XIII amžiaus 6-as dešimtmetis: Skirtumas tarp puslapio versijų

Jump to navigation Jump to search
Tai buvo [[nekeliamieji metai, prasidedantys ketvirtadienį]]. Šių metų svarbiausi įvykiai:
* Gimė [[Karlosas Antonijus Boskė]], gesintuvo išradėjas.
* '''[[Sausio]]''' mėn. Haličo-[[Volynė]]s kunig.dk [[Danielius Haličietis]] Drohičine karūnuotas popiežiaus atsiųsta karūna kaip Pietų Rusios karalius «Rex Russiae».
* Metų pradžpr. [[Livonijos ordinas]] atrėmė didelį sembų surengtą Klaipėdos pilies, pavadinta Memelburgu, puolimą. Vokiečių ordino magistras [[Anas fon Zangershauzenas]] už tai bandė pulti Sembą per Kuršių neriją, bet metų viduryje buvo sumuštas.
* '''[[Kovo 12]]''' d. aktu karalius [[Mindaugas]] vyskupui Kristijonui užrašė po pusę Raseinių, Betygalos ir Laukuvos žemių. Tačiau karaliui dar teko pakovoti dėl Lietuvos vyskupo tiesioginės priklausomybės popiežiui.
* Iš Memelburgo vokiečiai ketino Nemunu skverbtis į Lietuvos gilumą ir upę varyti prekybą. [[Klaipėda]]i buvo suteiktos Liubeko savivaldos teisės.
* Karalius [[Mindaugas]] '''[[liepos 12]]''' d. aktu Vykinto valdytos Laukuvos pusę atidavė Lietuvos vyskupui Kristijonui.
* [[Volynė]]s karalius [[Danielius Haličietis]], Mozūrų kunig. Zemovitas ir Vokiečių ordino vicemagistras Burchardas von Hornhausenas susitarė pasidalyti [[Jotvingiai|Jotvą]] (terre Jatwezenorum).
* Naugarduko kunig. [[Vaišelga]] karaliaus Mindaugo pavedimu sudarė taiką su Rusios karalium [[Danielius Haličietis|Danilu]] ir perleido Naugarduką jo sūnui Romanui, kuris turėjo valdyti Naugarduką kaip Mindaugo vasalas. [[Mindaugas]] susitaikė ir su [[Tautvilas|Tautvilą]].
* Galicijos kunig. [[Švarnas]] (krikšto vardas Jonas) vedė karaliaus Mindaugo dukrą Ramūnė (?). Vaikų jie neturėjo.
* '''[[Rugsėjo 3]]''' d. popiežius [[Inocentas IV]] parašė 3 raštus: karaliui Mindaugui, Lietuvos vyskupui Kristijonui bei Naumburgo vyskupui dėl naujos Lietuvos vyskupo ištikimybės priesaikos popiežiui, įkūrė Lietuvos bažnytinę provinciją (Vetera Monumentą..., Nr. 121).
* [[Čekijos karalius]] Pršemislas Otokaras II paskelbė Kryžiaus žygį į Sembą. [[Otokaras II]] nusiuntė didelę kariuomenę ir pats nuvyko dviem savaitėms dėl religinių nuostatų. Užėmęs sembų pilis, Vokiečių ordino magistras [[Popomas Osternachas]] pastatė kelias ordino pilis. Viena pirmųjų iškilo [[Karaliaučiaus pilis]].
* Rudenį Racionže [[Volynė]]s karalius [[Danielius Haličietis]], Mozūrų kunig. Zemovitas ir Vokiečių ordino vicemagistras Burchardas von Hornhausenas susitarė pasidalyti [[Jotvingiai|Jotvą]] (terre Jatwezenorum).
* Žiemą Naugarduko žemės vietininkas Romanas Danilovičíus su volunėnų, mazoviečių ir Krokuvos kariais sudavė dar vieną triuškinamą smūgį jotvingiams. Nebesitikėdami paramos iš kitur, [[jotvingiai]] sutiko duoti duoklės ir savo žemėse statyti pilis.
 
=== 1255 ===
3 605

pakeitimai

Naršymo meniu