Nikotinas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Nikotinas
Bendra informacija
Cheminis pavadinimas 1-metil-2(3-piridil)-pirolidinas
Cheminė formulė C10H14N2
SMILES [H][C@@]2(N(C)CCC2)c1cccnc1
Molinė masė 162.23 g/mol
CAS numeris [54-11-5]
Savybės
Tankis 1.01 g/ml
Lydymosi temperatūra -79 °C
Virimo temperatūra 247 °C
Pliūpsnio temperatūra 95 °C

Nikotinas (1-metil-2(3-piridil)-pirolidinas C10H14N2) – alkaloidas. Bespalvis lakus, savito kvapo skystis. Ore ruduoja. Gerai tirpsta vandenyje ir organiniuose tirpikliuose. Stipri bazė. Sintetinasi tabake ir kai kuriuose kituose augaluose.

Rūkant tabaką nikotinas veikia žmogaus centrinę nervų sistemą, sukelia trumpalaikę žvalumo būseną (1983 metais Alena Karas nustatė, kad žvalumo būsena tėra nutraukimas abstinencijos jausmo, kurį kūnas jaučia jam valantis nuo suvartoto nikotino). Nikotinas kenksmingas žmogaus organizmui, o vartojant kartu su alkoholiu kelia dar didesnį pavojų sveikatai. Gali sukelti priklausomybę.

Nuodingas: nuo kelių lašų žmogų gali ištikti mirtis dėl smegenų kvėpavimo centro paralyžiaus (200 g tabako nikotino būna ~0,05 g). Mažos dozės skatina nervų sistemos veiklą − pašalindamos abstinencijos sukeliamą dirglumą, didesnės – ją slopina, trikdo kvėpavimą, širdies plakimą, didina kraujospūdį. Iš nikotino gaunama nikotino rūgštis, naudojama kaip insekticidas ir fungicidas.

Pavadinimo kilmė[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Žodis kilo iš prancūzų kalbos nicotine, kuris savo ruožtu kilo nuo prancūzų diplomato Jean Nicot, kuris 1560 m. į Prancūziją iš Portugalijos įvežė tabaką, pavardės.