Eurovizijos dainų konkursas 2023

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Eurovizijos dainų konkursas 2023
ESC 2023 logo.jpg
Datos
1 pusfinalio data 2023 m. gegužės 9 d,
2 pusfinalio data 2023 m. gegužės 11 d.
Finalo data 2023 m. gegužės 13 d.
Programa
Vieta Liverpulio arena, Liverpulis, Jungtinė Karalystė
Vedėjas(-ai) Alesha Dixon
Hannah Waddingham
Julia Sanina
Graham Norton (finale)
Vykdantysis vadovas Martin Österdahl
Programos transliuotojas BBC
Dalyviai
Dalyvių skaičius 37
Pasitraukusios šalys  Bulgarija
 Juodkalnija
Šiaurės Makedonija Šiaurės Makedonija
Balsai
Balsavimo sistema Kiekviena šalis taškus (1–8, 10, 12) skiria pagal dešimtuką geriausių dainų profesionalų komisijos ir žiūrovų balsavimo sprendimu. Pusfinalyje kiekviena šalis skiria po vieną taškų rinkinį, naudojant tik žiūrovų balsavimą, o finale skiriami du rinkiniai: pirmasis iš profesionalų komisijos, o antrasis – iš žiūrovų. Nedalyvaujančių šalių žiūrovų balsai susumuojami ir paskiriami kaip vienas taškų rinkinys.
Eurovizijos dainų konkursas
◄2022 Wiki Eurovision Heart (Infobox).svg 2024►

Eurovizijos dainų konkursas 2023 bus 67-asis Eurovizijos dainų konkursas, kuris vyks 2023 m. gegužę Liverpulyje, Jungtinėje Karalystėje. Ši šalis teisę rengti Eurovizijos dainų konkursą iškovojo po to, kai buvo paskelbta, jog Ukraina, kurios grupė Kalush Orchestra su daina „Stefania“ laimėjo praėjusių metų konkursą, negali rengti konkurso dėl vykstančios Rusijos karinės invazijos į Ukrainą. Pirmasis pusfinalis vyks gegužės 9 d., antrasis – gegužės 11 d., o finalas – gegužės 13 d. Tai bus rekordinis devintasis kartas, kai konkursas vyksta Jungtinėje Karalystėje, paskutinį kartą britai rengė 1998 m. konkursą Birmingeme.

Konkurse dalyvaus 37 šalis. Bulgarija, Juodkalnija ir Šiaurės Makedonija nusprendė pasitraukti iš konkurso daugiausiai dėl 2022 m. pasaulinės energijos krizės poveikio, taip pat dėl prastų rezultatų praėjusiais metais. Pirmą kartą nuo 2009 m. konkurso pusfinalių rezultatus lems tik žiūrovai, tuo tarpu finale bus paliktas ir komisijos balsavimas. Nuo šių metų bus suteikiama galimybė konkurse nedalyvaujančių šalių gyventojams balsuoti visuose renginiuose, jų balsus skaičiuojant kaip vienos atskiros šalies balus.

Konkurso vieta[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

2023 m. konkursas vyks Liverpulio arenoje, Liverpulyje, Jungtinėje Karalystėje. Tai bus devintasis kartas, kai konkursas vyksta šioje šalyje, surengusioje 1960, 1963, 1968, 1972, 1974, 1977, 1982 ir 1998 m. konkursus. Konkurso arena, kuri įsikūrusi Liverpulio centre, talpina apie 11 tūkst. žiūrovų.[1]

Šalies-šeimininkės pasirinkimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

2022 metų konkursą laimėjo Ukrainos grupė Kalush Orchestra su daina „Stefania“ – pagal Eurovizijos tradicijas teisė rengti kitų metų konkursą atitenka laimėjusiai šaliai, t. y. Ukrainai. Tai būtų buvęs trečiasis kartas šioje šalyje, kuri rengė 2005 m. ir 2017 m. konkursus. Tačiau atsižvelgiant į tebevykstančią Rusijos karinę invaziją į Ukrainą, buvo spėliojama, kad šalis negalės surengti renginio. Dėl šios priežasties kelios šalys išreiškė susidomėjimą surengti konkursą, jei Ukraina išties negalėtų to padaryti, šios šalys yra: Italija,[2] ‎‎Nyderlandai,[3]‎ ‎‎Lenkija‎‎,[4]‎‎‎‎ Ispanija,[5] ‎‎Švedija,[6]‎‎ ir ‎‎Jungtinė Karalystė.[7]

