Nikotinas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigacija, paiešką
Nikotinas
Nikotin - Nicotine.svgNicotine.qutemol.png
Bendra informacija
Cheminis pavadinimas 1-metil-2(3-piridil)-pirolidinas
Cheminė formulė C10H14N2
SMILES [H][C@@]2(N(C)CCC2)c1cccnc1
Molinė masė 162.23 g/mol
CAS numeris [54-11-5]
Savybės
Tankis 1.01 g/ml
Lydymosi temperatūra -79 °C
Virimo temperatūra 247 °C
Pliūpsnio temperatūra 95 °C

Nikotinas (1-metil-2(3-piridil)-pirolidinas C10H14N2) – alkaloidas. Bespalvis lakus, savito kvapo skystis. Ore ruduoja. Gerai tirpsta vandenyje ir organiniuose tirpikliuose. Stipri bazė. Sintetinasi tabake ir kai kuriuose kituose augaluose.

Rūkant tabaką nikotinas veikia žmogaus centrinę nervų sistemą, sukelia tam tikrą trumpalaikę žvalumo būseną (1983 metais Alena Karas nustatė, kad žvalumo būsena tėra nutraukimas abstinencijos jausmo, kurį kūnas jaučia jam valantis nuo prieš tai suvartoto nikotino), tačiau rūkymas kenkia žmogaus organizmui, o jo ir alkoholio vartojimas drauge yra dar ir žymiai pavojingesni sveikatai, nei jų naudojimas atskirai.

Labai nuodingas: nuo kelių lašų (~ 0,05 g, tiek nikotino būna 200 g tabako) žmogus gali mirti dėl smegenų kvėpavimo centro paralyžiaus. Mažos dozės skatina nervų sistemos veiklą - pašalindamos abstinecijos sukeliamą dirglumą, didesnės – ją slopina, trikdo kvėpavimą, širdies plakimą, didina kraujospūdį. Iš nikotino gaunama nikotino rūgštis, jis naudojamas kaip insekticidas ir fungicidas.

Pavadinimo kilmė[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Žodis kilo iš prancūzų kalbos nicotine, kuris savo ruožtu kilo nuo prancūzų diplomato Jean Nicot, kuris 1560 m. į Prancūziją iš Portugalijos įvežė tabaką, pavardės. Vikiteka