Kretos kranto.

Jolkas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kai argonautai su aukso vilna grįžo į Jolką, Medėja padėjo Jasonui atkeršyti valdžią užėmusiam Pelijui, kuris buvo nužudęs Jasono tėvus. Medėja klasta nužudė Peliją, įtikinusi jo dukteris, kad seną tėvo kūną galima atjauninti. Ji pasakiusi, kad joms reikia sukapoti Pelijo kūną į gabalus, vėliau išvirti puode, o tada Medėja stebuklingomis žolelėmis grąžinsianti jam jaunystę.

Tremtis[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Po to Jasonas ir Medėja buvo ištremti į Korintą, kur Medėja pagimdė du sūnus – Mermerą ir Feretą. Kai Jasonas nusprendė vesti Korinto valdovo Kreonto dukterį Glaukę, Medėja prakeikė ją išdavusį Jasoną ir nutarė atkeršyti. Ji nusiuntė Jasono sužadėtinei nuodais išmirkytą apdarą, kurį apsivilkusi Glaukė sudegė gyva kartu su tėvu (arba Jasonu), mėginusiu ją gelbėti. Vėliau ji užmušė abu savo vaikus ir pabėgo kovos vežimu, pakinkytu sparnuotais arkliais (arba drakonais).

Literatūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • Apolonijas Rodietis. Argonautika. Iš sen.graikų k. vertė Audronė Kudulytė-Kairienė. Vilnius, Mintis, 2012.


Commons-logo.svg

Vikiteka