Pereiti prie turinio

Tautvilas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Tautvilas
Polocko kunigaikštis
Mindaugo giminė
Gimė nežinoma
Mirė 1263
Tėvas Dausprungas
Vaikai Konstantinas Tautvilaitis

Šv. Charitina Lietuvaitė (?)

Polocko kunigaikštis
Valdė 1248/1254 - 1263
Pirmtakas Nežinomas
Įpėdinis Gerdenis

Tautvilas arba Tautvila (m. 1263 m.) – XIII amžiaus Lietuvos kunigaikštis. Yra žinoma, kad jo tėvas buvo Dausprungas, motina – Vykinto sesuo, o brolis – Gedvydas.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Apie 1248 m. Lietuvos didysis kunigaikšis Mindaugas pasiuntė kariuomenę į rusėnų žemes, t. y., į Polocko kunigaikštystę užkariauti naujų teritorijų. Tačiau kol Tautvilas, Vykintas ir Gedvydas kariavo su rusėnais, Mindaugas siekdamas pašalinti potencialius pretendentus į Lietuvos sostą, užgrobė jų valdomas žemes bei pasiuntė žmones nužudyti Tautvilą ir Gedvydą. Šie sužinoję apie įvykius Lietuvoje ir supratę apie gresiantį pavojų, pabėgo pas savo svainį DanieliųHaličo. Neilgai trukus Tautvilo dėdė – žemaičių kunigaikštis Vykintas, subūrė galingą koaliciją, kuri turėjusi padėti atkovoti užgrobtas žemes, bei pasodinti į Lietuvos sostą Tautvilą. Koaliciją sudarė: Vykinto valdomi vakariniai žemaičiai (rytiniai žemaičiai rėmė Mindaugą), jotvingiai, Kalavijuočiai bei Danieliaus halyčėnai.

1250 m. Tautvilas atvyko į Rygą, kur buvo pakrikštytas Rygos vyskupo Mikolojaus. Tautvilas Rygoje buvo laikomas vienu iš pretendentų į Lietuvos valdovus. Bet apsikrikštijus pačiam Mindaugui 1251 m. ir padovanojus Ordinui Vykinto valdytas vakarų žemaičių, bei kitas žemes, Livonija ėmė remti Mindaugą. Be to, „sidabru“ Mindaugas užsitikrino ir jotvingių pasitraukimą iš koalicijos.

1251 m. Vykinto, Tautvilo ir haličėnų jungtinėmis pajėgomis vis dar buvo puolama Mindaugo pilis Voruta, tačiau nepaimta. Mindaugui padėjo Livonijos ordino atsiųstas būrys. Tų pačių metų antroje pusėje Mindaugas puolė Tverus – Vykinto pilį. Nors jos nepaėmė, apgulties metu tikriausiai žuvo Vykintas, kadangi vėliau šaltiniuose jis nebeminimas. Žuvo ir seni Vykinto sąjungininkai – Šiaulių Bulioniai: Vismantas, Gedvilas ir Sprudeikis. Su Vykinto mirtimi, koalicija galutinai iširo. Tautvilui vėl teko bėgti į Haličą atgal pas Danielių, 1252 m. paskutinį kartą nusiaubiant pietų Lietuvą (buvo sugriauta Gardino pilis).

1254 m. Tautvilas susitaikė su Mindaugu ir iš jo gavo valdyti Polocką kaip dalinę kunigaikštystę. Tačiau Tautvilas 1263 m. buvo nužudytas Treniotos, kuris siekdamas atsisėsti į Lietuvos sostą turėjo pašalinti ir jį.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • Simas Sužiedėlis, red. (1970–1978). „Tautvilas“. Encyclopedia Lituanica. V. Boston, Massachusetts: Juozas Kapočius. p. 384. LCCN 74-114275.
  • Lietuvos valdovai (XIII-XVIII a.): enciklopedinis žinynas. Vytautas Spečiūnas (compiler). Vilnius: Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas. 2004. pp. 20–21. ISBN 5-420-01535-8.{{cite book}}: CS1 priežiūra: others (link)