Bašanas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
'Šis straipsnis - apie Palestinos istorinį regioną. Apie Italijos miestą žiūrėkite Basanas (Italija)
Senovės Sirijos regionas:
Bašanas (הַבָּשָׁן)
Nrthrdtrip 265.jpg
Šalis: Sirija (Golano aukštumos)
Tautos: amoritai
Valstybės: Ogo karalystė
Miestai: Ašterot-Karnaimas
Bašanas žemėlapyje - Karnaimas

Bašanas arba Basanas (hebr.הַבָּשָׁן‏‎ = ha-Bashan) – senovės Artimųjų Rytų (Istorinės Sirijos) regionas, buvęs dabartinės Sirijos pietvakariuose (pietinės Golano aukštumos) ir Jordanijos šiaurės vakaruose (dab. Irbido muhafazos šiaurėje).

Geografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Bašanas buvo išsidėstęs aukštumose į rytus nuo Tiberiados ir Huleho ežerų, kurie skyrė nuo vakaruose buvusios Galilėjos. Vakaruose jis siekėsi su Arabijos dykuma. Į šiaurę nuo jo prasidėjo Aramas, o pietuose buvo Gileadas. Pagrindinė regiono upė - Jarmukas, tekantis pietine teritorija.

Pagrindinis Bašano miestas buvo Ašterot-Karnaimas, svarbus prekybiniame Karalių kelyje, jungusiame Damaską šiaurėje su Akabos įlanka pietuose. Antikiniais laikais Bašanas buvo dalinamas į keturias sritis:

  • Gaulanitis (gr. Γαυλανῖτις) – vakariausias žemumų ruožas prie Jordano upės ir ežerų. Vietovardis kilo iš senovinio Golano miesto;
  • Batanėja - centrinis Bašanas;
  • Trachonitis - rytinis regionas, išraižytas slėnių. Čia buvo šeši miestai, kurių didžiausias - Argobas.
  • Auranitis (arba Hauranas) – giliai į dykumą įsiterpusi plynaukštė Batanėjos pietryčiuose.

Raida[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Ogo ir Sihono karalystės iki izraelitų

Derlingos Bašano sritys tapo Jarmuko kultūros centru. II tūkst. pr. m. e. teritorijoje viešpatavo Egiptas. Žinių apie senąją Bašano istoriją yra labai nedaug. Yra žinomas Mozės laikų karalius Ogas, kurio karalystė apėmė ne tik visą Bašaną (įskaitant Hauraną), bet ir dideles Gileado teritorijas pietuose. Biblijoje karalystei priskiriami 60 įtvirtintų miestų, kurių didžiausias buvo Ašterotas.

Pasak Biblijos, Mozės vadovaujama izraelitų armija perėjo Jordaną ir nukariavo Sihono karalystę Gileade. Vėliau jie sumušė Bašano karaliaus Ogo armiją prie Edrėjaus, ir karalystė buvo sunaikinta. Ogo karalystės pietinė dalis (Gileadas) atiteko izraelitams, kur įsikūrė Manaseho gentis. Vėliau Bašaną kontroliavo Izraelio karalystė. IX a. Bašano regionas greičiausiai perėjo Damasko karalystei šiaurėje.

Palestiną nukariavus Asirijos imperijai, Bašanas ėjo iš rankų į rankas. Regioną valdė Naujoji Babilono karalystė (585-539 m. pr. m. e.), Achemenidų imperija (539-332 m. pr. m. e.), Makedonijos imperija (332 - 323 m. pr. m. e.), Seleukidų imperija. Bašano pavadinimas nunyko iš tekstų.

Helenizmo laikotarpiu Bašanas atiteko Chasmonėjų karalystei, 63 m. pr. m. e. jį kaip atskirą dalį valdė Romos imperijos klientė Judėjos karalystė. Vėliau atiteko Romėnų Sirijos provincijai.