2022 m. birželio 17 d. EBU išplatino pranešimą, kuriame teigiama, kad Ukraina negali užtikrinti saugumo konkurso metu ir negali rengti 2023 m. Eurovizijos savo šalyje. Pranešime taip pat buvo teigiama, kad EBU pradeda konsultacijas su antrą vietą užėmusios Jungtinės Karalystės transliuotoju BBC dėl konkurso rengimo šioje šalyje.[8] ‎Paskutinį kartą konkursas nebuvo surengtas praėjusių metų laimėjusioje šalyje ‎‎1980‎‎ metais.‎

Po Ukrainos pergalės 2022 m. „Eurovizijos“ dainų konkurse, EBU nagrinėjo visas galimybes surengti konkursą Ukrainoje su šios šalies transliuotoju UA:PBC. Tai yra ilgametė tradicija, kad konkursas vyksta jį laimėjusioje šalyje, numatant tam tikrus kriterijus, įskaitant galimybę užtikrinti visų suinteresuotų šalių, taip pat ir visuomenės, saugumą. Atsižvelgiant į besitęsiantį karą, kai Rusija įsiveržė į šiemet laimėjusią šalį, EBU skyrė laiko atlikti išsamų vertinimą ir su UA:PBC bei trečiųjų šalių specialistais apie saugumo galimybes konkurso metu.

„Eurovizijos“ dainų konkursas yra vienas sudėtingiausių televizijos renginių pasaulyje, ties kuriuo dirba ir į kurį atvažiuoja tūkstančiai žmonių, jam pasirengti reikia 12-os mėnesių. Atlikus objektyvią analizę, organizatoriai ir taryba, labai apgailestaudama padarė išvadą, kad dabartinėmis aplinkybėmis UA:PBC negali įvykdyti visų saugumo garantijų ir surengti „Eurovizijos“ dainų konkurso Ukrainoje.

Dėl šio sprendimo, vadovaudamiesi taisyklėmis ir siekdami užtikrinti renginio tęstinumą, EBU dabar pradės diskusijas su BBC, kaip šių metų antros vietos nugalėtojais, dėl 2023 m. „Eurovizijos“ konkurso rengimo Jungtinėje Karalystėje. Mūsų tikslas yra, kad Ukrainos pergalė atsispindėtų kitų metų renginyje. Tai bus mūsų prioritetas diskusijose su būsimais renginio šeimininkais.[9]

2022 m. liepos 25 d. EBU ir BBC paskelbė ir oficialiai patvirtino, kad 2023 m. konkursas vyks Jungtinėje Karalystėje, bendradarbiaujant su Ukrainos transliuotoju UA:PBC. Ši neįprasta situacija atsispindės ir konkurso logotipe, taip pat Ukraina automatiškai pateks į finalą, kaip praėjusių metų nugalėtoja.[10]

Esame nepaprastai dėkingi, kad BBC sutiko rengti kitų metų „Eurovizijos“ dainų konkursą Jungtinėje Karalystėje. BBC jau keturis kartus anksčiau yra prisiėmusi kitų šalių nugalėtojų rengimo pareigas. Tęsdami šią solidarumo tradiciją, žinome, kad kitų metų konkurse atsiskleis vieno iš labiausiai patyrusių Europos visuomeninių transliuotojų kūrybiškumas ir įgūdžiai, kartu užtikrinant, kad šių metų nugalėtoja, Ukraina, bus pagerbta ir atstovaujama viso renginio metu, – „Eurovizijos“ dainų konkurso vykdomasis vadovas Martinas Osterdahlis.[11]

Pasiūlymų etapas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Liverpulio arena, kurioje vyks 2023 m. „Eurovizijos“ dainų konkursas
Plačiau apie Eurovizijos organizavimą skaitykite straipsnyje Eurovizijos dainų konkurso miestai-šeimininkai.

