Drambliai

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigacija, paiešką
Elephantidae
Afrikinis dramblys (Loxodonta africana)
Afrikinių dramblių (Loxodonta africana) kaimenė
Tanzanijos Serengečio nacionaliniame parke
Mokslinė klasifikacija
Karalystė: Gyvūnai
(Wikispecies-logo.svg Animalia)
Tipas: Chordiniai
(Wikispecies-logo.svg Chordata)
Potipis: Stuburiniai
(Wikispecies-logo.svg Vertebrata)
Antklasis: Amniotai
(Wikispecies-logo.svg Amniota)
Klasė: Žinduoliai
(Wikispecies-logo.svg Mammalia)
Būrys: Straubliniai
(Wikispecies-logo.svg Proboscidea)
Šeima: Drambliai
(Wikispecies-logo.svg Elephantidae)

Drambliai (lot. Elephantidae) – žinduolių šeima, vienintelė išlikusi straublinių (Proboscidea) būryje.

Azijinio dramblio (1) ir Afrikinio dramblio (2) galvų formų palyginimas
Iki dabar išlikusių dramblių šeimos genčių natūralaus išplitimo arealai - buvęs XX a. pradžioje (šviesi ir tamsi spalva) ir esamas XXI a. pradžioje (tamsi spalva). Žalia spalva pažymėta Afrikinių dramblių genties rūšys, ruda spalva - Azijinių dramblių rūšis
Mamutų genties Mammuthus primigenius rūšis, gyvenusi dideliam Šiaurės pusrutulio areale, įskaitant ir Lietuvą

Tai yra stambiausi dabartiniai sausumos žinduoliai (aukštis iki 4 m, masė iki 7,5 t). Būdingiausias jų bruožas – ilgas straublys, susidaręs suaugus nosiai su raumeninga viršutine lūpa. Juo laužo šakas, pakelia smulkius daiktus, deda į burną maistą, siurbia ir šlakstosi vandeniu, užuodžia kvapus. Kojos stulpiškos, penkiapirštės, su mažomis kanopėlėmis, o paduose yra stangrus jungiamasis audinys, todėl vaikšto labai tyliai. Oda stora, beveik be plaukų. Dantų (turi 26 dantis) sistema labai pakitusi. Viršutiniame žande turi porą labai stambių durklų, kurie be šaknų, nuolat auga ir beveik neturi emalio. Tai labai pakitusi antroji pastoviųjų kandžių pora, kuri išauga vietoj anksti iškrintančių pieninių. Iltinių dantų drambliai visai neturi. Skruostiniai dantys gerai pritaikyti pertrinti šiurkštų augalinį maistą. Skruostiniai dantys niekad neišauga visi kartu: susidėvėjus priekiniam, jį išstumia prasikalantis ir kartu slenkantis į priekį sekantis dantis. Paskutinis krūminis dantis prasikala po 30 metų, o sudilęs jis iškrinta drambliui sulaukus maždaug 65 metų. Tai – apytikrė dramblių gyvenimo trukmė.

Gerai išsivysčiusios smegenys. Tik gimęs jauniklis sveria apie 100 kg. Patelė krūtinės srityje turi porą spenių. Seniausieji straubliniai žinomi jau iš Afrikos eoceno periodo.

Gentys, rūšys, porūšiai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Ledynmečiu visame Šiaurės pusrutulyje iki pat tundros buvo paplitęs ilgais plaukais apaugęs mamutas (Mammuthus primigenius), gyvenęs ir Lietuvoje. Jis buvo panašaus dydžio kaip ir afrikinis dramblys (Loxodonta africana) - patinų aukštis iki pečių buvo tarp 2,7-3,4 m ir svėrė iki 6 tonų. Patelės iki pečių vidutiniškai buvo 2,6–2,9 m aukščio ir svėrė iki 4 tonų. Naujagimiai sverdavo apie 90 kilogramų.

Dabar aptinkamos 3 dramblių rūšys, paplitusios Pietryčių Azijoje ir į pietus nuo Sacharos, Afrikoje.

Žemiau, dramblių (Elephantidae) šeimos rūšių klasifikacija, išvardinant išlikusias ir išnykusias gentis, rūšis bei jų porūšius.

Elephantidae - Dramblių šeima. 9 gentys - 2 išlikę, 7 išnykę.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • Mačionis A., Stuburinių zoologija. Vilnius: Mokslas. 1989. 201-211 psl. ISBN 5-420-00277-9


Commons-logo.svg

Vikiteka