Majų skaitmenys

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Majų skaitmenys
Tipas skaitmenys
Naudojamas kalbose majų
Rašymo kryptis
Laikotarpis
ISO 15924
Unicode
Genealogija
Kilmė Majų skaitmenys
Dukterinės sistemos nėra

Majų skaitmenys – senovės majų naudota skaičiavimo ir skaičių užrašymo sistema. Ji yra dvidešimtainė pozicinė, ir jai užrašyti naudojami tik trys simboliai: vienetas, penketas ir nulis.

Rašymas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

400s
20s
1s
429 5125

Skaitmenys užrašomi, kaip parodyta dešinėje esančioje lentelėje. Iki devyniolikos nulis nenaudojamas. Savoka „dvidešimt“ užrašoma vienetą parašius su nuliu (1x20). Vėliau abiejų pozicijų skaitmenys yra didinami, kol pasiekiama 400 (20x20), kurie rašomi kaip vienetas su dviem nuliais. Didesnių skaičių užrašymo pavyzdžiai nurodyti kairėje.

Kalendoriaus sistemoje yra viena išimtis. Ten vienetas su dviem nuliais žymi ne 400, o 360 (t. y. 1x18). Tai susiję su kalendoriniais metais.

Skirtingai nei dauguma pasaulio senųjų civilizacijų, majai naudojo nulį ir pozicinę skaičiavimo sistemą. Seniausi nulio užrašymo pavyzdžiai yra iš I a. pr. m. e. Gali būti, kad nulio išradėjai buvo olmekai, tačiau tai dar nėra įrodyta.

Be šio skaitmenų užrašymo būdo majai turėjo ir vadinamąjį galvų rašymą. Jis naudojamas akmens paminkluose ir dažniausiai kalendorinėse datose. Tokiu atveju kiekvienam skaitmeniui iki 20 yra skirtingas užrašymo simbolis (galvos pavidalo), kuris simbolizuoja skirtingą dievą – globėją.

Skaičių pavadinimai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Majų skaitmenys
Majų skaitmenys
Skaitmuo Majų
skaitmuo
Galvos
rašymas
Klasikinis
tarimas
Skaitmuo Majų
skaitmuo
Galvos
rašymas
Klasikinis
tarimas
0 Mih 10 Laju’n
1 Ju’n 11 B’uluk
2 Cha' 12 Lahcha'
3 Ux 13 Uxlaju’n
4 Chan 14 Chanlaju’n
5 Ho' 15 Ho’laju’n
6 Wak 16 Waklaju’n
7 Huk 17 Huklaju’n
8 Waxak 18 Waxaklaju’n
9 B’olon 19 B’olonlaju’n

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]