Galimu konkurso rengimu susidomėjo 20 Jungtinės Karalystės miestų ir miestelių, iš kurių į galutinį kandidatų sąrašą pateko ‎‎Birmingemas, Glazgas‎‎, Lidsas‎‎, ‎‎Liverpulis, Mančesteris‎‎, Niukaslas‎‎ ir ‎‎Šefildas‎‎. Šie miestai pateikė pilnus savo pasiūlymus, o geriausią iš jų išrinko EBU ir BBC suburta komisija. Vėliau buvo paskelbta, jog kandidatų sąraše liko tik Glazgas ir Liverpulis. 2022 m. spalio 7 dieną miestu šeimininku buvo paskelbtas Liverpulis.


Lietuva Eurovizijoje[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pagrindinis straipsnis – Lietuva 2023 m. Eurovizijoje.

Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija (LRT) norėdamas išrinkti dainą-atstovę, kaip ir kasmet, surengė nacionalinę atranką „Pabandom iš naujo! 2023“. Atrankos finalas vyko vasario 18 dieną, jį laimėjo ir Lietuvai atstovaus atlikėja Monika Linkytė su daina „Stay“.

Po 2023 m. sausio 31 d. Šv. Jurgio salėje Liverpulyje vykusio pusfinalių burtų traukimo paaiškėjo, kad Lietuvos atstovė pasirodys 2023 m. gegužės 11 d. vyksiančiame antrajame pusfinalyje, antroje jo dalyje. Tikslus Lietuvos pasirodymo numeris bus paskelbtas kovo pabaigoje.

Formatas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Logotipas ir šūkis[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Balsavimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

2022 m. lapkričio 22 d. EBU paskelbė apie esminius 2023 m. konkurso balsavimo sistemos pakeitimus. Nuo šiol pusfinalių rezultatai būtų nustatomi tik žiūrovų balsavimu, kaip buvo 2004–2007 m., o finalo rezultatus nustatytų tiek profesionalų komisijos kiekvienoje šalyje, tiek žiūrovų balsavimas, kaip buvo nuo 2009 m. finalo. Tuo atveju, jei šalis negalėtų pateikti žiūrovų balsavimo rezultatų pusfinalyje, būtų naudojamas atsarginis komisijos balsavimo rezultatas. Jei šalies komisija finale dėl įvairių priežasčių būtų diskvalifikuota, tos šalies žiūrovų balsavimo taškai būtų padvigubinti ir panaudoti kaip pakaitalas. Žiūrovai iš nedalyvaujančių šalių taip pat galės balsuoti visose renginiuose, o jų balsai būtų susumuoti ir pateikti kaip vienas atskiras taškų rinkinys skiltyje „Likęs pasaulis“ (angl. Rest of the World). Šis balsavimas vyks per internetinę platformą, norint balsuoti joje reikės pasitvirtinti, jog esi nedalyvaujančios šalies gyventojas naudojant kredito ar debeto korteles.

Pusfinalių burtų traukimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

‎Burtų traukimas, kurio metu yra nustatoma, kuriame pusfinalyje pasirodys ir/ar balsuos kiekviena šalis, vyko 2023 m. sausio 31 d. ‎‎Šv. Jurgio salėje Liverpulyje. Remiantis istoriniais balsavimo modeliais, 31 šalys, kurios dalyvaus pusfinaliuose buvo paskirstytos į penkis pogrupius. Tokių pogrupių tikslas yra sumažinti „bloko balsavimo“ tikimybę ir padidinti intrigą kiekviename pusfinalyje. Taip pat buvo traukiami burtai, kuriame pusfinalyje balsuos „Didžiojo penketo“‎‎ šalys ‎‎(Prancūzija,‎‎ ‎‎Vokietija,‎‎ Italija,‎‎ ‎‎Ispanija‎‎, Jungtinė Karalystė) ir praėjusių metų nugalėtoja Ukraina‎‎.‎‎ Ceremonijoje taip pat buvo perduotas simbolinis miesto-šeimininko raktas. Jį perdavė praėjusių metų miesto-šeimininko ‎‎Turino‎‎ meras Liverpulio merui.[12]

