Invazinė rūšis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigacija, paiešką
Rainuotasis vėžys (Orconectes limosus)
Nyderlanduose sugautas grundalas rubuilis (Neogobius melanostomus)
Kanadinė audinė (Neovison vison)
Paprastasis meškėnas (Procyon lotor)

Invazinė rūšis – faunos ar floros rūšis, sparčiai plintanti už savo natūralaus arealo ribų ir daranti žalą vietinėms ekosistemoms, žemės ūkiui, kraštovaizdžiui ir t. t.[1] Platesne prasme invazinėmis rūšimis vadinamos ir tai vietai būdingos rūšys, tačiau dėl kažkokių priežasčių (priešų trūkumo, gamtinių sąlygų pasikeitimo) sparčiai besidauginančios ir nukonkuruojančios mažiau adaptyvias.

Apie invazinius organizmus[taisyti | redaguoti kodą]

Invazinės rūšys pasižymi savo galėjimu greitai daugintis, prisitaikymu prie įvairių gamtinių sąlygų, neišrankumu buveinėms, aplinkos taršai, atsparumu pesticidams, neretai plinta žmogaus pagalba.

Dažniausiai invazinės rūšys plinta žmogaus pagalba: iš kitų eksosistemų atgabenti dekoratyviniai augalai, eksperimentiniuose ūkiuose naudojami augalai kartais gali greitai prisitaikyti prie naujų sąlygų ir plisti greičiau nei natūraliame areale, kur turi daugiau konkurentų, jais mintančių gyvūnų. Invaziniai gyvūnai dažnai atgabenami žmonių netyčia (pvz., žiurkės jūrų laivuose), kaip naminiai gyvūnai (pvz., katės), drauge su augalais (augalų kenkėjai).

Dėl intensyvaus žmonių judėjimo, faunos ir floros rūšys dabar sparčiai plinta už savo arealų ribų, todėl invazinių rūšių problema vis aktualesnė. Invazinės rūšys ypač pavojingos mažoms, nedidelę bioįvairovę turinčioms ekosistemoms: pvz., žmonių užvežtos katės, žiurkės, ožkos, šunys sunaikino daug nedidelėse salose gyvenusių paukščių, augalų rūšių. Invazinės rūšys gali ne tik sunaikinti kitas rūšis, bet ir padaryti žalą žemės ūkiui, kenkti vandens telkiniams, sugadinti kraštovaizdį, kelti pavojų žmonių sveikatai.

Prieš agresyviausias invazines rūšis kovojama tiesioginio naikinimo būdu, panaudojant ta rūšimi mintančius organizmus, propaguojant konkurencingas rūšis ir kt.

Invazinės rūšys Lietuvoje[taisyti | redaguoti kodą]

Kova prieš svetimžemes rūšis yra labai svarbus žingsnis, siekiant vieno iš didžiausių tikslų – sustabdyti savo krašto vietinės biologinės įvairovės nykimą. XXI amžiaus pradžioje, Lietuvoje yra apie 60 invazinių augalų ir gyvūnų rūšių ir jų sąrašas nemažėja.

Invaziniai augalai Lietuvoje[taisyti | redaguoti kodą]

Lietuvoje XXI amžiaus pradžioje yra žinoma apie 548 svetimžemių augalų rūšių, iš kurių apie 39 rūšys yra invazinės ir dar apie 67 rūšių – potencialiai invazinės, ateityje galinčios kelti labai rimtų ekologinių problemų Lietuvos vietinėms rūšims. Lietuvoje pavojingiausiomis invazinėmis augalų rūšimis pripažintos:

Kitos pavojingos svetimžemės augalų rūšys: topinambas (Helianthus lenticularis), dygliavaisis virkštenis (Echinocystis lobata), kanadinė elodėja (Elodea canadensis), statusis kiškiakopūstis (Oxalis stricta), japoninis pelėvirkštis (Fallopia japonica), ilgakotis lakišius (Bidens frondosa), bitinė sprigė (Impatiens glandulifera) ir kt.

Invaziniai gyvūnai Lietuvoje[taisyti | redaguoti kodą]

Lietuvoje XXI amžiaus pradžioje yra žinoma apie 21 invazinių gyvūnų rūšis, iš kurių vienos pagrindinių pateiktos žemiau:

Papildomai skaityti[taisyti | redaguoti kodą]

Šaltiniai[taisyti | redaguoti kodą]

Nuorodos[taisyti | redaguoti kodą]