Neandertalietis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigacija, paiešką
Homo neanderthalensis
Neandartalietis (Homo neanderthalensis)
Neandartaliečio kaukolė iš

La Chapelle-aux-Saints (Prancūzija)

Neandartalietis (Homo neanderthalensis)
Neandartaliečio griaučiai iš Amerikos gamtos muziejaus

(American Museum of Natural History) (JAV)

Mokslinė klasifikacija
Karalystė: Gyvūnai
(Wikispecies-logo.svg Animalia)
Tipas: Chordiniai
(Wikispecies-logo.svg Chordata)
Klasė: Žinduoliai
(Wikispecies-logo.svg Mammalia)
Būrys: Primatai
(Wikispecies-logo.svg Primates)
Šeima: Hominidai
(Wikispecies-logo.svg Hominidae)
Gentis: Žmonės
(Wikispecies-logo.svg Homo)
Rūšis: Neandertalietis
(Wikispecies-logo.svg Homo neanderthalensis)
Binomas
Homo neanderthalensis
King, 1864
Range of Homo neanderthalensis.png
Neandertaliečio buvęs gyvenamasis arealas (žalia spalva)
Carte Neandertaliens anciens.jpg
Ankstyvojo neandertaliečio iškastų fosilijų vietos žemėlapyje
Carte Neandertaliens.jpg
Neandertaliečio iškastų fosilijų vietos žemėlapyje

Neandertalietis (lot. Homo neanderthalensis) – išmirusi žmonių (Homo) genties rūšis. Be plačiai priimtos neandertaliečių, kaip atskiros rūšies, sampratos, taip pat naudojamas pavadinimas Homo sapiens neanderthalensis, neandertaliečius laikant žmonių Homo sapiens porūšiu, o šiuolaikinius žmones vadinant Homo sapiens sapiens.

Neandertaliečio rekonstrukcija muziejuje
Kaukolės: šiuolaikinio žmogaus kairėje, neandertaliečio dešinėje

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Gyveno viduriniajame paleolite maždaug prieš 200 000–28 000 metų Europos, Artimųjų Rytų ir Vidurio Azijos dalyse. Naudojosi ugnimi pasišildyti bei maistui gaminti. Dėvėjo kūno apdangalus ir gaminosi ginklus – rasti ietigaliai. Taip pat gaminosi akmeninius žeberklus ir medines ietis ugnimi sustiprintais smaigaliais. Laidojo mirusius, todėl galima teigti, kad jau egzistavo ritualų užuomazgos bei mirties ir pomirtinio gyvenimo suvokimas. Irako oloje rasta gėlių likučių – rūpinimasis mirusiaisiais. Tyrimai rodo jas turėjus gydomųjų savybių.

Morfologija ir fiziologija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Balso stygos buvo pakankamai išsivysčiusios artikuliuotai kalbai. Jie gyveno šalia žmonių ir, tikėtina, galėjo juos suprasti. Slovėnijoje rasta neandertaliečiui priskiriama fleita – 12 cm ilgio iš jauno lokio šlaunikaulio su skylutėmis 4-iems pirštams. Tai gali rodyti abstraktaus mąstymo ir vaizduotės faktus.

Neandertaliečiai turėjo 13 % didesnes smegenis (1500 mililitrų) lyginant su šiuolaikinio žmogaus (1400 ml). Jie buvo nepaprastai fiziškai stiprūs. Vyrų ūgis buvo apie 175 cm, moterų – 160 cm. Akiduobių dydis liudija turėjus dideles akis. Dėl stambesnių kaulų ir didesnės raumenų masės turėjo sverti apie 10 kg daugiau nei šiuolaikiniai žmonės.

Neandertaliečiai ir žmonės[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Yra keletas neandertaliečių išnykimo teorijų. Viena jų teigia, kad ši žmogaus rūšis pasiekė natūralią „evoliucijos aklavietę“, nesugebėjusi prisitaikyti prasidėjus paskutiniajam ledynmečiui. Pagal kitą teoriją neandertaliečiai, neturėdami gausios populiacijos, buvo išstumti žmonių (homo sapiens sapiens).

Pagal naujausių tyrinėjimų išvadas, skaičiuojant nuo XXI amžiaus pradžios, maždaug prieš 37 000–86 000 metų neandertaliečiai ir žmonės (Homo sapiens) kryžminosi[1]. Dabartiniai žmonės, kurie kilę iš Europos ir Azijos, turi dalį X chromosomų, paveldėtų iš neandertaliečių. Paskutiniais apytiksliais apskaičiavimais, DNR aptinkama iki 1–4 procente dabartinės Eurazijos kilmės žmonių populiacijos genome.

Afrikos negridams, kurie su neandertaliečiais kontaktų neturėjo, bet kontaktavo su iki šiol nežinomomis kitomis Afrikoje gyvenusiomis žmonių (Homo) genties rūšimis – neanderatalietiškos X chromosomos nebūdingos.

Pavadinimo kilmė[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pavadinimas „neandertalietis“ kilęs nuo Neandertalio, nedidelio slėnio Vokietijoje, dviejų kaimų –Erkrato ir Metmano – teritorijoje, netoli Diuseldorfo ir Vupertalio. Neandertaliečio kaulai ten rasti 1866 m. Dar anksčiau neandertaliečių kaulų rasta Belgijoje, 1829 m.

Galerija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. livescience.com / Humans Broke Off Neanderthal Sex After Discovering Eurasia | by Charles Q. Choi, Live Science Contributor, October 04, 2012

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Commons-logo.svg

Vikiteka