1 krepšelis 2 krepšelis 3 krepšelis 4 krepšelis 5 krepšelis

Dalyviai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

2022 m. spalio 20 d. EBU paskelbė, kad šių metų konkurse dalyvaus 37 šalys. Iš konkurso dėl finansinių priežasčių pasitraukė Bulgarija, Juodkalnija ir Šiaurės Makedonija. Visos šios šalys nepateko į finalą praėjusiais metais.[13] Pirmą kartą nuo 2009 m. konkurso pusfinalių rezultatus lems tik žiūrovų balsavimas.

1 pusfinalis[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pirmasis pusfinalis vyks 2023 m. gegužės 9 dieną. Jame dalyvaus 15 šalių. Be dalyvaujančių šalių šiame pusfinalyje balsuos ir trys „Didžiojo penketo“‎‎ šalys: Italija, Prancūzija, Vokietija.

Nr. Šalis Atlikėjas (-ai) Daina Kalba Vertimas
01  Norvegija Alessandra „Queen of Kings“ anglų[a] Karalių karalienė
02  Malta The Busker „Dance (Our Own Party)“ anglų Šok (Mūsų pačių vakarėlis)
03  Serbija Luke Black „Samo mi se spava“ anglų, serbų Aš tik noriu miegoti
04  Latvija Sudden Lights „Aijā“ anglų[b]
05  Portugalija Mimicat „Ai coração“ portugalų O širdis
06  Airija Wild Youth „We Are One“ anglų Mes esame vienas
07  Kroatija Let 3 „Mama ŠČ!“ kroatų
08  Šveicarija Remo Forrer „Watergun“ anglų Vandens ginklas
09  Izraelis Noa Kirel „Unicorn“ anglų[c] Vienaragis
10 Moldavija Moldova Pasha Parfeni „Soarele și luna“ rumunų Saulė ir mėnulis
11  Švedija Loreen „Tattoo“ anglų Tatuiruotė
12  Azerbaidžanas TuralTuranX „Tell Me More“ anglų Papasakok daugiau
13  Čekija Vesna „My Sister's Crown“ anglų, bulgarų,
čekų, ukrainiečių
Mano sesers karūna
14  Nyderlandai Mia Nicolai ir Dion Cooper „Burning Daylight“ anglų Deganti dienos šviesa
15  Suomija Käärija „Cha Cha Cha“ suomių

2 pusfinalis[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Antrasis pusfinalis vyks 2023 m. gegužės 11 dieną. Jame dalyvaus 16 šalių. Be dalyvaujančių šalių šiame pusfinalyje balsuos ir trys „Didžiojo penketo“‎‎ šalys: Jungtinė Karalystė, Ispanija, Ukraina.

Nr. Šalis Atlikėjas (-ai) Daina Kalba Vertimas
01  Danija Reiley „Breaking My Heart“ anglų Sudaužyti mano širdį
02  Armėnija Brunette „Future Lover“ anglų Ateities meilužis
03  Rumunija Theodor Andrei „D.G.T. (Off and On)“ anglų, rumunų Pirštai
04  Estija Alika „Bridges“ anglų Tiltai
05  Belgija Gustaph „Because of You“ anglų Dėl tavęs
06  Kipras Andrew Lambrou „Break a Broken Heart“ anglų Sudaužyk sudaužytą širdį
07  Islandija Diljá „Power“ anglų Jėga
08  Graikija Victor Vernicos „What They Say“ anglų Ką jie sako
09  Lenkija Blanka „Solo“ anglų
10  Slovėnija Joker Out „Carpe diem“ slovėnų Mėgautis kiekviena akimirka
11  Gruzija Iru Khechanovi „Echo“ anglų Aidas
12  San Marinas Piqued Jacks „Like an Animal“ anglų Kaip gyvūnas
13  Austrija Teya & Salena „Who The Hell Is Edgar?“ anglų[d] Kas per velnias yra Edgaras?
14  Albanija Albina & Familja Kelmendi „Duje“ albanų Mylėk
15  Lietuva Monika Linkytė „Stay“ anglų[e] Pasilik
16  Australija Voyager „Promise“ anglų Pažadas

Finalas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Finale, kuris vyks gegužės 13 dieną, dalyvaus 26 šalys – automatiškai patekusios „Didžiojo penketo“ šalys, taip pat ir praėjusių metų nugalėtoja Ukraina ir po dešimt geriausiai įvertintų šalių iš kiekvieno pusfinalio.

