Sparta

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Sparta
gr. Σπάρτα
ModernSparta.jpg

Sparta
37°04′00″ š. pl. 22°26′00″ r. ilg. / 37.06667°š. pl. 22.43333°r. ilg. / 37.06667; 22.43333 (Sparta)Koordinatės: 37°04′00″ š. pl. 22°26′00″ r. ilg. / 37.06667°š. pl. 22.43333°r. ilg. / 37.06667; 22.43333 (Sparta)
Laiko juosta: (UTC+2)
------ vasaros: (UTC+3)
Valstybė: Graikijos vėliava Graikija
Periferija (regionas): Peloponeso periferija
Nomas: Lakonijos nomas
Gyventojų (2001): 18 184
Commons-logo.svg Vikiteka: SpartaVikiteka
Kirčiavimas: Spárta

Sparta – miestas pietinėje Graikijoje, Peloponeso pusiasalyje. Lakonijos nomo centras. Spartos miestas driekiasi centrinėje Lakonikos dalyje, dešiniajame Euroto upės krante. Yra archeologijos muziejus.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Graikijasen-orn.png
Senovės Graikijos istorija
Priešistorinė Graikija
Egėjo civilizacija
Kikladų kultūra · Mino civilizacija ·
Mikėnų kultūra
Graikijos tamsieji amžiai
Archajinis laikotarpis
(regionai, poliai, kolonijos)
Klasikinis laikotarpis
Persų karai » Delo lyga » Peloponeso lyga » Tėbų hegemonija » Korinto lyga
Makedonijos imperija
Helenizmas
Antipatridai · Antigonidai · Epyras ·
Achajos lyga · Etolijos lyga
Romos imperija
Achaja · Makedonija · Epyras ·
Kreta ir Kirenaika
Graikijos istorija
Spartos griuvėsiai

Sparta buvo vienas svarbiausių antikinės Graikijos miestų, pats galingiausias Peloponeso Polis, kuriam priklausė Lakonika ir Mesenija. Miestą apie 1000 m. pr. m. e. įkūrė dorėnai.

Spartietiška dvasia[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Spartoje vergų (helotų) buvo daug daugiau nei tikrų spartiečių – karių, todėl jie turėjo būti visada pasiruošę jų sukilimams. Juos kovos menų mokydavo nuo septynerių (dar sakoma, kad nuo trejų) metų. Gyvendavo kareivinėse. Visus metus vilkėdavo tik ploną apsiaustą, miegodavo ant šiurkščių nendrių. Berniukams buvo skirta fizinių pratimų, skirtų lavinti kūną, pvz., bėgioti per šakas, žarijas. Be to, juos skaudžiai plakdavo rykštėmis, kad priprastų prie skausmo. Kad galėtų bet kokiomis sąlygomis prasimaitinti, paaugliai vagiliavo. Nutvėrus vagiant nubausdavo ne už vagystę, bet už tai, kad buvo sugauti. Taip ruošti kariai buvo puikūs ir įgudę.

Mergaitėms taip pat buvo skiriama daug dėmesio. Jos buvo taip auklėjamos, kad galėtų gimdyti stiprius, sveikus vaikus. Jei vaikas gimdavo silpnas ar ligotas, kūdikį numesdavo nuo skardžio.

Įžymiausias spartiečių mūšis[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Geriausias Spartos karių karingumo įrodymas, tai Termopilų (ugninių vartų) mūšis, kuriame prieš maždaug 120 000 persų surinktų iš visos Persijos imperijos stojo maždaug 300 spartiečių. Visa spartiečių gudrybė buvo patogi padėtis, kuri leido tik mažiems persų kiekiams stoti prieš spartiečius ir, žinoma, fizinis pasirengimas. Spartiečių karalius Leonidas, žinodamas, kad eina į mirtį, vis tiek stojo į mūšį, kurį, deja, pralaimėjo, tačiau spartiečiai prasilaikė dvi dienas ir gal būtų laimėję, jei ne tai, kad persų armija juos apsupo, tik tada spartiečiai puolė.[reikalingas šaltinis] Tačiau visą savo gyvenimą Spartos berniukai buvo mokomi, kad žūti mūšyje arba Spartos tarnyboje yra didžiausia garbė. Mitas teigia, jog išeinantiems į karą Spartos vyrams moterys sakydavo:„Grįžk su skydu ar ant jo“.

Sportas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Futbolas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Vikižodynas
WiktionaryLt.svg
Laisvajame žodyne yra terminas Sparta