Balkanai

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Politinis žemėlapis 2005 m. – Balkanų šalys pažymėtos žaliai

Balkanai arba Balkanų pusiasalis – pusiasalis Europos pietuose, rytinėje dalyje. Plotas apie 666,7 tūkst. km², gyventojų apie 60 mln. Pusiasalio teritorijoje yra Albanija, Bosnija ir Hercegovina, Bulgarija, Turkija (Trakija), Kroatija, Kosovas, Šiaurės Makedonija, Valakija, Serbija, Juodkalnija bei Slovėnija. Pusiasalį vakaruose skalauja Adrijos jūra, pietvakariuose Jonijos jūra, o rytuose – Juodoji jūra. Su pagrindine Europos žemyno dalimi ribojasi plačia juosta, šiaurine riba laikomos Dunojaus ir Savos upės. Graikija dažniausiai Balkanams nepriskiriama, kadangi ji priklauso Viduržemio jūros valstybėms.

Žodis Balkanai yra turkiškos kilmės ir reiškia 'kalnas'. Paviršius labai įvairus, išraižytas giliais slėniais, įvairiomis kryptimis besidriekiančiais kalnais ir nedidelėmis, bet gausiomis lygumomis, iš kurių plačiausios yra rytų Trakijoje, rytų Rumelijoje ir Dunojaus žemupyje. Kalnai skiriami į 3 grupes: dinarų sistema, Makedonijos-Trakijos sistema ir Balkanų kalnai. Šiaurėje Balkanai ribojasi su Julijaus Alpėmis ir Karpatais. Per Balkanus teka Dunojus, Sava, Vardaras, Marica. Didžioji Morava. Yra dideli Skadaro (Škoderio), Ochrido, Prespos ežerai.

Klimatas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Balkanuose klimatas yra žemyninis, su šiltomis vasaromis ir šaltomis ir su sniegu žiemomis. Pietinėje pusiasalio dalyje bei Adrijos jūros ir Egėjo jūros priekrantėse vyrauja Viduržemio jūros klimatas. Juodosios jūros priekrantėje vyrauja jūrinis klimatas ir drėgnas subtropinis klimatas. Daugiausia kritulių iškrenta vakariniuose Dinarų kalnų šlaituose, aplink Kotoro įlanką - iki 5000 mm per metus.

Tautos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Balkanų pusiasalis pasižymi didele etnine įvairove, dėl to jame nuolat vyksta svarbūs socialiniai ir politiniai procesai, susiję su tautų sambūviu. Vyrauja pietų slavai (bulgarai, serbai, bosniai, kroatai, slovėnai, makedonai, juodkalniečiai) ir romaniškos rumunų ir moldovų tautos. Šnekama bulgarų, makedonų ir slovėnų kalbomis. Serbų, kroatų, bosnių ir juodkalniečių kalbos – labai panašios, ir anksčiau buvo įvardijamos kaip viena serbų-kroatų kalba. Rumunų ir moldovų kalbos faktiškai yra ta pati dėl politinių priežasčių skilusi rumunų kalba, nors moldovai anksčiau ir naudojo kirilicą, ne rumunų naudojamą lotynišką raštą. Dėl tautų įvairovės yra net susiformavęs terminas – balkanizacija, reiškiantis tautų susiskirstymą į mažesnes, jų fragmentaciją.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Balkanų istorija
Balkanų priešistorė
Egėjo civilizacija
Senovės Graikija
Romos imperija
Bizantijos imperija
Pirmoji Bulgarijos imperija
Bizantijos imperija
Balkanai XI-XVI a
Osmanų imperija
Osmanų imperijos byrėjimas
Balkanų karai > Pirmasis pasaulinis karas
Balkanai tarpukariu
Antrasis pasaulinis karas
Komunistinis blokas
Jugoslavijos karai
Europos Sąjunga
Balkanų regionai:
Graikija, Kreta, Kipras, Albanija, Bulgarija, Serbija, Makedonija, Kosovas, Juodkalnija, Bosnija, Hercegovina, Voivodina, Rumunija, Moldova, Transilvanija
Pagrindinis straipsnis – Balkanų istorija.

Balkanai – savitas kultūrinis regionas, kurio šalys susietos tarpusavyje tam tikrais kultūriniais bruožais. Į šį regioną nuo Ankstyvųjų viduramžių plito kultūra, paremta Bizantijos modeliu: čia išplatinta ortodoksinė krikščionybė, kultūrine kalba buvo laikoma graikų kalba, paplito graikų raštas bei iš jo kilusios rašto sistemos kirilica ir glagolica. Balkanų šalys sudaro atskirą pasaulio civilizaciją.

Skirtingai nei Vakarų Europos civilizacijos istorija, kur niekuomet nebuvo pasiekta vienybės, Balkanų istorijai būdinga tai, kad centralizuotų imperijų amžiai kaitaliojasi su dezintegracijos laikotarpiais.

Balkanai yra strateginėje vietoje, jie yra tarsi tiltas iš pietų ir vakarų Europos į Aziją. Juos įvairiu mastu buvo užkariavę daug kitų tautų – totoriai, turkai, rusai ir kt.

Balkanų priešistorė[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pagrindinis straipsnis – Balkanų priešistorė.

Senovės istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Bizantijos imperija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pagrindinis straipsnis – Bizantijos imperija.

Balkanai XI–XVI a.[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pagrindinis straipsnis – Balkanai XI-XVI a..

Osmanų imperija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pagrindinis straipsnis – Osmanų imperija.

Balkanų tautų pavasaris[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Balkanai per I pasaulinį karą ir tarpukariu[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Prieš Pirmąjį pasaulinį karą čia vyko intensyvios išsivadavimo nuo Osmanų imperijos kovos – Balkanų karai.

Balkanai komunistiniame bloke[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Po Antrojo pasaulinio karo Balkanai pateko TSRS įtakos zonon.

Balkanai po Šaltojo karo[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Žlugus Tarybų Sąjungai daug kraujo buvo pralieta dėl Jugoslavijos federacijos žlugimo. Pačioje XX amžiaus pabaigoje iškilo ir Kosovo problema.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]