Nr. Šalis Atlikėjas Daina Kalba Vertimas
TBA  Ispanija Blanca Paloma „Eaea“ ispanų
 Italija Marco Mengoni „Due vite“ italų Du gyvenimai
 Prancūzija La Zarra „Évidemment“ prancūzų Akivaizdu
 Vokietija Lord of the Lost „Blood & Glitter“ anglų Kraujas ir blizugčiai
19  Ukraina Tvorchi „Heart of Steel“ anglų, ukrainiečių Plieninė širdis
26  Jungtinė Karalystė Mae Muller „I Wrote a Song“ anglų Aš parašiau dainą
 1. Taip pat kelios pasikartojančios frazės italų kalba ir posakis lotyniškai
 2. Taip pat dvi pasikartojančios frazės latvių kalba
 3. Taip pat kelios frazės hebrajų kalba
 4. Taip pat posakis itališkai
 5. Taip pat viena pasikartojanti frazė lietuvių kalba

Taip pat skaitykite[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

 1. "Liverpool to host 2023 Eurovision Song Contest" (en). Pranešimas spaudai. https://www.bbc.com/mediacentre/2022/liverpool-eurovision-2023-host-city/. Prieigos data 2022-10-07. 
 2. Bonetti, Andrea (15 May 2022). „Eurovision 2023, Coletta: la Rai a disposizione per l'edizione in Ucraina“. Eurofestival News (italų). Nuoroda tikrinta 15 May 2022. 
 3. „Songfestivalregisseur zet editie in Rotterdam weer in optie“. RTL Boulevard (olandų). 2022-05-15. Nuoroda tikrinta 2022-05-17. 
 4. Granger, Anthony (15 May 2022). „Poland: TVP is Willing to Help Host Eurovision 2023“. Eurovoix. 
 5. Granger, Anthony (2022-06-14). „Spain: RTVE no longer in contention to host Eurovision 2023“. Eurovoix (anglų). Nuoroda tikrinta 2022-06-17. 
 6. McCaig, Ewan (10 May 2022). „Eurovision 2022: Mayor Of Stockholm Offers To Host Eurovision 2023 In Event Of Ukraine Win“. Eurovoix. 
 7. Dixon, Hayley; Vasilyeva, Nataliya (15 May 2022). „Eurovision winner Oleh Psiuk heads home to serve Ukraine“. The Daily Telegraph. Nuoroda tikrinta 16 May 2022. 
 8. „EBU Statement on Hosting of 2023 Eurovision Song Contest“. Eurovision.tv (anglų). EBU. 2022-06-17. Nuoroda tikrinta 2022-06-17. 
 9. 2023 m. „Eurovizija“ Ukrainoje nevyks, greičiausiai konkursą rengs Jungtinė Karalystė
 10. „EBU, UA:PBC and BBC agree to host 2023 Eurovision Song Contest in the United Kingdom“. Eurovision.tv (anglų). EBU. 25 July 2022. Nuoroda tikrinta 25 July 2022. 
 11. Nuspręsta: 2023-ųjų „Eurovizija“ vyks Jungtinėje Karalystėje
 12. „How to watch the Eurovision 2023 Semi-Final Allocation Draw“. Eurovision.tv. EBU. 30 January 2023. Nuoroda tikrinta 30 January 2023. 
 13. „Eurovision 2023: Here are the 37 countries competing in Liverpool“. Eurovision.tv (anglų). EBU. 2022-10-20. Nuoroda tikrinta 2022-10-20.